Efsane Olmuş We Can Do It! Adlı Posterin Arkasındaki Hikaye

Yıllar boyu popülerliğini ve ikonikliğini koruyan “We Can Do It!” posteri, 2. Dünya Savaşı sırasında, fabrikadan cepheye gitmiş erkek işçilerin boşluğunu kadınların doldurması için yapılmış bir çağrıydı. Posterdeki karakter “Rosie the Riveter” (Perçinci Rosie) olarak bilinen, Geraldine Hoff Doyle isminde genç bir kadındı. Peki yılların eskitemediği bu posterin arkasındaki hikaye nasıl gelişti?

Geraldine Hoff Doyle, 1942 yılında 17 yaşındayken American Broach & Machine adlı bir şirkette metal damgalama makinesinin başında çalışıyordu. Bir United Press fotoğrafçısı, kırmızı bandanalı kızdan çok etkilenip; onun fotoğrafını çekti.

Bu sırada, halka moral vermek için posterler yapmakla görevli olan grafik sanatçısı J. Howard Miller, fotoğrafı gördü ve bu kareden ilham alarak “We Can Do It!” adlı eserini hayata geçirdi. Poster o kadar başarılıydı ki; 6 milyon kadın 2. Dünya Savaşı sırasında bu çağrıya kulak verip iş gücüne katkı sağladı.
Aslında çellist olan Geraldine Hoff Doyle, fabrikadaki işlerin kendisi için fazla tehlikeli olduğunu düşünüp daha güvenli bir iş bulmak için ayrıldı. 1984 yılında, evlenmiş ve 5 çocuk annesi olmuş Geraldine, bir dergide aniden kendisinin olduğu posteri görmüş ve şaşkınlık içinde “Bu benim!” diyebilmiş sadece.

2010 yılında 86 yaşında vefat etmiş olan Geraldine Hoff Doyle, dünya çapında ses getirmiş, unutulmayacak bu posterin baş kahramanı olmuştur.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/