Yeni Tip Koronavirüs Laboratuvar Mühendisliği’nin Bir Sonucu mu?

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Bilim adamları koronavirüs’ün (COVID-19’un) doğal seçilimin bir sonucu olduğunu tespit etti…
COVID-19 yeni tip koronavirüsün elektron mikroskobu altındaki görüntüsü
Artık koronavirüsün laboratuvar mühendisliğinin bir ürünü olduğuna değil doğal evrimden kaynaklandığına inanılıyor.
COVID-19’un kökeninin nereden kaynaklandığı konusu bazı tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bunun doğal bir evrim sürecinin sonucu olduğuna dair inançlar bilim dünyasında geniş kesimler tarafından kabul görmesine karşılık; bunun başka bir tür Laboratuvar Mühendisliğinin manipülasyonu olabileceğine inananlar da azımsanmayacak kadar çok.
Yakın bir zamanda, Scripps Research araştırma merkezinde görev alan bir grup bilim adamı, yeni tip korona virüsün kökenlerinin doğal seçilimden geldiğini tespit etti. Ve elde ettikleri bulgular, Salı günü “Nature Medicine” dergisinde yayınlandı.

Doğal Süreçler

Scripps Research’te immünoloji ve mikrobiyoloji profesörü olan ve ayrıca gerçekleştirilen araştırmada da yer alan Kristian Andersen, “Bilinen koronavirüs tipleri için mevcut olan genom dizilerinin verilerini karşılaştırarak, SARS-CoV-2’nin doğal süreçlerden kaynaklandığını kesin olarak söyleyebiliriz.” dedi.
SARS-CoV-2 (COVID-19) adlı yeni bir koronavirüs tipinin ortaya çıkması, 2019 yılı Aralık ayının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı, ve Çinli bilim adamları virüsün genomunu sıraladılar ve elde ettikleri verileri dünya çapında araştırmacılara sundular.
Hemen sonrasında ise, virüsün, insan popülasyonuna tek bir noktadan (muhtemel yarasadan) girdikten sonra insandan insana temas yoluyla yayıldığı anlaşıldı.
Araştırmacılar, salgının ortaya çıkmasından bu yana COVID-19’un kökenini ve evrimini anlamak için çok önemli araştırmalar gerçekleştiriyorlar…
Scripps Research araştırma merkezindeki bir grup bilim adamı ise, COVID-19’un başak proteininin insan hücrelerine bağlanmada çok etkili olduğunu keşfetti ve genetik mühendisliğinin ürünü değil, doğal seleksiyonun bir sonucu olduğunu tespit etti.
Bu tespit, virüsün omurgasını oluşturan genel yapısı tarafından da desteklenmiştir.
Andersen, “Virüsün şu iki özelliği; yani başak proteininin RBD kısmındaki mutasyonlar ve farklılık gösteren genetik kısmı, COVID-19’un laboratuvar mühendisliğinin bir manipülasyonu olmadığını göstermiştir.” dedi.
                                             Technical and Technological sharings…
                            | Linkedin | Facebook | Twitter | YazBEE |About Me|
Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz 🙂 ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/