Zamanda Yolculuk Filmleri: Zaman Yolculuğu Temalı En İyi 40 Film

zamanda yolculuk filmleri

Zamanda yolculuk filmleri genellikle bol paradoks içeren en akıl almaz bilimkurgu filmlerini oluşturur. Ancak zamanda yolculuk filmlerini bu kadar eğlenceli yapan kafa karıştırıcı zamansal atlamalar ve dönemler arası karakterlerin yaşadığı uyumsuzluklardır. Geleceğe Dönüş ve Bill ve Ted’in Mükemmel Macerası gibi klasik zamanda yolculuk filmleri önerisinden, Zamanın Ötesinde ve Yarının Sınırında gibi zihnin sınırlarını zorlayan zamanda yolculuk filmlerini sizler için topladık. Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi zamanda yolculuk filmlerini tek listede derledik. İşte en iyi zamanda yolculuk filmleri!


1) Interstellar – Yıldızlararası (2014) | IMDb: 8.6

 • Yönetmen: Christopher Nolan

Zamanda yolculuk filmleri denince akla gelen ilk filmlerden biri olan Interstellar, 2015 yılında En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazandı. Joe Cooper, kızı Murph ve oğlu Tom’la birlikte Amerikan Midwest’te arazi çiftliği yapan eski bir bilim mühendisi ve pilottur. Güçlü kum fırtınaları, çiftçilerin mahsullerini, yiyecekleri harap eder. Yakında, insanlık büyük açlık ve kuraklık yaşayacaktır.

NASA’nın Cooper’ın evinin yakınında bir üssü var ve ondan birkaç bilim adamıyla birlikte bir göreve gitmesini isterler. Cooper, kendisini ve diğerlerini bir solucan deliğinden geçirmek için gerekli bilimsel zeka ve uçuş deneyimine sahiptir. Bu görev, insanlığım yaşamak için yeni bir gezegen bulmasına yardımcı olacaktır ancak Cooper belki de çocuklarını bir daha görmeyecektir çünkü onu bir zaman yolculuğu beklemektedir.


2) Back to the Future – Geleceğe Dönüş (1985) | IMDb: 8.5

 • Yönetmen: Robert Zemeckis

1980’lerin bu bilimkurgu klasiği kimilerine göre zamanda yolculuk filmleri denince ilk sırada yer alıyor. Küçük bir kasabada yaşayan Kaliforniyalı genç Marty McFly (Michael J. Fox), bilim adamı arkadaşı Doc Brown’ın (Christopher Lloyd) yaptığı bir deneyin ters gitmesiyle 50’lere geri döner.

Modifiye edilmiş bir DeLorean arabada zamanda yolculuk yapan Marty, ebeveynlerinin genç versiyonlarıyla (Crispin Glover, Lea Thompson) karşılaşır ve onların aşık olduklarından emin olmak zorundadır aksi takdirde Marty yok olacaktır. Daha da ürkütücü olan Marty, kendi zamanına dönmek ve Doc Brown’ın hayatını kurtarmak zorundadır. Belirtmekte fayda var, 1985 yılında Zemeckis tarafından çekilen bu film hala zamanda yolculuk denince akla gelen ilk filmdir.


3) La jetée – Dalgakıran (1962) | IMDb: 8.3

 • Yönetmen: Chris Marker

Zamanda yolculuk filmleri listelerinde mutlaka bulunması gereken filmlerden biri olan La Jetée, Chris Marker’ın yönettiği 28 dakikalık bir Fransız kısa filmidir. Film çoğunlukla fotoğraftan ve sesli anlatımdan oluşuyor.

Bilim insanları Üçüncü Dünya Savaşı’nın Paris’i harap etmesinden sonra zaman yolculuğunu araştırır. İnsanlığın başına gelen felaketi önlemek için zaman yolculuğu yöntemleri geliştirmeye çalıştığı sırada kıyamet sonrası gelecekte hapsolmuş bir adam çocukluğunda bir adamın öldürülmesine şahit olmuştur ve bu anı zihninde canlanıp durur.

Zamandaki yolculuk görevi bitip geçmişteki günlerini yaşamasına izin verildiğinde, öldürüldüğünü gördüğü adamın kendisinin yetişkin versiyonu olduğunu fark eder. 


4) 12 Monkeys -12 Maymun (1995) | IMDb: 8.0

 • Yönetmen: Terry Gilliam

Başrollerini Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe’nin paylaştığı 12 Monkeys geleneksel bir zamanda yolculuğu filmidir. James Cole kendisini zamanda geriye gönderecek bir görev için işe alınır. 2030’larda ölümcül bir virüsün dünyayı kasıp kavurmasının ardından, James, salgını başlamadan önce önlemek için zamanda geriye yani 90’lara gönderilir.

Ancak, manyak Jeffrey (Brad Pitt) dışında kendisine yardımcı olabilecek bir şeyler bulma konusunda zorlanır. 12 Monkeys, zaman yolculuğu temasının en iyi örneklerinden biri olmaya günümüzde de devam ediyor ve tüm bilimkurgu meraklıları tarafından favori filmlerden biri olarak gösteriliyor.


5) Donnie Darko (2001) | IMDb: 8.0

 • Yönetmen: Richard Kelly

Amerika’nın banliyölerinde geçen eğlenceli filmde sıra dışı bir gençtir Donnie (Jake Gyllenhaal). Bir jet motoru evinin tavanına çarptıktan sonra Donnie büyük bir kaza atlatır ve hayatta kalmanın ne demek olduğunu keşfetmeye başlar. Aşık olmak ister, zamanı ve kaderi değiştirmesi için ona bir güç veren evrenin sırlarını ortaya çıkarır.

Filmde gizem, mizah, reşit olma kaygısı Jake Gyllenhaal’ın eşsiz performansıyla birleşince mükemmel bir izleme deneyimi ortaya çıkıyor. Donnie Darko  başlangıçta gişede başarısız olmasına rağmen zamanla tartışmalar ve sürrealist sahnelerin ön plana çıkarılmasıyla kült bir film haline geldi.


6) Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü (1993) | IMDb: 8.0

 • Yönetmen: Harold Ramis

Başrollerini Bill Murray ve Andie MacDowell’ın paylaştığı Groundhog Day, BAFTA’da En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü kazanmıştır. Peki aynı günü tekrar tekrar yaşamak zamanda yolculuk sayılır mı?

Zamanda yolculuk filmleri arasında önemli bir yeri olan filmde, hayatının en kötü gününde kapana kısılan hava durumu uzmanı Phil, köstebeklerin deliğinden yıllık çıkışını izlemek için gönülsüzce Punxsutawney, Pennsylvania’ya gider.

Tahmin etmediği bir kar fırtınasına yakalanır ve kendini bir zaman tünelinde kapana kısılmış bulur. Doğru olanı yapana kadar aynı günü tekrar tekrar yaşamaya mahkumdur. 


7) The Terminator (1984) | IMDb: 8.0

 • Yönetmen:  James Cameron

Bu filmi duymuşsunuzdur çünkü zamanda yolculuk filmleri denildiğinde Terminatörsüz bir liste mümkün olamaz. Ancak izlemediyseniz bu hatayı düzeltmenin tam zamanı. Robotlar, Arnold Schwarzenegger’in korkunç bir şekilde yontulmuş ifadesiz formu, bir buldozerin tüm gücü ve duygusuyla duvarları ve insanları delip geçiyor. İnsan kılığında bir Terminatör olan cyborg suikastçısı, Sarah Connor’ı öldürmek için 2029’dan 1984’e seyahat eder.

Sarah’ı korumak için gönderilen Kyle Reese , nükleer bir soykırıma yol açacak yapay zeka sistemi olan Skynet’in gelişini ifşa eder. Sarah hedef alınır çünkü Skynet, doğmamış oğlunun onlara karşı savaşı yöneteceğini bilir. Durdurulamaz Terminatör sıcak takipteyken, o ve Kyle kaçmaya çalışır.


8) Arrival – Geliş (2016) | IMDb: 7.9

 • Yönetmen: Denis Villeneuve

Arrival zamanda yolculuk filmleri arasında biraz farklı bir yere sahip. Film fiziksel bir zaman yolculuğu içermiyor. Ancak zamanın akışkanlığı fikri film boyunca büyük bir rol oynuyor ve Arrival’ı son on yılın bilim kurgu kültlerinden biri haline getiriyor.

Oscar’da En İyi Ses Kurgusu Ödülü’nü kazanan filmde, dilbilim profesörü Louise Banks, dünyanın 12 noktasında devasa uzay gemileri indiğinde seçkin bir araştırmacı ekibine liderlik eder. Uluslar küresel savaşın eşiğinde sallanırken, Banks ve ekibi, dünya dışı ziyaretçilerle iletişim kurmanın bir yolunu bulmak için zamanla yarışmak zorundadır.

Gizemi çözmeyi umarak, hayatını ve muhtemelen tüm insanlığı tehdit eden bir bilinmezin ortasında kalır. 


9) Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014) | IMDb: 7.9

 • Yönetmen: Doug Liman

Zamanda yolculuk filmleri arasında aksiyonu en yüksek film diyebiliriz. Hiroshi Sakurazaka’nın Japon romanı All You Need Is Kill’den uyarlanan Edge of Tomorrow’ da dünya Mimics adlı uzaylı bir ırkın saldırısına uğrar. Dünyadaki hiçbir askeri birlik onları yenemez. Hiç savaş görmemiş bir subay olan Binbaşı William Cage (Tom Cruise), bir intihar görevine atanır.

Birkaç dakika içinde öldürülen Cage, savaşta öldürülse de, her öldüğünde kendisini savaştan önceki güne geri gönderen bir zaman döngüsünde bulur. Bu döngü Cage’in dövüş becerilerini her tekrarda geliştirir. Cage, uzaylıları yenmenin bir yolunu bulmak için Özel Kuvvetler’den Rita Vrataski (Emily Blunt) ile birlikte çalışır. O ve Rita geçmişe her dönüşte uzaylıları yenmeye daha da yaklaşır.


10) X-Men: Days of Future Past – Geçmiş Günler Gelecek (2014) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Bryan Singer

Rotten Tomatoes: %90

Mutantların insanlık için bir tehdit oluşturduğuna inanan Dr. Bolivar Trask, mutant bir geni tespit edip o kişiyi sıfırlayabilen devasa robotik silahlar olan Sentinel’leri geliştirir. 21. yüzyılda, Sentinel’ler son derece verimli ölüm makinelerine dönüşür. Mutantların nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Kitty Pryde, kıyamet olaylarının ortaya çıkmasını durdurmak için Wolverine’i zamanda geriye gönderir. Wolverine geçmişin X-Men’lerini bir araya getirerek tarihteki önemli bir anı değiştirmeye ve böylece geleceklerini kurtarmaya yardım etmeye gönüllü olur.


11) About Time – Zamanda Aşk (2013) | IMDb: 7.8

 • Yönetmen: Richard Curtis

Zamanda yolculuk filmleri arasında en büyüleyici film olabilir Zamanda Aşk. Kahraman, bildiğimiz şekliyle tarihi ve hayatı değiştirmek yerine, zaman yolculuğu yeteneğini daha farklı bir şeyi bulmak için kullanıyor: Aşk. Tim Lake (Domhnall Gleeson) 21 yaşındayken babası (Bill Nighy) ona bir sır verir: Ailelerindeki erkekler zamanda yolculuk yapabilirler.

Tarihi değiştiremese de Tim, bir kız arkadaş edinerek hayatını değiştirmeye karar verir. Mary (Rachel McAdams) ile tanışır, aşık olur ve sonunda zaman yolculuğunu kullanarak biraz da kurnazlıkla onun kalbini kazanır.

Ancak, olağandışı hayatı ilerledikçe Tim, özel yeteneğinin kendisini ve sevdiklerini sıradan hayatın sorunlarından koruyamadığını keşfeder. Spoiler vermeyelim ancak kalbinize dokunacak kadar duygusal, çekici ve romantik bir zamanda yolculuğa hazır olun.


12) Run Lola Run – Koş Lola Koş (1998) | IMDb: 7.7

 • Yönetmen: Tom Tykwer

Run Lola Run,  Tom Tykwer tarafından yazılıp yönetilen 1998 Alman gerilim filmidir. Hikâye, erkek arkadaşının hayatını kurtarmak için yirmi dakikada 100 bin Alman Markı alması gereken bir kadının hikâyesini anlatıyor. Görsel ve kavramsal olarak çok etkileyici olan bu filmde, Berlinli suçlu Manni, patronu Ronnie için kaçak iş yapıyordur.

Ancak yanlışlıkla 100 bin marklık bir ödemeyi metro vagonunda unutur. Parayı bulması için kendisine 20 dakika verildiğinde, banka müdürü babasından yardım dileyerek parayı ister. Atletik ve koşucu kız arkadaşından yardım istemek zorunda kalır. Lola’nın parayı bulması ve Manni’ye götürmesi için 20 dakikası vardır, yoksa Manni öldürülecektir.


13) Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı (2011) | IMDb: 7.7

 • Yönetmen: Woody Allen

Gil Pender senarist ve hevesli bir romancıdır. Nişanlısı Inez ile Paris’te tatil yaparken sıradan bir gece geçirdikten sonra Gil, Paris sokaklarında tek başına dolaşmaya karar verir. Gece yarısı 1920’lerden bir araba durur ve yolcular Gil’e katılmak için acele eder.

Gil yolculuğu kabul eder ve onlara katılır. Ardından 1920’lerin en önemli kişilerinin katıldığı bir partiye gelir. Ernest Hemingway ile tanışır ve yazı hakkında tartışmaya başlarlar. Konuşmalarından sonra Hemingway, Gil’in romanını Gertrude Stein’a göstermeyi teklif eder.

Romanını almak için binadan çıkarken bina değişir ve o şimdiki zamana geri döner. Gil geçmişin bu kültürel kahramanlarıyla ne kadar çok zaman harcarsa, şimdiki zamandan o kadar mutsuz olur. Zamanda yolculuk filmleri arasından seçim yapacaksanız bunu kesinlikle listenize eklemelisiniz.


14) The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (2004) | IMDb: 7.6

 • Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Üniversite öğrencisi Evan Treborn’un baş ağrıları o kadar acı verici ki sık sık bayılıyordur. Evan büyüdükçe, bu kayıp anıları hatırlamanın bir yolunu ve günlüğünü okuyarak hayatını değiştirmenin doğaüstü bir yolunu bulur: Zamanda yolculuk. Evan bilinçsizken zamanda geriye yolculuk ederek çocukluğundaki kötü anlara gider çünkü ciddi psikolojik travmalar yaşamıştır.

Zaman yolculuğu anları, çocukken yaşadığı sık sık bayılmaların sebebidir. Çünkü bunlar yetişkin benliğinin bilincini meşgul ettiği anlardır. Örneğin babasının onu boğduğu bir an. Babası tarafından taciz edilen Kayleigh gibi arkadaşları için geçmişi değiştirebilme şansı vardır. Ancak geçmişi değiştirmek, bugünü büyük ölçüde değiştirebilir. 


15) Predestination – Zamanın Ötesinde (2014) | IMDb: 7.5

 • Yönetmen: Michael Spierig

Zamanda yolculuk filmleri arasında akıllara durgunluk veren filmlerden biri daha. Robert Heinlein’in All You Zombies adlı kısa öyküsüne dayanan bu Ethan Hawke filmi, izleyiciye film boyunca zaman kavramını sorgulatacak. Hem zamansal hem de zihinsel bir yolculuk olan Predestination’da bir ajan, yakalanması zor bir suçlunun binlerce insanı öldüren bir saldırı başlatmasını önlemek için son bir zaman yolculuğu görevine başlar.

Zamanda geriye gidip tesadüfen tanıştığı insanların aslında geçmişteki kendisi olduğunu, yolculuğunu kendi geçmişine yaptığını fark eder. Ancak bunu fark etmesi oldukça güç ve sarsıcı olur. Peşine düştüğü suçluyu öldürmesi demek kendi geçmişini ve geleceğini yok etmek anlamına gelebilir. Akıl sınırlarını zorlayacak bir paradoks sizi bekliyor desek yeridir.


16) Doctor Strange (2016) | IMDb: 7.5

 • Yönetmen: Scott Derrickson

Doctor Strange parlak zekalı mükemmeliyetçi biridir. Toplantıya giderken, Strange, spor arabasıyla bir dağa tırmanır. Gelen yeni hasta kayıtları dikkatini dağıtınca arabanın kontrolünü kaybeder ve kaza yapar. Kaza sonrası ellerinin neredeyse çalışamaz hale geldiğini fark eder. Tüm çabalara ve Palmer’ın desteğine rağmen, tüm deneysel tedavilerinde başarısız olur.

Geleneksel tıpta başarısızlığa uğrayınca, gizemli mistik bir yerleşim bölgesinde şifa ve umut arar. Başrollerini Mads Mikkelsen , Rachel McAdams , Tilda Swinton ve Chiwetel Ejiofor’un paylaştığı filmde dünyayı ele geçirecek büyük bir canavar tarafından bir büyü çalınır. Doktor Strange, dünyayı kurtarma misyonunu üstlenerek bu canavarı yenmenin yolarını arar.


17) Army of Darkness – Karanlığın Ordusu (1992) | IMDb: 7.5

 • Yönetmen: Sam Raimi

“Evil Dead II” nin devamı olan filmde Ash kendini 13. yüzyılda arabası, tüfeği ve elektrikli testeresiyle mahsur kalmış bulur. Birileri tarafından fark edilir ve rakip bir krallığın casusu olduğu düşünülerek esir alınır.

Liyakatini kanıtladıktan sonra, krallığın doğaüstü güçlerle savaşmak için ihtiyaç duyduğu Necronomicon’u almasına yardım etmeye karar verir. Ash, kitabı alırken yanlışlıkla Army of Darkness’ı ve bir ölüler ordusunu serbest bırakarak bir savaşın başlamasına sebep olur.


18) Pleasantville – Yaşamın Renkleri (1998) | IMDb: 7.5

 • Yönetmen: Gary Ross

Başrollerini Tobey Maguire ve Reese Witherspoon’un paylaştığı filmde, David 50’lerin televizyon dizisi Pleasantville’in bir fanatiğidir. Bir bölüm kız kardeşi Jennifer’ın randevusuna denk gelir. Uzaktan kumanda bozulduğunda, kapıda gizemli bir tamirci belirir ve onlara yeni kumanda verir.

David ve Jennifer daha sonra kendilerini Pleasantville’in siyah-beyaz ve mükemmel resim dünyasında bulurlar. Onlar aynı zamanda şovun iki ana karakteridir ve Pleasantville’de bir şeyi bile değiştirirlerse sonuçlar korkunç olabilir. Kasaba her geçen gün daha da renklenir. David başta üzülür ama sonra alışır ve katılır. Ta ki belediye başkanı ortamı görene kadar.


19) Source Code – Yaşam Şifresi (2011) | IMDb: 7.5

 • Yönetmen: Duncan Jones

Başrollerini Jale Gyleenhall, Michelle Monaghan ve Vera Farmiga’nın paylaştığı film hızlı tempolu bir gerilim filmidir.  Helikopter pilotu Colter Stevens çok gizli bir operasyonun parçasıdır. Filmde, bir tren bombalamasından sorumlu kişiyi bulmak için Colter tekrar tekrar 8 dakikalık bir pencereden geçmek zorunda kalıyor. Döngü tekrarlandıkça olay örgüsü karmaşıklaşıyor.

Colter, kendisi olarak zamanda geriye gitmek yerine, bir toplu cinayet girişimini durdurmaya çalışırken başka birinin bedenine girer. Colter’ın görevinin amacı bombacının kimliğini öğrenmek ve benzer bir felaketi önlemektir.


20) Palm Springs – Yarın Yokmuş Gibi (2020) | IMDb: 7.4

 • Yönetmen: Max Barbakow

İki yabancı olan Nyles ve Sarah, California’daki bir düğüne misafir olarak katılırlar. İki düğün misafiri aynı günü tekrar tekrar yaşadıkları bir zaman döngüsünde sıkışıp kalırlar. Nyles ve Sarah sadece bir zaman döngüsüne yakalanmış değiller; aslında kendi kendini yok etme döngüsüne yakalanırlar. Nyles kendisi için hiçbir çıkış yolu olmadığını kabul eder.

Bu yüzden sadece keyifli zaman geçirmeye çalışır. Sarah için ise kendi suçluluk ve bencilliğinin döngüsüne yakalanmıştır. Eylemlerinin başkalarına nasıl zarar verdiğini biliyor ama kurtulamıyordur. Nyles ve Sarah bir araya gelip birbirlerinin hayatlarına anlam kattıklarını fark edene kadar tematik olarak özgürleşemezler.


21) Tenet (2020) | IMDb: 7.4

 • Yönetmen: Christopher Nolan

Christopher Nolan’ın on birinci uzun metrajlı filmi Tenet, pandeminin ortasında sinemalarda gösterime giren ilk büyük Hollywood filmi oldu. Başrollerini John David Washington ve Robert Pattinson’ın oynadığı film, kelimenin tam anlamıyla silahlarla açılıyor.

Kiev’deki bir senfoni performansı saldırıya uğrar ve korkunç bir şekilde The Protagonist olarak anılan isimsiz CIA ajanı, bir meslektaşını ve garip bir eseri almak için gizli göreve gönderilir. Protagonist yakalanır, bilgi ifşa etmez ve işkence görür. Kendi canını almak için bir siyanür hapı yutar. 

Hayatta kalır ve uyandığında siyanür hapının sahte olduğunu, eserin alındığını ve teşkilata olan bağlılığının onun Tenet olarak bilinen çok gizli bir göreve atanmasına neden olduğunu öğrenir. Bu görev onu The Protagonist’in karşı karşıya oldukları tehdidi öğrendiği gizli bir tesise götürür.


22) Looper – Tetikçiler (2012) | IMDb: 7.4

 • Yönetmen: Rian Johnson

Klasik zaman yolculuğu filmlerinden biri daha. Zaman yolculuğunun icat edildiği ve hemen yasadışı hale getirildiği bir gelecekte, suç örgütleri bu teknolojiyi zaman atlamalı suikastlar için kullanır. Birini ortadan kaldırmak istediklerinde, hedefi geçmişe gönderirler. Geçmişte bekleyen kiralık katil Joe çok iyi bir silahşördür.

İşini iyi yapar ve her zaman pusudadır.  Ancak bazı zamansal tutarsızlıkları gidermek için suikastçı eninde sonunda hedef haline gelir. Patronları “döngüyü kapatmaya” ve Joe’nun gelecekteki benliğini öldürmeye karar verdiğinde bu noktada işler ilginçleşir.


23) Frequency – Frekans (2000) | IMDb: 7.3

 • Yönetmen: Gregory Hoblit

Ya zamanda geriye gitme ve hayatınızdaki tek bir olayı değiştirme şansınız olsaydı? Ne olurdu? John Sullivan, 1999 yılında şansı yaver giden bir polistir. Bir gece, kız arkadaşı onu terk ettikten sonra eski bir amatör radyo bulur ve açar. Birisi onunla bağlantı kurar ve onun 1969’dan babası Frank Sullivan olduğu ortaya çıkar.

O andan itibaren, temasları zaman değiştirdiği için onu geri döndürmenin bir yolunu bulmaları gerekmektedir. Kontrolden çıkan Bruxton yangınının kahraman bir itfaiyeci olan babasının hayatını kaybettiği 12 Ekim 1969 olaylarını geri almaya çalışır. Artık John tam olarak istediğini elde edebilir hatta umduğundan çok daha fazlasını.


24) Somewhere in Time (1980) | IMDb: 7.2

 • Yönetmen: Jeannot Szwarc

Filmin konusuna geçmeden önce şunu sormak lazım, dünyada Jane Seymour ve Christopher Reeve’den daha güzel ve uyumlu iki insan var mıydı? 1972’de, oyun yazarı Richard Collier, bir tiyatro oyuncusu olan Elise McKenna’nın Michigan’ın yaklaşık bir asırlık bir fotoğrafı karşısında büyülenir.

Richard’ın takıntısı arttıkça, bir arkadaşından zaman yolculuğunun aslında hipnoz yoluyla mümkün olabileceğini öğrenir. Richard, Elise ile tanışmak için zamanda yolculuk yapar ve ikisinin kaderinde birlikte olabilirlermiş gibi görünür. Ancak, Elise’in kıskanç menajeri onları ayrı tutmaya çalışır.


25) Sleeper – 200 Yıl Sonra (1973) | IMDb: 7.2

 • Yönetmen: Woody Allen

Teknik olarak zaman yolculuğu olmasa da Sleeper, Woody Allen’ın absürt, komik ve garip bir şekilde dokunaklı bilim kurgu komedisidir. Sağlık ocağı sahibi Miles Monroe rutin bir ameliyat sırasında öldükten sonra ailesi onu kriyojenik olarak dondurur. 200 yıl sonra uyandığında dünya beklediğinden daha farklıdır ve Monroe onu keşfetmek için eğlenceli bir karakterdir.

Monroe, iktidardaki baskıcı rejime karşı çıkan bir grup yeraltı radikali tarafından yeniden canlandırılır. Polis grubu tutuklamak için geldiğinde, Miles bir robot kılığında kaçar. Luna Schlosser ile tanışır ve yavaş yavaş birbirlerine aşık olurlar. Miles daha sonra yetkililer tarafından yakalandığında, Luna onu kurtarmak için isyancılardan yardım ister.


26) Los cronocrímenes – Suç Zamanı (2007) | IMDb: 7.2

 • Yönetmen: Nacho Vigalondo

Nacho Vigalondo’nun İspanyol yapımı zaman yolculuğu temalı gerilim filmi, Hector’un mülkünün yakınındaki ormanda soyunan güzel bir kadını gözetlemesi ile başlar. Yanlışlıkla geçmişe giden ve kendisiyle tanışan bir adam. Ormanın ortasında çıplak bir kız. Yüzü pembe bir bandajla sarılmış gizemli bir yabancı. Bir tepenin tepesinde rahatsız edici bir konak.

Hepsi terör, drama ve gerilimin düşünülemez bir suça yol açacağı öngörülemeyen bir yapbozun parçaları. Katil kim? Kurban kim? “Zaman Suçları” cesur, zor bir önermeyi benimsiyor ve nadiren adım adım ilerleyen zaman yolculuğu çerçevesini nabzı hızlandıran ancak gerilimi zirvelere taşıyan bir film.


27) Happy Accidents (2000) | IMDb: 7.2

 • Yönetmen: Brad Anderson

Ruby bir İngilizce öğretmeni ve erkeklerle olan ilişkilerinde genelde kaybedendir. Arkadaşlarında, yıllardır flört ettiği ahmakların fotoğraflarının bulunduğu “Ex-Files” yazan bir kutu var. Terapisti, Ruby’nin bir bağımlılık döngüsünden çıkmasına yardım etmeye çalışıyor.

Ruby, Iowa’da bir hastane çalışanı olan Sam ile tanıştığında, onun diğer erkek arkadaşlarından farklı olduğuna inanır. Sam, komik, hassas ve kibardır. Ruby ilk sağlıklı ilişkisinin tadını çıkarmaya başlarken, Sam 2470 yılından bir zaman yolcusu olduğu hakkında mırıldanmaya başlar.


28) The Time Traveler’s Wife – Zaman Yolcusunun Karısı (2009) | IMDb: 7.1

 • Yönetmen: Robert Schwentke

Audrey Niffenegger’in 2003 yılındaki aynı adlı romanından uyarlanan filmde, Claire sevdiği adamla bir hayat kurmaya çalışır. Chicago kütüphanecisi Henry De Tumble, zaman içinde kontrolsüz bir şekilde ileri geri sürüklenmesine neden olan nadir bir genetik bozukluktan muzdariptir.

Hayatının aşkı Claire ile tanışır ve evlenirler. Ancak herhangi bir ilişkinin sorunları ve karmaşıklıkları, Henry’nin aynı zamanda aynı yerde kalamamasıyla katlanarak artar, böylece o ve sevgilisi sürekli olarak sorun yaşarlar.


29) Time After Time – Zamanın İçinde (1979) | IMDb: 7.1

 • Yönetmen: Nicholas Meyer

H.G. Wells bir zaman makinesi yaptı ve gelecekte onu bir Ütopya’ya seyahat etmek için kullanmayı planlıyor. Ama Wells kullanamadan  önce, polisten kaçan Jack, zaman makinesini kaçmak ve 1979’a seyahat etmek için kullanır.

Wells onu takip eder ve Jack’i polisten önce yakalamak için Amy adlı bir banka memurundan yardım ister. Jack tekrar cinayet işlemeden önce onu yakalamaları gerekiyordur. Birlikte çalıştıkları sırada Wells, Amy’nin vahşi zaman yolculuğu hikayesine inanmakta güçlük çekmesine rağmen aşık olur.


30) The Jacket – Çıldırış (2005) | IMDb: 7.1

 • Yönetmen: John Maybury

Bir askeri gazi, ölümünü öngörebileceği geleceğe bir yolculuğa çıkar. Hayatını ve sevdiklerini kurtarabilecek sorularla karşı karşıya kalır. Amnesiac Körfez Savaşı gazisi Jack Starks neden bir cinayet mahallinde bulunduğunu bir türlü açıklayamaz.

Akıl hastanesine yatırılan Jack, Dr. Thomas Becker’ın çeşitli enjeksiyonlar, duyusal yoksunluk ve deli gömleğine hapsolmasını gerektiren olağandışı tedavi planına tabi tutulur. Kendi başına kilitli kalan Jack, bir zamanlar bir tanıdığına yardım etmek ve kendi tuhaf kaderini araştırmak zorunda olduğu geleceğe seyahat edebileceğini keşfeder.


31) Bill and Ted’s Excellent Adventure – Bill ve Ted’in Maceraları (1989) | IMDb: 7.0

 • Yönetmen: Stephen Herek

Bill ve Ted  bir grup kuran lise arkadaşlarıdır. Ancak tarih derslerinde başarısız olmak üzerelerdir. Bu da Ted’in askeri okula gönderileceği anlamına geliyor. Gruplarının mükemmel bir toplumun temeli olduğu bir gelecekten gelen gezgin Rufus’tan yardım alırlar.

Rufus’un zaman makinesini kullanan Bill ve Ted, tarihin çeşitli noktalarına seyahat ederler. Bill ve Ted, zaman makinesi görevi gören  telefon kulübelerini  Socrates, Joan of Arc ve Cengiz Han gibi tarihi şahsiyetlerle doldururlar.

Bill ve Ted’in Mükemmel Macerası, bu ünlü insanları kullanma konusunda son derece yaratıcıdır. Örneğin, Napolyon’un bir dondurma yeme mücadelesine çok fazla yatırım yapması komik ancak son derece mantıklı.


32) Time Bandits – Zaman Haydutları (1981) | IMDb: 7.0

 • Yönetmen: Terry Gilliam

Genç tarih meraklısı Kevin, bir gece dolabından altı cüce çıktığında buna inanamaz. Yüce Varlık’ın eski çalışanları, zamanın dokusundaki tüm delikleri gösteren bir haritayı çalmışlardır ve onu farklı tarihsel dönemlerden hazineleri çalmak için kullanırlar.

Kevin’i yanlarına alarak, Yüce Varlık onları yakalamadan önce çeşitli şekillerde Napolyon, Robin Hood ve Kral Agamemnon’a uğrarlar. Bu film tüm zaman çizgilerini aşıyor ve gerçekten de Terry Gilliam’ın hayal gücünün derinliğini ortaya koyuyor.


33) Safety Not Guaranteed – Zaman Yolcuları (2012) | IMDb: 7.0

 • Yönetmen: Colin Trevorrov

Zaman Yolcuları tam anlamıyla klasik bir zamanda yolculuk filmi. Darius, Seattle merkezli bir dergi şirketinde stajyer olarak çalışan bir üniversite mezunudur. Şirketin yazarlarından biri olan Jeff, bir ekip kurmaya ve bir zaman yolculuğu ortağı arayan bir makale yayınlayan bir adamı araştırmaya heveslidir.

Eklentiyi yayınlayan adam Kenneth. Jeff ve Darius’a şirkette bir başka stajyer olan Arnau eşlik ediyordur. Film ilerledikçe, Darius Kenneth’e bağlanır. Darius ve Kenneth’in durumu karmaşıktır. Kenneth, ölen kız arkadaşı Belinda’yı geri getirmek için zaman yolculuğu yapacağını belirtir.


34) Deja Vu (2006) | IMDb: 7.0

 • Yönetmen: Tonny Scott

Déjà Vu’nun sloganı: Bunun sadece bir akıl oyunu olduğunu düşündüyseniz, kendinizi gerçeğe hazırlayın. Çok gizli program ekibi, yüzlerce ölü bırakan New Orleans feribot bombalamasından sorumlu teröristi yakalamak için ATF ajanı Doug Carlin’i getiriyor.

Soruşturması sırasında FBI Ajanı Andrew Pryzwarra tarafından geçmişi görebilecek teknolojiye sahip özel bir görev gücünde işe alınır. Çok geçmeden Carlin, bu teknolojinin sadece geçmişe bakmaktan fazlasını yapmasını sağlayabileceğini keşfeder.

Doug, teknolojinin, kolluk kuvvetlerinin hayalini kurduğu şeyi yapmasına izin verebileceğini fark eder: Suçu önlemek için zamanda geriye gitmek.


35) Primer -Kapsül (2004) | IMDb: 6.9

 • Yönetmen: Shane Carruth

İki arkadaş yanlışlıkla zamanda geriye gitmenin bir yolunu keşfettikten sonra, buluşlarını borsada para kazanmak için kullanmaya çalışırlar. Ama planları fena halde yanlış gidiyor. Entelektüel mühendisler Aaron ve Abe, arkadaşları Robert ve Phillip’in yardımıyla hata kontrol teknolojisi inşa eder ve satarlar.

Ancak Aaron ve Abe yanlışlıkla bir zaman makinesi olduğunu düşündükleri bir şey icat edince, Abe insan taşıyabilen bir versiyonunu yapar. Cihazı teste tabi tutar. İki arkadaş eylemlerinin karanlık sonuçlarını keşfetmek zorunda kalırlar.


36) Lucy (2014) | IMDb: 6.4

 • Yönetmen: Luc Besson

Scarlett Johansson, Taipei’de yaşayan bir öğrenci olan Lucy’yi oynuyor. Erkek arkadaşı, Koreli mafya babası için çalışması için onu kandırır. Görevi, ameliyatla midesine yerleştirilen yeni tip bir ilaç CPH4’ü nakletmek. Bu, Avrupa’da satılması planlanan uydurma bir ilaçtır. Lucy, mafya adamlarından biri tarafından saldırıya uğrar ve bu, midesindeki paketin yırtılmasına neden olur.

Güçlü kimyasal içeren bu paket, Lucy’nin telekinezi ve telepati gibi insanüstü yeteneklere sahip olmasına sebep olur. İlacın ilk sonuçları, Lucy’nin fiziksel olarak daha güçlü hale gelmesine neden olur. Belki de bu adrenaline atfedilebilir. Eski tutsaklarının peşine düşen Lucy, kendisine yardım edebileceğini umduğu bir nörolog arar.


37) Peggy Sue Got Married (1986) | IMDb: 6.4

 • Yönetmen: Francis Ford Coppola

Peggy Sue Bodell, kendisini aldatan kocası Charlie’den ayrıldıktan 25 yıl sonra lise toplantısına katılır. Lisede Charlie’den hamile kalmak gibi hayatında verdiği kararlardan pişmanlık duyuyor (Lisenin sonunda hamile kaldığından beri evliler). Eski arkadaşlarıyla mutlu bir şekilde iletişim kuran Peggy Charlie’yi görünce şaşkınlığa uğrar.

Charlie beklenmedik bir şekilde toplantıya gelir ve olay çıkar.  Peggy buluşmada bayılınca 1960’da uyanır. Peggy önce öldüğünü düşünür ama sonra zamanda geriye gittiğini kabul eder. Hayatını yeniden yaşama şansı elindedir ve pek çok şeyi değiştirir. Ancak, genç Charlie’nin cazibesini ve gerçek duygularını görmeye başladığı için bazı seçimler daha karmaşık hale gelir onun için.


38) Kate & Leopold (2001) | IMDb: 6.4

 • Yönetmen: James Mangold

Kate McKay modern bir yönetici, kurumsal hayatta başarılı olmaya çalışan 21. yüzyıl kadınıdır. Albany’nin üçüncü Dükü Leopold, 18OO’lerin sonlarından kalma büyüleyici bir beyefendi ve bekardır. 1876 ​​New York’ta Leopold’ün, otuzuncu doğum gününün akşamında, üçüncü Albany Dükü müstakbel gelinini ilan edecektir.

Ancak Brooklyn Köprüsü’nün açılışında gördüğü bir yabancıya, Stuart’a takılan Leopold onu takip eder ve ikisi gizemli bir şekilde yirmi birinci yüzyıl Manhattan’ına yolculuk yaparlar. Leopold, Stuart’ın dairesinin altında yaşayan eski kız arkadaşı Kate McKay ile tanışır. Ancak bir yüzyıl öncesinden günümüze gelen Leopold’ ün yeni dünyayı keşfetmesi ve aşkı yaşama şekli biraz daha farklıdır.


39) 13 Going on 30 – Keşke 30 Olsam (2004) | IMDb: 6.2

 • Yönetmen: Gary Winick

13 yaşındaki Jenna okulda zor zamanalar yaşamaktadır. Kendisi havalı çocuklar ve aşık olduğu sevimli adam tarafından görmezden gelinir, adını zar zor bilirler. Jenna, havalı çocukları 13. doğum günü partisine davet ediyor. Ama parti bir felaket. Jenna bir oyun için dolaba kilitlendiğinde aşağılanır ve herkes onunla dalga geçerek orada bırakıp gider.

Dolapta tek başına kalan Jenna, içten bir dilek tutar. Keşke tamamen büyüyebilseydi, her zaman istediği hayata sahip olacaktı. Mucizevi bir şekilde dileği gerçekleşir. Ertesi gün, Jenna dolaptan çıktığında, 2004 ve 30 yaşında. Daha ne, harika bir işi ve muhteşem bir dairesi olan başarılı bir kadındır. Ancak kendi erkek-kadın zorluklarıyla yetişkinlik göründüğü kadar kolay değildir.


40) The Time Machine -Zaman Makinesi (2002) | IMDb: 6.0

 • Yönetmen: Simon Wells

Filmde Guy Pearce, Einstein’ın ilk teorilerini kullanarak zamanda yolculuk yapacak bir makine yapmayı uman parlak bir matematikçi olan Alexander Hartdegen’i canlandırıyor. Bilim insanı Alexander ise güzeller güzeli Emma’ya aşıktır.

Ancak tam da evlenme teklif ettiği gece bir trajedi olur ve yeni makinesinde zamanda geriye yolculuk etmeye ve tarihin akışını değiştirmeye yemin eder.MS. 802.701 yılında makine durduğunda, kendini Eloi adlı küçük insansı yaratıkların cennet gibi dünyasında bulur. Bölgeyi araştırır ancak döndüğünde zaman makinesinin gitmiş olduğunu görür.


Ters Köşe Filmler

Bilim Kurgu Filmleri

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/