Tarih Şaşırtıcılığından Hiçbir Şey Kaybetmiyor!

Zaman, anlardan oluşan ve bazen uzun, bazen kısa gelse de bir kum saatinin içindeki kumlar misali akıp giden bir kavram. Her geçen saniye tarihe karışırken, belki siz belki de dünyanın öbür ucundan birisi tarihe kazınacak çalışmalar yapıyor. Öyle ki bazı olaylar ve çalışmalar biz fark etmesek de birbirleri ile çok yakın dönemlerde gerçekleşiyor hatta bazen birbirleri ile bağlantıları bile oluyor. Bu durum; dizilere, filmlere, bilimsel çalışmalara bile konu olmuş durumda. Birbiri ile bağlantılı olma durumu ile için ortaya atılmış olan “eş zamanlılık teorisi” ise bu durumu destekler nitelikte. Zaman tarih olurken, şaşırtıcı birçok olay da kendisine tarihte yer bulmakta ve bu olaylar, insanı şaşkınlıktan şaşkınlığa sürükleyebilmekte. Zaman tarih olurken şaşırtıcılığından hiçbir şey kaybetmiyor, dediğimiz olayları birlikte inceleyelim.

1- Dünyadaki En Yaşlı Ağaç, Son Mamut Hayatını Kaybettiğinde 1000 Yaşındaydı

Şaşırtıcı değil mi? Daha da şaşırtıcı ve hayranlık uyandırıcı şey ise o ağaçların hala yaşıyor olması. Dünyadaki en yaşlı ağaçlar, “Bristlecone” çamlarıdır. Bu çamlar, Kaliforniya’nın Beyaz dağlarında yetişmektedir ve şu an ortalama yaşları 4000’in üzerindedir. Tüm bu genel bilgiler ile birlikte, en son bulunan çamın 5000 yaşın üstünde olduğu belirtilmekte. Şu bilgiyi de verelim, Mamut neslinin yaklaşık 4000 yıl önce tükenmiş olduğu söyleniyor.

2- Nintendo, Eyfel Kulesi ve Jack The Rippper Arasında Nasıl Bir Bağlantı Olabilir?

Japon oyun şirketi Nintendo, 23 Eylül 1889’da kuruldu. Aynı yıl, Eyfel Kulesi’nin inşaatı Paris’te başladı. Londra, tarihinin en kanlı suçlularından biriyle tanıştı: Jack The Ripper, nam-ı diğer “Karındeşen Jack!”

3- Bisiklet ve Buharlı Trenden Hangisi Daha Önce İcat Edilmiştir?

Bisiklet, gerek görüntüsü gerek kullanılan malzemeler ile daha kolay bir icat gibi duruyor değil mi? Fakat ilk bisiklet, ilk buharlı trenden daha genç. İlk buharlı tren 1797 yılında, bisikletin prototipi ise tam 21 yıl sonra, 1818 yılında patentli olarak sunuldu.

4- İtalya Krallığı ve Coca-Cola

İtalya Krallığı dünya haritasında yer aldığında, takvimlerde yazan tarih 1861’di. Bu tarihten tam 31 yıl sonra ise ilk Coca-Cola üretildi.

5- Kişiler: Hitler, Joseph Stalin, Leon Trocki, Franz Joseph ve Freud. Yıl: 1913-1914 Yer: Viyana

Şimdi tarihte hoş bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? 1913 yılının sıcak bir yaz günü Viyana’dasınız; Trotsky, Joseph, Hitler, Stalin ve Freud küçük bir kafede oturmuş çaylarını yudumluyorlar. Tarihe isimlerini -sebebi ne olursa olsun- kazımış bu 5 adamın, 1913-1914 yılları arasında aynı şehirde yaşadığı ve birbirlerine çok da uzak mesafelerde olmamaları son derece şaşkınlık verici değil mi? Freud’un en sevdiği yer olan Cafe Landtmann, Trocki ve Hitler’in düzenli olarak gittikleri Cafe Central’in birkaç adım ötesinde yer alıyordu. Stalin ve Hitler, birbirlerine bir saatlik bir mesafede bulunuyordu ve bu onların birbirlerine rastladıkları anlamına geliyor olabilir.

6- “Kleopatra, Piramitler ve Ay’a Yolculuk” Üçlüsü

Kleopatra, piramitlerin yapımına değil, aya ilk yapılan yolculuğa daha yakın bir tarihte yaşamıştır. Eski Mısır piramitlerinin en büyüğü, Giza’nın büyük piramidi, MÖ 2540 yılı civarında inşa edilmiştir. Kleopatra’nın yaşadığı tarih ise; MÖ 69-30 yıllarıdır ve bu tarihler, aya yapılan ilk seyahatin gerçekleştirildiği 20 Temmuz 1969 yılına daha yakındır.

7- Charlie Chaplin, Apple’ın Kurulduğu Yıl Hayatını Kaybetti.

Apple, 1977 yılında kuruldu. Aynı yıl içerisinde “Şarlo” lakabı ile anılan Charlie Chaplin hayatını kaybetti.

8- Harvard Üniversitesi Ne Kadar Eski Olabilir?

Harvard Üniversitesi, Isaac Newton’un Principia Mathematica’sından neredeyse 50 yıl önce, 1636 yılında kuruldu. Isaac Newton’un bu çalışması, 1687 yılında yayımlandı ve bu çalışma hareket kanunlarını ve evrensel yer çekim yasasını içeriyordu.

9- Wright Kardeşler ve Ay’a Yolculuk

Bilimin her geçen gün hızla geliştiğini artık herkes kabul ediyordur şüphesiz. Wright kardeşler, kuşların nasıl uçtuklarını merak edip incelemeye başlamalarının ardından ilk pilot uçuşlarını, 1903 yılında gerçekleştirdiler. Ay’a ilk kez ayak basılması ise bundan tam 66 yıl sonra, 20 Temmuz 1969 yılında gerçekleşti. Sizce 66 yıl çok uzun bir süre mi?

10- Telefon yokken insanlar ne yapıyorlardı?

Bu soruyu belki de her gün soruyoruz kendimize. Telefondan önce birbirinden farklı iletişim araçları vardı ve bugün bile hala etkisini kaybetmemiş olan faks; ticari anlamda elektrikli ve mekanik olmak üzere 1865 yılında Paris-Lyon hattında çalışmaya başladı. Bundan sadece 10 yıl sonra ise Alexander Bell ve Thomas Watson, tarihi buluşları olan ilk telefon çalışmalarını sundular.
Daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz Blogager adlı blog sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.
Kategoriler: Tarih, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/