Beden Olumlama Hareketi Nedir? Body Positivity Nedir?

Kubra Akinci

Kubra Akinci

Psychological Counselor | @CEOtudent

Beden olumlama özellikle sosyal medya ile birlikte son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız fakat hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığımız, hatta insanların farklı şekilde yorumlamaları sonucu yanlış bilgiler edindiğimiz bir konu. Peki aslında ingilizcesi Body Positivity olan bu kavram ne anlama gelmektedir?

Body Positivity Nedir? Nasıl Başladı?

body positivity nedir

Ülkemizde 6-7 senedir tanınmaya başlanan Beden Olumlama Hareketi aslında 1960’ların sonuna doğru ABD’de ortaya çıkmıştır. Başlangıçta kilolu insanların haklarını ve sosyal hayatlarını korumak, onlara karşı ön yargılı yaklaşımları ortadan kaldırmak için başlamıştır. Dünyada uzun süredir konuşulan ve farkındalık oluşturulmaya çalışılan önemli bir konudur. Türkiye’de ve diğer ülkelerde de bu hareketin birçok destekleyicisi var. 

Beden Olumlama Nedir?

beden olumlama nedir

Kısaca tanımlamak gerekirse kadın, erkek, LGBT bireyler fark etmeksizin insanların kendi vücutlarının belli bir güzellik kalıbına uymak zorunda olmadığını savunan, medyanın ve toplumun dayatmış olduğu güzellik algısına karşı çıkan bir harekettir. Bu harekette cilt lekeleri, selülit, çil, şişman, zayıf, kısa, uzun ya da engellerinizle bedeninizi sevmenizi, mutlu olmanızı ve kimsenin size vücudunuz hakkında bir yargıda bulunmaması gerektiğini savunuyor. Sizin bedeniniz sizin kararınız.  Hareketin savunucuları çoğunlukla kadınlardan oluşmakta bunun nedeni ise toplumun kadınlara ‘ideal’ olarak adlandırılan güzellik anlayışını yüklemesinden ve sadece bu standartlara uyan kadınların güzel olabileceği algısından kaynaklanıyor.

Beden Olumlama Hareketi Ne Değildir?

beden olumlama nedir hareketi

Bu hareket sanılanın aksine sadece kadınlara yönelik feminist bir oluşum değil, erkekleri, LGBT bireyleri de kapsamakta. Engelli, lekeli, kıllı, tüylü, yaralı, her beden bu hareketin alanına giriyor. Kısacası bu hareketi desteklemek için bir bedene sahip olmak yeterli.
 
Birçok sosyal medya platformunda insanların yaptıkları yorumları göz önünde tutulduğunda bu hareket yanlış algılanmış durumda. Özellikle şişmanlığa özendirme şeklinde toplumda bir algı var. Aslında sanılanın aksine Beden Olumlama Hareketi kişilerin kendi bedenlerini sevmesi, kalıplaşmış güzellik anlayışı dışında kalan her bedenin de güzel olduğudur. Kişi eğer aynaya baktığında gördüğünden memnun değilse onu değiştirmek isteyebilir, önemli olan bu kararın toplum tarafından değil kişinin kendisinin veriyor olmasıdır.

Son Beden Olumlama Sözleri

Toplumda yaşayan her birey vücudu hakkında eleştiriye maruz kalmıştır. Şişkosun, çöp gibisin, burnun eğri gibi bir çok olumsuz eleştiriye, kalıplaşmış güzelliğe sokan cümleleri duymuşuzdur. Hatta belki insanlara bu eleştiriyi biz yapmışızdır. Bütün bunlar kişilerin iyi olma halini sağlıklı birey olmasını etkiliyor. Psikolojik, fizyolojik sağlıklarını olumsuz yönde etkilemeye başlıyor. Şimdi biraz kendimizi düşünelim. Biz böyle bir duruma maruz kaldık mı, böyle bir duruma maruz bıraktık mı?

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/