Sosyal Hayatta O Kalpleri Fetheden Pozitif İnsanlardan Olmak İçin Atılacak 11 Adım

Okulda, ofiste ya da sosyal çevremizde hepimizin enerjisini yerine getiren, kalpleri fetheden pozitif insanlar vardır, bilirsiniz. Hepimiz onların iyimserliğine, güler yüzlülüğüne hayranızdır. Böylesine pozitif olabilmek aslında çok da karakterle ilgili değil. Bu insanların günlük hayatlarında takındığı bazı tavırlar, iletişimde önemsedikleri bazı detaylar ya da farklı düşünce yapıları var. Bu insanların ortak özellikleri yaptıkları. Sosyal olmak için yapılabilecekler o kadar çok ki. Bunları denemek ve sonuçlarını görmek size kalıyor. İşte onlardan bazıları:

1) Kişisel sorumluluklarınızı üstlenin.

Hayatınızı gözden geçirin. Bu benim sorumluluğum dediğiniz şeyleri not alın. Sorumluluklarınız çok azsa daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Böylece etrafınızdaki insanların yükünü azaltmış olursunuz ve onlar da siz de daha mutlu bireyler olabilirsiniz. Eğer çok fazla sorumluluğunuz varsa yardım istemekten çekinmeyin.
2) Yaptırımcı olmamak için emir verici ifadelerden kaçının.

Siz nazik bir insan olduğunuzda çevrenizdeki insanlar da size öyle davranacaklardır. Bu durum sizin daha pozitif hissetmenize sebep olacak. Ayrıca insanlar sert tavırlarla, yaptırımlarla bir şeyler yaparken isteksiz olacakları için yapılmasını istediğiniz şeyler hayalinizdeki gibi olmayacaktır.
3) Gerçekleri kabullenmeniz gerektiğinin farkına varın.

Öncelikle kendiniz hakkındaki gerçekleri kabul etmeniz gerekiyor. Hayal dünyanızdan çıkın ve kendinizi keşfetmeye başlayın. Yetenekli ve yeteneksiz olduğunuz noktaları belirleyin. Bu noktada acımasız olabilirsiniz. Geliştirmeye çok açık olmayan eksiklerinize göre hayatınıza yön vermeniz sizin için daha doğru olacaktır. Ama unutmayın, bu pes etmek değil. Eğer kendinize ve yapacaklarınıza inanıyorsanız durmayın, pratik yapın ve kendinizi geliştirmenin sizi nasıl mutlu ettiğini görün.


4) Yenilgilerle baş edebilmek için taktikler geliştirin.

Kaybetmeyi öğrenmek gerekir. Her başarısızlıkta yıkılmamak ve tekrar ayağa kalkabilmek için kendinizi motive edecek bir yol bulun.
5) Kendinizi sevin.

Eksik yanlarınız gibi pozitif yanlarınızı da bilmeli, kendinizi olumlu yönde eleştirebilmelisiniz. Kendinizi severseniz yaptıklarınızdan zevk alma ihtimaliniz artacaktır. Kendinizi sevmeniz için nedenlerinizi kağıda dökmeniz sizin için güzel bir adım olabilir.


6) Olumsuzlukların varlığını kabul edin, olmayacak hayallere kapılmayın.

Bazen beklentilerimizi çok yüksek tutarız. Bu yüzden olumsuzlukları göremeyiz. Olmayacağı belli işlerin peşinde koşmak yerine bu durumu kabullenip yapabileceğimiz işlere yönelmeliyiz. Tekrar söylüyorum. Böyle şeyleri pes etmekle karıştırmayın. Motivasyon en önemli başarı kaynağıdır. Ama kendinizi motive ederken olumsuzlukları göz ardı etmeyin. Hayal kırıklıkları daha geç toparlanmanıza neden olur. Her zaman B planınızı hazırda bulundurun.
7) Eleştirildiğinizde üzülmeyin.

Eleştiri almanız genellikle insanların sizi önemsediği anlamına gelir. Yapıcı eleştirileri dikkate almanız çok önemli. Eleştiri aldığınızda üzülüp sorunlardan kaçmak yerine konu hakkında detaylı sorular sorun. Karşınızdaki insanın kendini doğru ifade etmesine izin verin.


8) İlgi alanlarınızı geliştirin.

Yaparken mutlu olduğunuz, sizi vazgeçilmez şekilde çeken ilgi alanlarınız olsun. Böylece hayatınızın o kısmını iple çekersiniz.
9) İnsanlarla kurduğunuz ilişkileri geliştirin.

Yeni tanıştığınız insanlarla ne aşırı samimi ne de çok soğuk olun. Kendinizi doğru ifade edin. Unutmayın “Network” kavramı günümüzde çok önemli.


10) Kişisel gelişime açık bir insan olun.

İnsanlar değişime ve gelişime açık olmadıklarında ne yaparlarsa yapsınlar oldukları yerden çok fazla ileriye gidemezler. “Yedisinde neyse yetmişinde odur” atasözünü aklınızdan silmenin zamanı geldi. Değişmek için önemli olan asıl şey bunu gerçekten istemektir.
11) Sabahları yataktan kalkmak için en az bir nedeniniz olsun.

Sabah uyandığınızda yatağınızdan kalkıp okula/işe gitmek için bir nedeniniz olmadığını düşünüyorsanız başarısızlıkları kendinize çekiyorsunuz demektir. Motivasyonun her şeyiniz olduğunu unutmayın. Güne mutlu başlamak için kendinize sebepler bulun.
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/