Çikolata ile İlgili Müjdemiz Var!

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Fiziksel ve mental açıdan kendinizi geliştirmenin yollarını aradığınızda karşınıza sayısız öneri çıkıyor, biz de bu konuda içeriklerle size yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tavsiyelerimiz, genel olarak sıkı disiplin içerisinde gerçekleştirilmesi gereken aktivitelerden oluşuyor. Ya da, günlük beslenme düzeninizi daha sağlıklı bir düzene sokmanız gerektiğini size söylüyoruz. Bu yazımızda ise size müjdeli bir haberimiz var.

Avustralyalı beslenme araştırmacıları, yaklaşık 15 yıldır, bine yakın insanın beslenme düzenlerini inceliyordu. Araştırma sırasında yaşam tarzları ve sağlık değerleri kontrol ediliyordu.

Detaylı çalışmaların sonucunda ekibin ulaştığı sonuç biraz şaşırtıcıydı. İnsanları mental olarak en çok yukarıya çeken besin, çikolataydı. Süslü püslü yiyecekler veya özel diyet ürünleri değil, yalnızca çikolata.cikolata1

Çikolata tüketiminin etkileri neler mi?

Haftada en az bir kere çikolata yemek, insanların görsel hafızalarının gelişimine, hafızalarının iyileşmesine, tarama ve takip etme yeteneklerinin gelişmesine, soyut akıl yürütmelerinin ilerlemesine ve psikolojik durumun iyileşmesine yardımcı oluyor. Kısacası, çikolata tüketmek, beyninizin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Ayrıca, bu araştırmaların ardından gelen çalışmalar, tatlı besin tüketmenin zihinsel işlevlerin gelişmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Araştırma sonrasında yapılan açıklamada, kakaoda doğal olarak bulunan kakao flavanollarının insan beynine olumlu etki yaptığı yer alıyor. Çikolatada, kahve ve çaydaki gibi metilksantin olması da vücut fonksiyonlarına olumlu etki yaptığı belirtildi.

Tamam, iyi hoş ama yine de çikolata tüketimi konusunda sınırı aşmamak gerekiyor. Bu araştırma sonucunda zihin açıcı olarak görülen çikolata tüketmenin vücudunuza pek de “şeker” olmayan sonuçlar doğurabilir. (Kelime oyunu için özür dileriz ama yapmasaydık olmazdı.)

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

 

Kategoriler: Sağlık, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/