Daha Fazla Kitap Okumanıza ve Okuma Alışkanlığı Kazanmanıza Yardımcı Olacak 10 İpucu

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Hayatımızda dönem dönem “Artık daha fazla kitap okuyacağım” diye kendimize söz veririz. Ancak eyleme geçmek her zaman söylemek kadar kolay bir süreç olmaz. Zamanımız olmadığından, başladığımız kitabı sıkıcı bulduğumuzdan şikâyetçi olup, kendinizi kitabı yarım bırakmış olarak bulabilirsiniz. Aslında kitap okumak alışkanlık haline geldiğinde sandığınız kadar zor olmaktan çıkacaktır. Önümüzde duran tüm bu barikatları kaldırmak için size 10 tane basit ama etkili ipucumuz var.

1) Kitap İncelemelerini Okuyun

Bazı kitaplar zaten takip ettiğimiz yazarlara aittir ve o kitapları gördüğümüzde alma eğiliminde oluruz. Ancak hiç bilmediğimiz bir kitap hakkında Amazon, Goodreads gibi sitelerden kitabın içeriğine dair bilgi edinebiliriz. Aynı zamanda başkalarının yorumlarını okuyarak da o kitap hakkında daha çok fikir edinebiliriz. Böylece kendi zevkimize ve ilgi alanımıza göre bir kitaba başlamış oluruz.

2) Hangi Yayından Aldığınıza Dikkat Edin

Özellikle çeviri kitaplara birçok yayından ulaşabilirsiniz ancak hepsinin dili maalesef aynı değildir. Bazı çeviriler gerçekten okunmayacak dil bilgisine ve cümle dizilimine sahiptir. Kendinize belirli birkaç yayın belirlerseniz aldığınız kitaplarda çeviri hatalarıyla karşılaşma oranınız çok daha azalır. Böylece kitabı okurken anlamsız cümleler yerine kendinizi hikayenin sürükleyiciliğine kaptırabilirsiniz.
3) Bir Rutin Oluşturun

İşe gitmek, okula gitmek, projeleri tamamlamak, yemek yemek gibi rutinleriniz nasıl varsa, kitap okumak için de kendinize bir saat belirleyin. İlk başlarda oluşturduğunuz bu düzen daha sonra devam edecektir. Böylece en az birkaç ay boyunca o saatte okuyarak, yaşamın önünüze çıkardığı engelleri kırabilirsiniz ve düzenli bir okuyucu olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

4) Bitirmek İçin Acele Etmeyin

Bazı kitaplar içerik olarak daha zengindir ve okuması biraz daha zordur. Öyle kitapları bitirmek için acele etmek yerine her sayfanın tadını alarak yavaş yavaş okuyun. Unutmayın önemli olan ne kadar çok okuduğunuz değil, ne kadar keyif aldığınız.

5) Gevşemek İçin Okuyun

Birçok okuyucu ve yazar okumak için en uygun vaktin uyumadan hemen önce olduğunu düşünür. Cep telefonu, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın ve zihninizi gün içinde yapılması gereken işlerden arındırın. Elinize aldığınız kitapla kendinizi gevşetin.
6) Yanınızda Kitap Olsun

Özellikle işe ya da okula toplu taşıma aracıyla gidip geliyorsanız yolda geçirdiğiniz vakti kitaplarla doldurmak harika bir fikir olabilir. Metroda ya da otobüste imrenerek baktığınız kitap okuyan insanlardan birisi olmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil.

7) Tekrar Tekrar Okuyun

Sevdiğiniz kitabı tekrar tekrar okumaktan çekinmeyin. Okuduğunuz aynı hikâyeyi, yıllar sonra tekrar okuduğunuzda çok daha farklı bir bakış açısıyla anladığınızı fark edeceksiniz. Böylece kendinizde olan değişimleri daha net gözlemleyebilirsiniz.

8) Bir Kitaptan Sıkılırsanız Bunu Avantaja Çevirin

Her kitaptan aynı ölçüde zevk almayabilirsiniz. Eğer okumaya başladığınız metinden sıkılırsanız bunu sıradaki diğer kitapları okumak için fırsat olarak değerlendirin. Belki de yarım bıraktığınız o kitap hayatınızın başka bir döneminde ilginizi çekecektir.

9) Her Yerde Okuyun

Bulunduğunuz yeri ve zamanı bahane etmek yerine fırsat bulduğunuz anlarda kitap okuyun. Örneğin sabah tahmin ettiğinizden daha erken kalktığınızda, o vakti sosyal medyada geçirmek yerine daha yararlı bir şekilde değerlendirin ve başucu kitabınızı okumaya başlayın.
10) İhtiyaç Duymadığınız Kitapları Verin

Bazı kitaplarla duygusal bağ kurarız ancak bazıları bizi o kadar da yansıtmaz ve tekrar okunabilecek kitaplar kategorisine girmez. Kitaplığınızda yaptığınız ayıklamayla yeni kitaplar için yer açabilirsiniz. Böylece sizi daha iyi ifade ettiğini düşündüğünüz kitaplardan oluşan kütüphanenizi de oluşturabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/