Karatahta Üzerinde Bilgisayar Dersi Veren İdealist Öğretmen Qwuro Kwadwo

FURKAN AYDIN

FURKAN AYDIN

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi

Batı Afrika’nın kara incisi olarak adlandırılan koridor ülkelerden birisi olan Gana’da bir köy okulunda idealist bir öğretmen eşliğinde,eğitim engel tanımadan devam ediyor.

Bilgisayar,televizyon ve tablet gibi teknolojik aletlerin varlığını bir yana bırakın çoğu zaman elektrik dahi göremeyen bir köy okulunda öğretmen olan Qwuro Kwadwo,İmkansızlıklara aldırmayan öğretmen Bilgi ve İletişim Teknoloji dersinin boş geçmesini önlemek ve olabildiğince somut bir şekilde verimli anlatabilmek için harika ve takdir edilesi bir yöntem bulmuş.
Öğretmen Qwuro Kwadwo sınıf tahtasına tebeşirle Microsoft Word sayfasını tüm detaylarıyla tahtaya çizerek öğrencilere anlatıyor.
Geçen hafta Facebook üzerinden yaptığı paylaşımla sosyal medyada çok konuşulan öğretmen Qwuro Kwadwo, ”Gana’da Bilgi ve İletişim Teknolojileri öğretmek çok eğlenceli.Karatahta üzerinde bilgisayar dersi yapıyoruz.Öğrencilerimi çok seviyorum.Bu yüzden onlara anlattığım şeyi anlamalarını sağlamam gerekiyor.” ifadelerini kullanarak görselleri paylaştı.


“BİLGİSAYARI OLMAYAN PEK ÇOK OKUL VAR”

 “Bir şekilde öğrencilerime neden bahsettiğimi anlatmak zorundayım. Resim çizerek onların kafasında en azından bilgisayar kullanmanın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir oluşturuyorum. Ancak, durumun üzücü olduğunun farkındayım. Maalesef Gana’da bilgisayar olmayan ve bu soruna maruz kalan pek çok okul var.”

Kwadwo’nun yaptığı sosyal medya paylaşımı, ülkedeki eğitim tartışmalarını da alevlendirdi. Pek çok insan idealist öğretmenin çabasını takdire şayan bulsa da, 2018 yılında neden hala bilgisayar bulunmayan okulların olduğunu anlamakta zorlandığını belirtti.


   İdealist öğretmenin bu çabaları dünya üzerinde çok ses getirdi ve Gana’daki bu okula çok sayıda laptop,masaüstü bilgisayar ve birçok okul malzemesi yardımı yapıldı.

Gayretini ve mesleğine olan sevgisinden dolayı kendisini tebrik ediyoruz.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/