Farklı Yıllarda Dünyanın Farklı Ülkelerinde Uygulanmış 10 Tuhaf Vergi Türü

Vergi sözlükteki anlamına göre kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin, yerel yönetimlerin yasalara göre doğrudan doğruya ya da kimi maddelerin, hizmetlerin fiyatları üstüne ekleyerek dolaylı yoldan yurttaşlardan topladığı para demektir.
Hizmetlerin devamlılığı için vergi her zaman gerekli olmuştur fakat tarih boyunca bazılarının var olduğunu duyunca şaşıracaksınız:
1) Antik Mısır – Yemek Yağı Vergisi: Eski Mısır’da yemek yapmak için kullanılan yağ vergilendiriliyordu ve bunun da ötesinde, insanlar vergilendirilmiş yemeklik yağlarını Firavun’un tekelinden satın almak zorundaydı ve daha önce satın alınan yağı yeniden kullanmaları yasaklanmıştı.
2) Antik Roma – Özgürlük Vergisi: Antik Roma’da, köle sahiplerinin kölelerini belirli bir süre çalıştıktan sonra ve / veya belirli bir ücret ödemesinden sonra serbest bırakmaları alışılmadık bir durum değildi. Köleler bu ücreti ödeyebilirdi çünkü birçoğunun birkaç yerde çalışma fırsatı vardı ve böylece özgürlüklerini elde etmek için kullanılan parayı kazanabilirlerdi. Roma hükümeti, serbest bırakılan kölenin özgürlüğü üzerinden bir vergi ödemesini istemişti.
3) Rusya – Sakal Vergisi: 1698’de Rusya İmparatoru I. Peter, Rus toplumunu Batı Avrupa modellerine uygun hale getirmek için sakal vergisi koydu. Çar, sakal yasağını uygulamak için polise vergi ödemeyi reddedenleri zorla ve alenen tıraş etme yetkisi verdi.
4) Fransa – Tuz Vergisi: Fransa’daki Gabelle vergi türü, aslen çarşaf, buğday, baharat ve şarap gibi tarımsal ve endüstriyel ürünlere uygulanan dolaylı bir vergiydi. Bununla birlikte, 14. yüzyıldan itibaren, gabelle sadece tuzun vergilendirilmesiyle sınırlı tutuldu. Gabelle’in yüksek oranı ve eşitsiz dağılımı, kaçakçılar tarafından tuz ticareti yapan yaygın kaçak mallara neden oldu. Gabelle’nin popülerliği, Fransız Devrimin’inin arifesinde 1789 Estates-General için hazırlanan şikayet listelerinde güçlü bir şekilde ifade edildi. Gabelle, 1790 Mart’ında kaldırıldı.
5) Kanada – Çinli Göçmen Vergisi: 1885’te Kanada, Çinli göçmenlerin Kanada’ya girişini vergilendiren Çin Baş Vergisi’ni uygulamaya başladı. Vergi, Çin halkının birkaç istisna dışında Kanada’ya girmesini tamamen yasaklayan bir yasanın çıkarıldığı 1923 yılına kadar sürdü.
6) İngiltere – Pencere Vergisi: 1696’da İngiltere, evleri sahip oldukları pencere sayısına göre vergilendiren bir pencere vergisi uyguladı. Bu, vergiyi ödemekten kaçınmak için birçok ev sahibi daha az pencereye sahip olmak için evlerindeki pencereye sayısını azalttı. Sonunda bu bir sağlık sorunu haline geldi ve nihayetinde verginin 1851’de yürürlükten kaldırılmasına yol açtı.
7) İngiltere – Tuğla Vergisi: 1700’lerde İngiltere tuğlalara bir vergi koydu. İnşaatçılar kısa sürede daha az vergi ödemek için daha büyük tuğlalar (ve dolayısıyla daha az tuğla) kullanabileceklerini fark ettiler. Kısa süre sonra, hükümet daha büyük tuğlaları yakaladı ve daha büyük bir vergi koydu. Tuğla vergileri nihayet 1850’de kaldırıldı.
8) Japonya – Viski Vergisi: Japonya, viskiye hacimce alkol yüzdesine dayanan bir vergi koydu, bu nedenle Japon viski üreticileri vergiden kaçınmak için ürünlerini suyla seyreltmeye başladı. Avrupalı viski üreticilerinin bunu yapması yasaklandı; bu nedenle Japon viskisinin Japonya’da bir avantajı vardı.
9) İngiltere – Şapka Vergisi: İngiltere 1784’te şapkalar için bir vergi getirdi. Bu vergiden kaçınmak için, şapkacılar kendi kreasyonlarına “şapka” demeyi bıraktılar ve bu da 1804’te herhangi bir başlığa vergi uygulanmasına neden oldu. Vergi 1811’de kaldırıldı.
10) İngiltere – Kokulu Pudra: 1795’te İngiltere, kadın ve erkeklerin peruklarına koydukları kokulu pudralara vergi koydu. Bu, perukların popülaritesinde ani bir düşüşe yol açtı.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/