Minimalizmin Değeri

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Aza kanaat etmek esas zenginlik ve esas mutluluktur…
– Ne kadar az şeye sahip olursanız, o kadar az sorumluluk sahibi olmanız gerekir.

– Ne kadar az şeye sahip olursanız, o kadar az değiştirmeniz gerekir.

– Ne kadar az şeye sahip olursanız, o kadar az para kazanmanız gerekir.

– Ne kadar az şeye sahip olursanız, başka şeyler (veya insanlar) için o kadar fazla zamanınız olur.

– Ne kadar az şeye sahip olursanız, o kadar az şeyi korumanız gerekir.
Daha azını istemek çoğu zaman öyle kolay değildir, ancak bunu yapabiliriz, ki bu şu an sahip olduğumuz şeylere şükretmekte başlar.
Elimizde olmayan şeyleri düşünürken, elimizdekinin ne olduğunu unutuyoruz. Genellikle de düşündüğümüzden daha fazlasına sahibiz. Ve ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz şeylerin çoğuna da aslında ihtiyacımız yok.
Bir şey kazanmak ve kısa bir sürede başka ne elde edebileceğimizi düşünmeye başlamak insan psikolojisinin bir parçasıdır. Sahip olduğumuz şeyleri şiddetle korumak da doğamızın bir parçası. Bunlarla mücadele etmenin yolu ise düzenli olarak sahip olduğunuz şeylere şükretmektir.
Minimalizm kendinizi rahatlıktan mahrum etmekle ilgili bir şey değildir asla. Ayrıca, bu bir yoksulluk zihniyetine sahip olmakla ilgili de değildir. Esasında, dikkat dağıtıcı şeyleri yaşamınızdan çıkarmakla ilgilidir. Daha az şeye sahip olma isteği aslında hayatınızı büyük ölçüde daha az karmaşık kılacaktır.
Zengin olamayacağımız anlamına da gelmez bu (ihtiyacımız olan her şeye sahipsek, zenginizdir zaten). Kendinizi ruhen tatmin etmenin bir yolu da, servet peşinde koşmamakla ilgilidir. Bu, sahip olduğunuz şeyin size sahip olmasına izin vermemekle ilgilidir, yani bu, eşyalarınızın sizi hayattaki en önemli şeylere karşı kör etmesine izin vermemektir.
Hepimiz rahat bir hayata sahip olmak istiyoruz ve para konusunda da endişelenmek zorunda değiliz. Burada yanlış olan bir şey yok. Keşke hepimiz bu seviyede olabilsek. Belki bir gün olur. Ama şunu da aklınızdan çıkarmayın; ne kadar çok şeye sahip olursanız, o kadar mutlu olacağınız anlamına gelmez.
Bu sadece bir durumda geçerlidir. O da, daha fazla şeye sahip olmak için daha azını isteyin. Yani aza kanaat etmek esas zenginlik ve esas mutluluktur.
Dan Pedersen

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/