Elon Musk’ın Sevdiği Kitapları Okuduk, Yorumluyoruz: Ay Zalim Bir Sevgilidir (1)

Yusuf Yücel

Yusuf Yücel

Blockchain ve Kripto Para - Bitcoin - Teknolojisi Boğaziçi Üniversitesi

CEOtudent’ta en çok okunan içeriklerden biri olan “Elon Musk’ın En Çok Etkilendiği 13 Kitap” isimli içerikteki kitapları tek tek okumaya başladık. Bu yazı serimizle de Elon Musk gibi bir kitap kurdunu dahi bu kadar kitap içerisinden etkileyen 13 kitabı tek tek ele alacağız.

İlk yazı, ilk kitabımız: Ay Zalim Bir Sevgilidir (Robert A. Heinlein)

Öncelikle şunu gururla belirtmek isterim ki sizin için kitabı okuyup değerlendiriyorum. Serideki her bir kitabı da bu şekilde ele alacağım. Kalıplaşmış, kopyala-yapıştır cümlelerin ötesinde bizzat kendi izlenimlerimi sizinle paylaşıyorum.
Yazarımız Robert A. Heinlein şüphesiz ki tarihin en etkili bilim-kurgu yazarlarından birisi. Isaac Asimov bu tanımlamayı bir adım ileri taşıyarak onu bilimkurguya yön veren üç büyük yazardan biri olarak adlandırıyor. En iyi roman dalında Hugo Ödülü’nü dört kez kazanan yazarımız hala bu rekoru da elinde tutuyor.
Yazarla ilgili yukarıdaki notları düştükten sonra kitaba dönecek olursak ülkemizde hak ettiği karşılığı bulduğunu düşünmüyorum. Hatrı sayılır bilim-kurgu okuru içinde henüz gelmesi gereken noktada değil. Bunda kitabın zor temin edilmesinin de büyük etkisi var tabii. Meraklılarına uzun uğraşlar sonunda AKMAR’da alt kattaki küçük bir esnafta bulduğumu da belirteyim. Adını hatırlayamadığım esnafımızı nasıl bulacağınızı da tarif ettiğimize göre gelin kitabın konusuna bakalım:

“Ay’ı Dünya’dan kontrol eden Otorite’ye karşı, yalnızca mahkûm ve sürgünlerin gönderildiği ceza kolonisine dönüşmüş Ay’daki isyanın ve devrimin öyküsü bu. Ayrılıkçı hareketin liderleri haline gelen bir bilgisayar uzmanı, karizmatik bir genç kadın ve yaşlı bir akademisyenin köleleştirilmiş insanların geleceğini değiştirme hikâyesi. Ve birbirinden farklı bu üçlüye ek olarak, kendi kendine bilinç kazanmış, mizah yolunda tüm özelliklerini devrimin nihai başarısına adamış olan süper bilgisayar Mike’ın çabası burada anlatılan.”

Yukarıdaki klasikleşmiş tanımlama ile kitap hakkında kafanızda bir şeyler oluştuğunu düşünüyorum. Gerçi kitabımızın ana karakteri için yukarıda yapılan “bilgisayar uzmanı” tanımı pek olmamış. Kendisi de sürekli olarak kitapta bu durumu “bilgisayar teknisyeni” şeklinde vurguluyor. Mike’ın mizahına gelecek olursak da bilgisayar olduğu düşünülse de korkunç derecede kötü bir mizah anlayışı var. ?

Peki Elon Musk bu kitapta ne buldu?

Tabii ki kendini. Kitabın özetinde akademisyen olarak belirtilen karakterimiz için sık sık “profesör” ifadesi kullanılır. Kitabı okurken Elon Musk ile bu karakterimizin özellikle ikna ve pazarlama konusunda ne kadar da birbirine benzer yollar izlediğini görünce açıkçası şaşıracaksınız.
Kategoriler: İletişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/