Güne Daha İyi Başlamak Adına Sabahları Uygulayabileceğiniz 12 Yöntem

Güne nasıl başlarsanız o şekilde devam eder. İyi bir uyku, iyi bir kahvaltı, iyi bir duş yani iyi bir sabah gün boyunca daha dinç, daha dikkatli ve daha mutlu olmanızı sağlar.
Sabah kahvenize bir tutam tuz eklemek ya da bir bardak limonlu su içmek sabahları daha hızlı ayağa kalkmanıza yardımcı olacak birçok basit yöntemden sadece bir kaçıdır. Kulağa tuhaf gelse de son derece lezzetli olduğu iddia edilen kahveye yumurta kırmanın yorgunluğu ve ağrıları yok ettiği biliniyor. Gününüze güçlü ve enerji dolu başlamanız için ilginç ve pratik bilgileri BrightSide’dan derledik.

1) Kahvenize tuz ekleyin

İnsanların sabah kahvelerine şeker yerine tuz eklediğini gördüyseniz , bunun nedeni aslında lezzetini arttırmasıdır. Acıyı bastırır. Süt veya şeker gibi bir düzine sabah kalorisi içermez. Yine de aşırıya kaçmayın, mükemmel tadı elde etmek için küçük bir tutam yeterlidir.

2) Kahvenize bir yumurta ekleyin

Vietnam yumurta kahvesi bir sebepten dolayı gerçekten popüler. Kulağa garip gelebilir, ancak sabah kahvenize bir yumurta sarısı eklemek vücudunuz için bomba etkisi yaratır. Emin olun tadı da kötü değil. Bir araştırmaya göre , sabahları yumurta yiyen insanlar, yemeyenlere göre daha enerjik.
3) Tarçın ile siyah çay veya sıcak çikolatayı karıştırın

Bir sıcak çikolata aşığı değilseniz, bir fincan siyah çay da deneyebilirsiniz . Hem kafein hem de L-theanine içerir, bu da uyanıklığı ve odağı artırır. Tarçın eklerseniz, sıcak çikolata ile sabah takviyenizi de oluşturabilirsiniz . Yorgunluk hissi olmadan enerji seviyelerinizi dengede tutan kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

4) Bir bardak su veya limonlu su için

Su, günün hangi saatinde olursa olsun, özellikle sabahları önemlidir. Zihinsel performansınızı artırmak için uyandığınızda su için. Aslında, tam zıt etkiye neden olabilecek hidratlanmama ile ilgilidir. Ayrıca bir bardak limon suyu da deneyebilirsiniz. Bu, hidrasyon, sindirim ve kilo kaybına yardımcı olur, cilt ve bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini içerir ve güne başlamak için genel olarak iyi bir yoldur.

5) Kahvaltınıza yulaf ezmesi ekleyin

Çalışmalar ayrıca kahvaltınıza yulaf dahil etmeyi de tavsiye ediyor, çünkü enerjinizi artıracak, kendinizi daha dolu hissetmenizi sağlayacak ve güne iyi başlamanıza yardımcı olacaktır. Araştırmalar, yüksek karbonhidratlı kahvaltı yiyen insanların gün boyunca yorgun ve uykusuz hissettiklerini söylüyor . Bunun için lif ve protein tüketin.
6) Müzik dinleyin

Müziğin ruh halimizi etkilediğine şüphe yok. Özel çalışmalar müziğin mutluluğu ve kaygıyı azaltabileceğini göstermiştir. Böylece, güne biraz neşeli ve mutlu melodilerle başlamak, ruh halinizi yükseltmenin ve günün geri kalanında iyi hissetmenizi sağlamanın en iyi yoludur.

7) Yatağınızın etrafını parlak renklerle çevreleyin

Uzmanlar, çevremizdeki renklerin ruh halimizi ciddi şekilde etkilediğini söylüyor . Eviniz ve yataklarınız için parlak renkler seçin – özellikle dairenizde çok fazla ışık yoksa. Daha parlak kıyafetler giyin ve ruh halinizin değiştiğini, davranışlarınızın canlandığını ve belki de diyetinizin daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Bunun gününüzde ne gibi bir fark yaratabileceğini hayal edin.

8) Kıyafetinizi bir gün önceden hazırlayın

Kıyafetinizi önceki gece hazır hale getirmek, sabahları zaman kazanmak için yapabileceğiniz başka bir şeydir. Güne ne kadar erken hazırlanırsanız, kahvaltı ve diğer sabah alışkanlıklarınızın tadını çıkarmak için o kadar zamanınız kalır. Ne giyeceğinizi zaten biliyorsanız, sabah karar vermeniz ve hayal kırıklığına uğramanız gerekmeyecek.
9) Plan yapın ve önceliklerinizi kontrol edin

Hem zamandan tasarruf etmenize hem de daha fazla iş yapmanıza yardımcı olacak başka bir şey ise günü organize etmektir. Gün içinde yapılması gereken her şeyi, en önemlisinden en önemsizine kadar sıralanmış bir planlama takvimi tutun. Bunu yaparsanız günün sonunda yapılması gereken herhangi bir şey hakkında paniklemeyeceksiniz.

10) Alarmınızın yerini değiştirin

Muhtemelen çalar saatiniz ya da alarm olarak kullandığınız telefonunuz komidinin üzerindedir. Onu daha uzağa koyun. İnanın bu daha etkili bir şekilde uyandırmaya yardımcı olacaktır, çünkü alarmı kapatmak için kalkmanız gerekecek.

11) Bir avuç fındık yiyin

Tabii ki şekersiz ve tuzsuz fındık… Güne başlamak için harika ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Yağ, karbonhidrat ve protein bakımından zengin oldukları için enerji seviyelerimizi arttırır, bizi doyurur ve güne başlamaya hazır hale getirir.

12) Dişlerinizi fırçalarken egzersiz yapın

Sabah programınıza egzersizleri dahil etmek, vücudunuzun enerjisini arttırdığı, stresi ve diğer olumsuz duyguları azalttığı için daha kolay uyanmanıza yardımcı olacak başka bir şeydir. Tam bir egzersiz ekleyemiyorsanız, başka şeyler yaparken 2-5 dakika egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, dişlerinizi fırçalarken banyoda egzersiz yapabilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/