Bilim İnsanları Hemen Hemen Her Şeyi Hatırlamanızı Sağlayacak Basit Bir Yöntem Keşfetti

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Birçoğumuz gün içinde unutkanlıkla mücadele ediyor ve hatırlama problemi yaşıyor. Bilimsel araştırmalar hatırlamaya ve unutmamaya dair önemli bir gerçeği keşfetti. Bu araştırmalara göre bir şeyi hatırlamanın en iyi yolu onu çizmek.
Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nin araştırmasında yer alan bilim insanları, resim çizmenin hafızayı bu kadar etkilemesinin arkasında, pek çok etkeni bir arada bulundurması gerçeğinin olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden çizmek beynin daha fazla bölümünün aktif kullanılmasını sağlıyor.
“Ben çizimde çok kötüyüm” diyenlerdenseniz endişelenmenize gerek yok. Aynı araştırma çizim yapmanın hafızaya katkılarından faydalanmak için iyi çizmenize gerek olmadığını söylüyor.
Resim çizmek çok basit bir görev ve hafızayı geliştirmek için günlük hayatta kolayca uygulanabilir.
Araştırmacılar bu çalışmada yarısı 20’li yaşlarda diğer yarısı ise 80’li yaşlarda olan 48 farklı katılımcıyla çalıştı. Katılımcılara çeşitli kelimeler gösterildi. Hem kelimeleri hem de fiziksel niteliklerini yazmaları ve temsil ettiklerini çizmeleri istendi.
Bir süre sonra katılımcılardan hatırlayabildikleri kadar kelimeyi hatırlamaları istendi. Genç yetişkinler hatırlama konusunda ileri yetişkinlerden daha iyiydi ama iki grup da çizimini yaptıkları kelimeleri daha iyi hatırladı.
Dolayısıyla not almanın yanı sıra çizmek gibi bir alışkanlığı kazanmak da yaşamlarımızda büyük kolaylıklar sağlayabilir. Bunun için dijital uygulamaları kullanabilirsiniz. Fakat biz yine de kağıt ve kalem kullanmanızı öneriyoruz. Bu önerimizin sebebini burada açıklamıştık.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/