Yaratıcı Yazılar Yazmak Adına Terapötik Gücünüzü Keşfedin 

Deneyimlerimizin derinliklerini keşfettiğimiz zaman duygularımız hakkında nesnel düşünmemiz imkânsız bir hal alıyor. Duygularımızı ve hissettiklerimizi kâğıda dökmemiz somut ve fiziksel bir hal kazanmasına neden olduğu kadar kabul etmemizi ve anlamamızı da sağlıyor.
Yazmak güçlü bir araç. Kaygılarımıza ve takıntılarımıza sapmadan, kendi kendimize değerlendirme imkânı veriyor ve olabildiğinde açık bir konuşma gerçekleştiriyoruz. Geçmiş çağın ve şimdiki zamanın pek çok profesyoneli, kendini iyileştirme çalışması olarak günlük yaşantısını yazarak kayıt altına almıştır.
Parçaları Keşfetmek İçin Kişisel Bir Yolculuk

Günlük tutmak, duygularımızı yaşamak ve keşfetmek için iyi bir keşif aracı. Günlük tuttuktan sonra ki zaman diliminde, kişisel gelişime doğru attığımız bir sonraki adım ve yaratıcı yazı dünyasına bir giriş biletidir. Birçok insan şiir veya kurgu yazma fikrine karşı çıkar, bunun oldukça zor olduğunu ya da zaman kaybı olduklarından bahsederler. Ancak yazı yazmanın gerçek terapötik potansiyelini ortaya çıkarmak için şiir ya da benzeri kurguları keşfetmeye başlamalısınız.


Yaratıcı Yazma, İlişkilerinizi Zenginleştirme Aracıdır

Kimse sizden bir sanat eseri ortaya çıkarmanızı istemiyor. Yaratıcılık için beklenen bu değil. Kendini geliştirmen ve terapi için acemi bir yazar olmaktan çekinme. Sadece fikirlerini belirtmek ve sorunlara yaklaşmak amacıyla yazabilirsin. Yazdıklarından hoşlanmazsan, yok etmekte özgürsün. Kimsenin görmesine gerek yok.
Boş Sayfalar ile Terapi Seyahati Gerçekleştirebilirsiniz

İşte önünüzde kalbiniz kadar temiz bomboş bir sayfa var. Olumlu ve olumsuz sahip olduğunuz tüm içsel düşüncelerinizi, endişelerinizi ve korkularınızı önünüzdeki hazineye hapsedebilirsiniz. Sizi yargılamayacak ya da düzeltmek için bir çaba sarf etmeyecek. Asla inanmadığınız inanç sistemlerini empoze etmeyecek ve üstelik herhangi bir seans ücreti de istemeyecek.
Düşüncelerinizi, duygularınızı ve sorunlarınızı kelimelere dökmek ve somutlaştırmak, farklı bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur. Maalesef hepimiz biliyoruz ki ne kadar düşünürsek düşünelim, çözüme yaklaşmadığımız gibi görünen o çaresiz his bizi daha çok etkiliyor.


Ne Yazarsanız Yazın, Kendinizin Bir Tezahürüsünüz

Yazarak, zihnimizin her köşesini gezebiliriz. Kalem ve kâğıt gücünü tüm karanlık odalarda baş göstererek zihni ve yaratıcılığı güçlendiriyor. Zor ya da travmatik olaylarla başa çıkmamız konusunda bir numaralı savunma sanatı olabilir. Daha önce önemsiz görünen olaylar için gizli ve yeni anlamlar kazandırabilir.Yazma, problemleri düşünmenin kolay bir yolu olduğu gibi kontrolünü elimizde tutmamıza yardımcı olur. Sayfaların neye yol açtığını ve kelimelerin hayatınızda ne kadarının yer ettiğini ve aydınlatıcı olduğunu görmek, başkalarının da görüp göremeyeceğine karar vermek sizin için daha kolay olacaktır.

“Yazmak sanatı, hayatı incelemekle kazanılır.”
Amiel Suche

illüstrasyon: icanbecreative
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/