Horoz Yumurtası Nedir? Horozlar Yumurtlayabilir Mi?

 

Günlük hayatta tavuk yumurtası ve horoz yumurtası hakkında bir şeyler duyarız. Bir horoz gerçekten yumurtlayabilir mi? Horoz yumurtası tam olarak nedir? Horoz, Güneydoğu Asya’da çoğunlukla horoz dövüşü ve törenler için yetiştirilen tavuklar için kullandığımız bir terimdir.
Bazen gürültülü ve rahatsız edici olsalar da sürüyü düzenli tutmakta mükemmeldirler. Horoz olarak adlandırılmalarının yanı sıra genellikle horoz olarak da adlandırılırlar. Genellikle uzun uçuşan kuyrukları, parlak sivri uçlu tüyleri, çarpıcı tüyleri ve daha parlak ve daha cesur renkleri ile tanınırlar.


Horozlar Yumurtlayabilir Mi?

horoz yumurtası

Hayır, Horozlar hangi cinse ait olurlarsa olsunlar hiçbir şekilde yumurta bırakamazlar. Bu canlı sadece yumurtlamak için yapılmamıştır, daha çok dikkat çekici görünümleri ve başka amaçlarla sürüye güvenlik amacıyla getirilirler.


Erkek Tavuklar Yumurtlayabilir Mi?

erkek tavuk

Burada bir yanlış anlamayı düzeltmemize izin verin, horoz ve erkek tavuk iki farklı şey değildir. Aslında “horoz” erkek tavuklar için kullandığımız bir terimdir. Yani evet, erkek tavuklar veya horozlar birkaç meşru nedenden dolayı yumurta bırakamazlar.


Bir Horozun Yumurtladığını Neden Duyarız?

Açıkçası komik ama bunu çok sık duyuyoruz. Hiç şüphesiz mucizeler olur ama bir horozun o organa sahip olması veya yumurtlaması bir insanın veya emus gibi büyük kuşların uçması kadar imkansızdır. Sürüde hem tavuklar hem de horozlar olduğu için, yetiştiricinin horozun yumurtladığını yanlış anlama olasılığı vardır. Horozlu veya horozsuz sadece yumurtlayan tavuklardır.

Tavukların yumurta üretmesi için horoz gerekli olmasa da horozlar olmasa bile her zamanki gibi yumurtlarlar. Horozlar yumurtlamak için değil yumurtaları döllemek için vardır. Tavukların horozsuz yumurtladığı yumurtalar döllü değildir, sadece yumurtadan çıkmadan yenebilir. Yumurtaları döllemek dışında sürüyü korumak için varlardır.

Tavuklar yumurta üretmek için birkaç doğal elemente ihtiyaç duyarlar, horozlar da bunlara erişebilir ancak yine de yumurta bırakamazlar. Tavukların yumurtlamak için horoza ihtiyacı olmadığını yukarıda defalarca belirttiğimiz gibi, bu uçamayan kuşların yumurtlamaları için beslenmeye, bol güneş ışığına ve suya ihtiyaçları vardır. Horozlar bunların hiçbirinden (su, güneş ışığı ve beslenme) mahrum kalmazlar ancak yine de yumurta üretemez ve yumurtlayamazlar. Dişi tavuklarda olduğu gibi yumurtalıkları olsaydı, muhtemelen bizi besleyiciliği yüksek yumurtalarla ödüllendirirlerdi.


Bu Konuda Sıkça Sorulan Sorular

horoz yumurtası

1) Horoz, erkek tavuk mudur?

Evet, “horoz” normalde erkek tavuk için kullandığımız bir terimdir. Yetişkin erkek tavuğa horoz, genç erkek tavuğa ise “fritöz” denir. O halde evet, cinsel olgunluğa erişmiş erkek tavuğun horoz olduğunu söylemek daha doğru olur.


2) Horoz ve tavuk arasındaki fark nedir?

Bu soru yaygın olarak sorulan bir sorudur. Tavuk, genellikle her iki cinsiyet için de kullandığımız genel bir terimdir. Daha spesifik terimler “tavuklar” ve “horozlar“dır. Ergin dişi tavuklara tavuk, ergin erkek tavuklara ise horoz denir.


3) Horozlar ne için var?

Dünyadaki her şey gibi, horozların da bir amacı var. Yumurtaları döllemek, sürüyü korumak, tavuk dövüşlerini bölmek, yuva kutularını izlemek ve yumurtlama sürecini teşvik etmek için onlara ihtiyaç vardır.


4) Horozlar neden yumurta bırakmaz?

Horozlar, yumurtlamak için gerekli organlardan yoksun oldukları için yumurtlayamazlar. Yumurta üretememelerinin temel nedeni organ eksikliğidir.


5) Tavuklar horozlarla daha mı mutlu?

Evet, neden olmasınlar? Tavuklarınızı mutlu etmek için eve bir horoz getirmenin yanı sıra, horozlar birçok nedenden dolayı önemlidir. Tavukları mutlu eder, kavgaları ayırır, yuva kutularını izler, yumurtaları döller ve sürüyü yönetirler.


6) Sürüde horoz beslemek zorunlu mudur?

horoz yumurtası

Sorun yumurtadan çıkma değilse, sürüde horoz olması zorunlu değildir. Ancak tavukları mutlu ettiği ve sürüyü yırtıcılardan koruduğu için horoz olması tavsiye edilir.


7) Horozlar tavukları öldürür mü?

Evet, horozlar tavukları öldürebilir ama bu nadiren olur. Tüm erkek türleri gibi onlar da agresifleşirler. Kel yamalar, kanayan noktalar veya hasarlı taraklar fark ederseniz, tavuklarınızı horoza karşı korumanın zamanı gelmiştir.


8) Osuruk yumurtası nedir?

Osuruk yumurtaları, genellikle üreme döngüsünün erken veya sonraki aşamalarında tavuklar tarafından bırakılan küçük boyutlu bir yumurtadır. Osuruk yumurtaları stres anında da bırakılabilir ancak nadiren olur. Osuruk yumurtaları diğer yumurtalarla aynı renkte veya normal yumurtalardan biraz daha koyu olabilir. Bu tuhaf şekilli yumurtalara “peri yumurtaları” da denir. Masal kitaplarında bu yumurtalara, horozlar tarafından yumurtlanmasa da cadı yumurtası, rüzgar yumurtası, horoz veya horoz yumurtası da denilmektedir.


9) Tavuklar yardım almadan yumurtlayabiliyorsa horozların ne anlamı var?

Aslında tavukların yumurtlamaları veya yumurtlamaları için erkek yardımına ihtiyaçları yoktur. Yumurtlama programları, sürüde horoz olmaması veya varlığı ile bozulmaz. Horoz sadece yumurtaların döllenmesi gerektiğinde talep edilir.


10) Tavukların yumurtlaması ne kadar sürer?

Yumurtlama, genellikle ışığın tavuğun gözüne girmesiyle başlayan ve ışığa duyarlı bezi harekete geçiren karmaşık bir süreçtir. Genellikle tavukların her gün yumurtladığı söylenir, bu doğru değildir. Tavuklar, hangi cins veya yaş grubuna ait olurlarsa olsunlar, yeni bir yumurta bırakmak için en az 24 ila 26 saate ihtiyaç duyarlar.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/