İngilizcesini Verimli Bir Şekilde Geliştirmek İsteyenler İçin 5 Podcast Kanalı 

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Günümüzde İngilizce öğrenmenin yolları hiç olmadığı kadar daha çeşitli ve daha eğlenceli. Artık tek bir tıkla ana dili İngilizce olan insanlarla konuşabiliyor veya çeşitli uygulamalar üzerinden oyun oynar gibi İngilizce seviyemizi ilerletebiliyoruz. Bugün, bunlara benzer daha birçok etkili yöntemle İngilizcenizi geliştirmeniz mümkün.
Diğer dillerde de olduğu gibi İngilizceyi iyi bir seviyeye getirmek için okuma, yazma, konuşma ve dinleme konularında mümkün olduğunca yetkin olmak gerekiyor. Ben de burada dinleme ve hatta konuşma konusunda sizi hızlıca geliştirebilecek yöntemden bahsedeceğim: İngilizce podcastler dinlemek.
Eğer siz de nerede olursa olsun kulaklığını takıp müzik dinlemeyi seven ve İngilizcemi de geliştirsem fena olmaz diyenlerdenseniz, harika bir haberim var. Müziğe biraz ara verip seviyenize göre aşağıda önereceğim podcastleri dinleyerek kısa zamanda oldukça iyi bir noktaya gelebilirsiniz.

1) Voice of America (VOA)

Voice of America başlangıç seviyesinde İngilizce bilenler için oldukça ideal bir podcast kanalı. İçerisindeki konu yelpazesi de oldukça geniş. Tarih, sanat, gündelik haberler, sağlık, sinema gibi aklınıza gelebilecek her alanda podcastler olduğu gibi dilbilgisi ve kelime öğrenme gibi daha teknik konularda podcastler mevcut.
Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

2) 6 Minute English

BBC’nin hazırladığı 6 Minute English podcast kanalı daha çok orta seviye İngilizce bilenlere yönelik podcastlere sahip. 6 dakikalık podcastlerden oluşan bu kanalda günlük hayattan konular üzerine konuşan iki eğlenceli insan sizi eşlik ediyor.
Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

3) Luke’s English Podcast

2009 yılından bu yana aktif olarak podcastler yayınlayan, İngilizce öğretmeni ve komedyen Luke’a bu sektörün öncülerinden demek yanlış olmayacaktır. Güzel ve anlaşılır İngiliz aksanıyla her podcastinde size bir şeyler öğretmeye gayret eden Luke’un 5 ödüllü podcast kanalı, her seviyeden İngilizcesini geliştirmek isteyenler için hazine niteliğinde.
Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

4) TED Talks Daily Podcast

Eğer TED konuşmaları dinlemeyi seven biriyseniz bu podcast kanalı tam size göre. 10-20 dakika arasında değişen sürelere sahip podcastlerde, hem çok çeşitli konularda bilgiler öğrenip kültürlenecek hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz.
Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

5) Hüseyin Demirtaş İle İngilizce Saati ve İngilizce Sohbeti

Dünya genelinde milyonlarca dinleyiciye sahip podcast kanallarının yanına değerli İngilizce öğretmeni Hüseyin Demirtaş’ın hazırladığı podcast kanalına da eklemek istiyorum. İngilizce Saati podcastlerinde Hüseyin Demirtaş’a bir arkadaşı eşlik ediyor ve sosyal medya, yapay zeka, zaman yönetimi gibi ilgi çekici konularda spontane konuşmalar yapıyorlar. İngilizce Sohbeti podcastlerinde ise etkili ve verimli İngilizce öğrenmenin yolları ve İngilizce öğrenirken yapılan hatalar gibi daha teknik konulardan bahsediliyor.
Kanala buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/