Basketbolun Efsanesi ve Aktif Girişimci Michael Jordan’dan 5 Öneri

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

6 kez NBA şampiyonu, 5 kez MVP, 14 kez All-Star olan Michael Jordan’ın kariyeri boyunca ulaştığı başarılar o kadar fazla ki burada hepsinden bahsetmem mümkün değil. Dahası o sadece bir basketbolcu değildi. Oynadığı Space Jam (IMDB-6.3) filmi aday gösterildiği 12 ödülden 5’ini kazandı. Michael Jordan milyarder olan ilk NBA oyuncusu olmakla birlikte çok iyi bir girişimcidir. Upper Deck, 2k Sports ve Nike gibi şirketlerde hisse sahibidir. Bitmek bilmeyen başarılarının arkasında tabii ki disiplin, hırs, emek ve özgüven var.
Tarihe geçen sözleriyle Michael Jordan’dan öğrenebileceğimiz 5 hayat dersi:

1) Çok çalışmaya devam et.

“Güneş doğmadan uyanıyorum, biraz kahvaltı yapıyorum ve arabama binip antrenmana gidiyorum. Henüz hiç kimse yollara çıkmış olmuyor. Yanımdaki denize bakıyorum, babamı görüyorum ve onunla konuşuyorum: ‘Baba, bunu yapabiliriz. Evet, bunun üstesinden gelebiliriz.’”

2) Başarmak istiyorsan hata yapmaktan korkma.

“Kariyerim boyunca 9000′den fazla şut kaçırdım. Neredeyse 300 maç kaybettim, 26 kere maçı kazandırmak için son şut bana verildi ve kaçırdım. Hayatımda tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum… Ve işte bu yüzden başardım.”

3) Farklı ol.

“Oyunumu mükemmelleştirmek ve onu herkesten farklı kılmak istedim. Ben sadece birkaç boyuttan daha fazlasıydım. ”

4) Büyük beklentilere sahip ol.

“Hiçbir zaman en üst noktaya çıktığımı hissetmedim. Halen kendimi geliştirmem gereken noktalar var. Her zaman kendime hedefler koydum, benim için harika başarılar olsa da onlarla hiçbir zaman yetinmedim. Sadece bir basketbolcu olarak değil, baba olarak, rol model olarak, tüm yönlerden kanıtlamam gereken birçok şey var. Her zaman bazı şeyler başarmak için ve onları aşmak için kendimden beklentilerim olacak. Buna inandığım sürece başarıya giden yolum büyümeye devam edecek.”

5) Pozitif ol.

“Dönüp geriye baktığımda kötü şeyler yaşamadığımı söyleyemem. Biliyorum, başınıza kötü şeyler gelsin istemezsiniz ama bir şekilde onların üstesinden geliyorsunuz. Unutmayın ki aksilikler olmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir.”
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/