Çevrimiçi (Online) Sınavlarla Birlikte Edindiğimiz Yeni Alışkanlıklar ve Tanıştığımız Teknolojiler

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Gelişen teknoloji ile birlikte çevrimiçi sınav sistemleri gün geçtikçe daha da öne çıkıyor. Yenilikçi ve modern eğitim sistemleri arasında yer alan çevrimiçi sınav süreçleri, internet erişiminin bulunduğu her kanaldan ulaşım sağlayabiliyor. Sistemin sunduğu avantajlar, erişim ve hız; kişileri bu sisteme daha çabuk adapte ediyor. Zamandan tasarruf etme noktasında önemli bir yere sahip olan online sınav sistemleri, öğrencilere birçok konuda destek oluyor.

Çalışma Düzenine Yansıyan Modern Avantajlar

Eğitim ve öğretim süreçlerinin online platformlara doğru evrilmesi, birçok yeni alışkanlığı da beraberinde getiriyor. Öğrencilerin çalışma alışkanlıkları değişerek, zaman içerisinde daha verimli bir düzenin varlığı ortaya çıkıyor. Yeni düzenle birlikte gelen avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;
● Öğrenciler kendi mola zamanlarını kendileri belirleyerek, verim noktasında artışa gidiyorlar.
● Zaman ve mekan kısıtlaması olmadığı için sınav süreçlerine daha iyi hazırlanıyorlar.
● İnternet erişimin olduğu her alanda sınavlarını tamamlarken, günün her saatinde erişim için fırsat bulabiliyorlar.
● Kalem, defter ve çeşitli kırtasiye materyallerin kullanımı azalıyor.
● Yapılan sınavlar sonunda ölçme ve değerlendirme süreçleri için uzun zaman beklemiyorlar.
● Açıklamaların ardından sınav sonuçlarına diledikleri zaman erişim sağlayabiliyorlar.

İstenilen Yerden Anında Erişim Olanağı

Online sınav sistemleri sayesinde öğrenciler kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme kolayca erişim sağlayabilir. Erişim sağladıkları bölge ve konum fark etmiyor. Kurumların planlamış olduğu zaman aralıklarında, diledikleri konumdan online sınavlara katılabiliyorlar. Online sınav sisteminin en büyük avantajlarından biri olan zaman tasarrufu, sürecin her aşamasında öğrencilere fayda sağlıyor. Sınavlarını tamamlayan öğrenciler, sonuçlarını daha kolay ve hızlı bir şekilde alabiliyor. Geleneksel yöntemlerin yerini modernleşme aldığında, ölçme ve değerlendirme süreçlerinde tam anlamıyla adalet sağlanmış oluyor. Teknolojinin etkin bir şekilde devreye girdiği bu alanda sınavdan alınan verimi artırmak amacıyla eğitmenler tarafından detaylı veri analizleri de yapılabiliyor.
Benzer şekilde, sınav sonuçlarını değerlendirme sürecinde ihtiyaç duyulan işlevleri de sağlayan bu yazılımlar kapsamlı yapılarıyla dikkat çekiyor. Adil ve detaylı bir değerlendirme amacıyla sunulan bu programlar, yapay zeka destekli teknolojileri sayesinde uzaktan değerlendirme konusunda karşılaşılabilecek sorunların önüne geçiyor.
Geliştirilen yazılımlar kurumların güvenli bir şekilde sistemi kontrol etmelerini sağlarken aynı zamanda öğrencilerin de gönül rahatlığı ile sınav süreçlerini tamamlamalarına yardımcı oluyor. Öyle ki, kurumlar artık yapay zeka destekli ürünlere doğru yöneliyor. Bu ürünler hem kurumların hem de öğrencilerin haklarını gözeterek, tüm aşamalar süresince adaleti sağlamayı amaçlıyor. Akreditasyon boyutunda itibar kayıplarının önüne geçen yapay zeka destekli yazılımlar, birçok yönüyle çift taraflı avantajlar sunuyor.

Uluslararası Rakipleri ile Yarışan Yerli Yazılım: Witwiser

Uzaktan eğitim sektöründe yakından takip edilen yazılımlar arasında Witwiser adlı yerli bir ürün yer alıyor. Türkiye’de pek çok üniversite ve kurum bu uygulamayı kullanabilmek adına görüşmeler yapıyor. Yazılımın sunduğu imkanlar ve yerli sıfatıyla öne çıkışı, birçok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Ölçme ve değerlendirme noktasında ciddi bir veri analizine imza atan yazılım, öğrencilerin kolay kullanımıyla da öne çıkıyor. Witwiser ile hazırlanan online sınavlar kolayca sisteme entegre olabiliyor. Öğrencilerin de rahatlıkla kullanabildiği bu yazılım Google eklentisi yoluyla dakikalar içinde kullanıma hazır hale geliyor. Yalnızca sınav süresince aktif olan ekran, kamera ve ses erişimlerine sahip olan yazılımda öğrencilerin sınav süreci detaylı bir şekilde değerlendiriliyor. Burada eğitim kurumlarının adaletli bir yapı kurması daha da kolaylaşıyor. Öğrencilerin kopya çekmeye yönelik davranışları tespit edilerek, eşitsizliğe yol açan durumların önüne geçiliyor.
Yapay zeka destekli yerli yazılım Witwiser, uluslararası alanda da birçok ürünle rekabet halinde. Yazılım, kullanım kolaylığı ve etkili kontrol sistemi sayesinde başta üniversiteler,
Sürekli Eğitim ve Sertifikasyon Merkezleri olmak üzere bir çok kurumun radarına girmiş durumda.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/