Hayatınızın Yüzde Doksanını Nasıl Kurtarırsınız?

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Günlük hayatta başımıza gelen olaylara karşı davranışlarımızın günün geri kalanını, hatta bazen daha uzun bir süreyi etkilediğinin farkında mısınız?
Psikolojide buna 90/10 kuralı deniyor: Hayatımızda başımıza gelenlerin %10’u elimizde olmadan gerçekleşir, %90’ında ise direksiyon bizim elimizde.
Bir örnek üzerinden gidelim:
Toplantıya gideceksiniz. Toplantı öncesi yarım saat boş vaktiniz var ve devamlı müşterisi olduğunuz bir kahve dükkanında kahve içmeye karar verdiniz. Siz toplantı notlarınıza göz atarken, işe yeni başlayan garson, kahvenizi getirirken bir yere çarptı ve kahveniz yere döküldü. Toplantının stresiyle biriken gerginliğinizle garsona bağırmaya başladınız. Garson hemen yenisini getireceğini söyledi ama onu umursamayıp bağırmaya devam ettiniz.
Bunun üzerine kahve dükkanının sahibi geldi ve garsona kızmaya başladı, devamlı müşterisini kızdırdığı için onu işten çıkardı. Sinirle oradan çıktınız ve arabanıza bindiniz. Toplantıya yetişmek için hızlandınız ancak polise yakalandınız ve trafik cezası ödediniz, bu yüzden toplantıya geç kaldınız. Negatif bir ruh haliyle gittiğiniz için, toplantınız da pek verimli geçmedi. Eve gittiğinizde, evdekilere karşı da sinirli davrandınız ve onların da kalbini kırdınız. Bütün gününüz berbat oldu.
Bunlar olurken hep başkalarını suçladınız ama başınızı yastığa koyduğunuzda sakince düşünürseniz göreceksiniz ki, kötü geçen gününüzün tek sorumlusu var: SİZ.
Başta garsonun hatasını sakince karşılayıp yeniden getirdiği kahvenizi içecektiniz. Böylece garson işten çıkarılmamış olacaktı. Oradan zamanında çıkıp toplantıya yetişebilecektiniz ve böylece trafik cezası ödemenize gerek kalmayacaktı. Kahvenizle birlikte sakinleşmiş ruh halinizle gittiğiniz toplantıda iyi bir performans gösterecektiniz ve olumlu sonuçlar elde edecektiniz. Günün geri kalanında da mutlu olacaktınız ve bu çevrenizdekileri de mutlu edecekti.
Gördüğünüz gibi, bir olaya verdiğiniz tepki, gün içerisinde yaşadıklarınızı zincirleme etkiliyor. Sizden bağımsız olarak gerçekleşen olaylara karşı pozitif bir yaklaşım, ruhunuza ve gününüze çiçekler açtırabilir. Bu yüzden böyle bir durumda ani tepki vermeden önce, kısa bir süre olacakları gözden geçirin ve hayatınızın %90’ını kurtarın.

This post is also available in: English

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/