Adını Bilmediğimiz Duygular: Kimisi Tanıdık, Kimisi Yabancı

Adını bilmediğimiz duygular nelerdir diye düşündünüz mü hiç? İşlevsel olarak düşünmeyi bırakmamız imkânsız. Duygular ve hisler hayatımızın her anını kaplarken, gün içerisinde on binlerce duygu geçişine maruz kalıyoruz. Peki, hissettiğimiz her duyguyu adlandırabiliyor muyuz? Kimisi çok tanıdık geliyor, kimisi ise yabancı bir his bırakıyor. Gelin bakalım o adını koyamadığımız hisler hangileri?

Adını Bilmediğimiz Duygular

1) Catoptric Rristesse

adını bilmediğimiz duygular
Her zaman için insanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü merak ederiz. Catoptric Rristesse, insanların hakkımızda iyi ya da kötü ne düşündüğünü hakkında hiçbir fikrimizin olmamasının verdiği hüzün durumudur.

2) Sonder

adını bilmediğimiz duygular
Bir an kafamızı kaldırmaktır, sonder. Bir anlığına “orada benim kadar karmaşık hayatlar var” farkındalığına varmaktır.

3) Opia

adını bilmediğimiz duygular
Gün içerisinde birçok insan iletişim halinde oluyor. Bu durum ise hiç tanışmadığımız biriyle göz göze gelip, anlamlandıramadığımız huzursuzluk hissidir.

4) Astrophe

gökyüzü
Evrende yalnız olmadığımızı düşündüğümüz zamanlar oluyor. Dünya’da bir kum tanesi kadar küçük olduğumuzu düşünürüz. Gökyüzüne bakıp, kaybolmuşluk hissine kapılırız. Bu durum bize, Dünya’da kapalı kaldığımız hissine sebep olur.

5) Jouska

Jouska

Adını bilmediğimiz duygular arasında pek çoğumuza tanıdık gelecek hislerden birisidir. Hiç olmayacağını bildiğimiz konular üzerine düşünürüz. Gerçekleşmeyecek konular ile kendimiz ile diyaloglar kurarız. Hatta daha ileri gider, başka bir kişi adına belki de kendi adınıza o diyalogu sürdürürsünüz.

6) Zenosyne

adını bilmediğimiz duygular

Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız durumlar oluyor ancak bu durum biraz daha farklı. Günler birbirini kovalarken, zamanın gün geçtikçe daha hızlı aktığını hissetme durumu.

7) Chrysalism

Duygu isimleri bazen çok tanıdık olan duyguları adlandırmaya yetmez. Chrysalism, yağmurlu bir havada, evde olmanın verdiği haz.

8) Yu-Yi

yu yi
Yu yi ne demek? Anılar, kimi zaman geçmişi özlettirir. Hatırladığımız anlar içerisindeyken; duygulara kapılıp, geçmiş olayları aynı yoğunlukta yaşama isteği.

9) Monachopsis

adını bilmediğimiz duygular

Adını bilmediğimiz duygular arasında pek çoğumuzun sık sık hissettiği bir duygudur. Kalabalıklar içerisindeyken kendimizi yalnız hissettiğimiz durumlar olur. Bir yere ait hissedemediğimiz, ince fakat kalıcı olan, bir yere ait olmama duygusu.

10) Énouement

gelecek kaygısı
Hissettiğimiz duygular arasında bizi rahatsız eden de pek çok duygu vardır. Anlık yaşarken, geleceğe yönelik oluşan kaygı durumlarını sıkça yaşıyoruz. Geleceğe vardıktan sonra olaylar geçip, sonuca ulaştığımız zaman oluşan geçmişte ki haline bunu aktaramıyor olmanın verdiği iç burukluğudur.

11) Occhiolism

Occhiolism
Adını bilmediğimiz duygular lisemizin bir diğer maddesi olan occhiolism, küçük ve sınırlı perspektife sahip olduğunun bilincinde olmak.

12) Onism

onism

Onism ne demek? Hepimizin aynı anda farklı yerlerde olmak istediği zamanlar olmuştur. Teknoloji her ne kadar buna yetişmeye çalışsa da henüz o seviyeye gelemedi. Bu anlarda ki oluşan farkındalık durumu. Tek bir yerde olmak ya da tek bir vücutta sıkışmış olma düşüncesi ile farkındalığa eriştiğimiz hayal kırıklığı.

13) Ruckkehrunruhe

adını bilmediğimiz duygular

Adını bilmediğimiz hisler arasında en can sıkıcı olanlarındandır. Tatillerin sonsuza kadar süremeyeceği ne yazık ki ortada. Tatilden dönerken o iç burkucu hissi anlatan durum.

14) Altschmerz

Altschmerz

Her gün birbirinden farklı sorunlar ile karşılaşıyoruz. Ama bazı sorunlar var ki yıllardır sonuca bağlanamıyor. Tam da bu durumun vermiş olduğu bezginlik hissi.

15) Nodus Tollens

Nodus Tollens

Değişim, değişmeyen tek şey olarak hayatımızın merkezinde. Bazı anlarda, yaşamın sana ifade edemediği durumlar olur. Bunu farkında varmış olmanın verdiği his.

16) Liberosis

Liberosis

Zaman geçtikçe bazı şeylerin önemini kaybetme duygusu.


17) Adronitis

arkadaş edinmek
Hayatımıza yeni insanları katma serüveni bazen bizi oldukça yoran bir duruma dönüşebiliyor. Bu durum içerisindeyken, birini yeterince tanımanın ne kadar zaman alacağını düşünerek hüsrana uğrayacağımız hissi.

18) Vellichor

Vellichor
Vellichor ne demek? Eski mekânların bizi her zaman daha hisli bir hale getirdiği ortada. Eski bir kitapçıya girdiğimizde oluşan hafif efkâr, dalgınlık ve düşüncelilik hali.

19) Mauerbauertraurigkeit

adını bilmediğimiz duygular
Her şeyden uzaklaşmak istediğimiz, kimse ile görüşmek istemediğimiz zamanlar oluyor. Yalnızlaşma isteği ile dolup taştığımız zamanlar da en yakınımızı bile kendimizden uzaklaştırma isteği.

20) Kenopsia

Kenopsia
Kenopsia ne demek? Terk edilmişlik durumu, bizi en çok yıpratan zamanlardır. Bazı şehirlerde, insan kalabalığı olmasına rağmen kimi zaman terk edilmiş gibi sessiz ve ürkütücü bir hava hissettiğimiz durum.

21) Rubatosis

adını bilmediğimiz duygular

Adını bilmediğimiz duygular arasında en rahatsız edici olanlarından birisidir. Kalp atışımızı fark etmemizde oluşan o rahatsız edici huzurluksuz hissi.

22) Vemödalen

adını bilmediğimiz duygular
Tekrarlanmış durumlar da aynı şeyi yaparken farklı duygulara girmeme korkusu. Aynı şeyi yaparken, farklı bir deneyim ya da duyguyu tadamadığımız hayal kırıklığı.

23) Ellipsism

adını bilmediğimiz duygular
Zaman makinesi, kimi için gelecek kimi için ise geçmişi ifade eder. Çoğumuz geleceği merak ederiz. İnsanlık nereye gidecek ve ne olacak? Bu durumu bilememiş olmanın verdiği hüzün.

24) Anecdoche

adını bilmediğimiz duygular
Kalabalık ortamlar içerisinde herkesin kendini duyurma isteği vardır. Ancak böyle durumlarda bir bakarız ki herkes konuşuyor ve kimse kimseyi dinlemiyor.

25) Kuebiko

adını bilmediğimiz duygular

Şiddet içeren durumlara şahit olduktan sonra bitap düşme, tükenmişlik hali.

26) Exulansis

adını bilmediğimiz duygular

Bazı şeyler bizim için önemli olduğu kadar karşımızda insanlardan da aynı duyguyu yaşamalarını bekleriz. Ancak her zaman sonuç böyle olmaz. Bizi heyecanlandıran, üzen bir olayı karşıdaki kişiye anlatırken aynı tepkileri göremeyince anlatma hevesinin kaçması.

27) Lachesism

adını bilmediğimiz duygular

Adını bilmediğimiz duygular arasında yer alan lachesism de pek çok insanın hissettiği duygular arasındadır. Hayat her zaman iyi şeyler getirmez. Böyle durumlardayken, bir felaketten duyduğumuz kurtulma arzusu.

28) Dysania

uyumak

Sabah uykusu ne harika bir şey değil mi? Ama maalesef yaşamı idame ettirmek için büyük savaşımızı vererek güne başlamak gerekiyor. Bunun sonucunda, sabahları yataktan kalkamama durumu olarak adlandırdığımız bu hissi yaşıyoruz.

29) Nyctophılıa

Nyctophılıa

Aydınlık bazen yorucu olabiliyor. Böyle durumlarda, birazcık karanlığa ve sakinliğe ihtiyacımız olabiliyor. Karanlığı sevmek, karanlık ortamlarda kendini daha rahat ve huzurlu hissetmek durumu.

30) Fınıfugal

adını bilmediğimiz duygular

Sonları hangi durumlarda sevip, sevmediğimiz değişebiliyor. Sonlardan nefret etmenin de bir karşılığı var.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/