CV Hazırlama Rehberi (Resimli Örnekleriyle)

Mezun olduktan sonra kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmek için ilk yapmanız gereken şey, iyi bir CV (özgeçmiş) hazırlamak olacaktır. Ancak birçok kişi özensiz, dikkatsiz ve hedeften yoksun CV örnekleriyle iş başvurusunda bulunuyor. Sonuç ise, hayal kırıklığı… Bu yüzden CV Hazırlama rehberi yazmaya karar verdim.

  CV hazırlamanızı kolaylaştıracak ve beklediğiniz işi almanız için iyi bir yardımcı olacağını düşündüğüm tavsiyeler:
Mesleğiniz ne olursa olsun iyi bir CV hazırlama zorunluluğunuz olduğunu unutmayın. İyi bir mühendis, pazarlama uzmanı, bilgi işlem uzmanı, yeni mezun, stajyer… Hiç önemli değil iyi CV hazırlamak, zorunluluktur.

Pratik CV Hazırlama Rehberi

CV hazırlama
Öncelikle kendinizle ilgili öne çıkarabileceğiniz her şeyin listesini yapmalısınız. Bu liste içerisinden başvuracağınız pozisyonla ilgili işe yaracağı kanaati edindiklerinizi beceriler veya iş tecrübeleri kısmına ekleyebilirsiniz. Bu bir staj olabilir, kısa süreli bir proje olabilir, kulüp başkanlığı olabilir, herhangi bir kurs veya sertifika olabilir… Hatta öğrencilik serüveni boyunca kendi başınıza yaptığınız bir makale çalışması bile özgeçmişe eklenebilir.
Yeni bir mezun için iş tecrübesi bölümünü doldurmak zordur. Bazılarını yaptığı bir dizi hatalar var. Üniversite öğrenciliği sırasında çalıştığı kafeleri de CV bölümüne ekliyor. Başvurulan pozisyon satış temsilciliği değilse alakasız iş tecrübeleri yazarak özgeçmişi uzatmanın anlamı yoktur. Maksat, özgeçmişin dolu gözükmesi değildir, ilgili pozisyona ait yeteneklerin kendinizde olduğuna karşı tarafı ikna etmektir. Bunun için ise sadece bir dakikadan az bir zamanınız var. Bir CV, bir dakikadan daha fazla incelenmez. (İyi Bir Kariyer Yolculuğunda Yapılması Gerekenler)

Adım adım CV Hazırlama

Fotoğraf kısmından başlayalım. Özgeçmiş için net ve yüzünüzün mimiklerinin okunabileceği bir fotoğraf tercih etmelisiniz. Kara ve belli olmayan bir yüz çehresinin söz konusu olduğu fotoğrafı koymak doğru değildir. Yeni mezun birisinin başvurduğu pozisyonla ilgili bir ön mektup hazırlaması önemlidir. Bu ön yazı, asla uzun olmamalıdır. Net cümlelerle yazılmalı ve pozisyonla ilgili olan yetenekleri anlatan kelime veya cümlenin altı çizilmelidir.
Başvurulan pozisyon için şirket ne istiyor?

Birçok kişi şu hatayı yapıyor: bir adet CV hazırlıyor ve o özgeçmiş ile birden fazla pozisyona başvuruyor. Bu asla doğru bir iş değildir. Başvurulan pozisyon aynı olsa bile, şirketin ihtiyacı olan kriterlerin değişmesi söz konusudur. Bu nedenle, var olan özgeçmişi başvurulan pozisyon kriterlerine göre güncellemek veya sıfırdan bir CV yazmak gerekiyor. Bunu yaparken pozisyon için belirtilen anahtar kelimeleri sezmelisiniz ve onları özgeçmişe eklemelisiniz. Böylece, özgeçmişinizin diğerleri arasından öne çıkması ve işveren tarafından incelenmesini sağlayabilirsiniz.


Resimli CV Formları ve Örnekleri

cv örnekleri
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/