Sabır, Özveri ve İrade: Uzak Doğu Kültüründen Alınması Gereken 7 Hayat Dersi

Bu dünyada yaşamaktan daha iyi bir yol yoktur. Bu kulağa kolay gelebilir, ancak birçok insan bunu oldukça zorlayıcı buluyor.
Olumsuzluklar her yerdedir ve bazen gerçek bir mücadeleyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Gittikçe daha net hissedilen modern dünyanın etkisiyle çok sayıda insan hayattaki ufak ama iyi detayları görmekte zorlanıyor.
Uzak doğu kültüründen gelen günlük modern yaşamda uygulanabilir bu maddelerle nasıl daha özverili ve bilge bir kişiye dönüşeceğinizi göreceksiniz.

1) Çevrene uyum sağla.

Uzak Doğu savaş sanatlarından Aikido‘nun ilk iki harfi olan “Ai”, Japonca ‘uyum’ anlamına gelir ve Aikido’nun temel prensibidir. Bu öğretilerde insanın önce kendi iç dünyasıyla uyum içinde yaşaması, sonra çevresindeki etkenlerle uyum içerisinde yaşaması tavsiye edilir. Bruce Lee bir röportajında uyum içinde yaşamanın önemiyle ilgili şu tavsiyeleri vermiştir:

“Zihnini boşalt. Su gibi formsuz, şekilsiz ol. Şimdi, suyu bir bardağa doldurursan, su bardak olur. Onu çay demliğine doldur, o zaman su çay demliği olur. Su akar, yayılır, damlar ya da parçalanır. Su gibi ol dostum.”


7) Derin düşünmeyi öğren.

Uzak doğu kültüründe meditasyon oldukça geniş yer alır. Hem beden sağlığı için hem de ruhsal gelişimin ilk aşamalarında meditasyon zihni arındırmak, duyguları dengelemek, arzuları kontrol edebilmek ve iradeli olmak için en çok başvurulan yöntemdir.
Derin düşünebilmenin bir diğer yolu dünyayı tanımaktan ve entelektüel birikimlerden geçer.
Farklı ülkeleri görmek ve ülkelerin kültürlerini deneyimlemek şüphesiz eşsiz bir deneyim. Uzak Doğu özgün yapısı, ilk kez tadacağınız fantastik yemekleri, mimari güzellikleri, benzersiz gelenekleri ile size harika anılar kazandırabilir. 

Uzak Doğu seyahatlerinin en güvenilir adresi Asiana Airlines ile Seul ve ötesine!

Asiana Airlines’ın Facebook sayfasını buradan, Instagram sayfasını buradan takip edebilir ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/