İyi Bir Kariyer Yolculuğunda Yapılması Gerekenler

1. Kendinizi en iyi şekilde anlatan bir CV hazırlayın.

CV hazırlamak bu işin en önemli kısımlarından biri. Kendinizi ve şu ana kadar yaptıklarınızı az ve öz bir biçimde 2 sayfayı geçmeyecek şekilde anlatmanız gerekiyor. Bunu yaparken de abartılara başvurmamanız ve yaptığınız işlerde gerçekten yer aldıysanız CV’nize yazmanız daha olumludur. Mülakat sırasında size CV’nizle ilgili sorulan sorulara net bir biçimde cevap veremezseniz karşı tarafta olumsuz bir izlenim bırakabilirsiniz. Bu yüzden CV’nize doğruları yazmanız gerekmektedir.

Bir CV’de başlıca olması gerekenler: kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, eğitim bilgileriniz ve iş deneyiminiz. Bunun yanında bulunduğunuz kulüpler, katıldığınız seminerler, yaptığınız projeler de iş başvurularında önemli bir yer tutmakta. Özellikle yaptığınız spor veya katıldığınız kulüplerde herhangi bir liderlik pozisyonunuz varsa bu sizin için büyük bir artı. CV’nizi yazarken kısaca hobilerinizden de bahsedebilirsiniz.

2. Farklı sektörlerde staj yapın.

Hangi alanda çalışırken daha mutlu olduğunuzu anlamak için farklı sektörlerde staj yapın. Deneyimlerinizin sonunda kendinize en yakın sektörü seçmeniz daha kolay olacaktır. Bu stajlar sonucunda farklı sektörler hakkında bilgi edinmiş olur ve kariyerinizin ilerleyen dönemlerinde bu bilgileri kullanabilirsiniz.

3. Daha önce görmediğiniz yerleri gezin, denemediğiniz şeyler yapın.

Yurt dışına tatile gittiğinizde kebapçı arayanlardan olmayın. Daha önce gitmediğiniz yerlere gidin ve yeni yemekler tadın. Cesur olun ve daha önce yapmadığınız etkinlikler yapın. Örneğin adrenalin sporları yapabilirsiniz. Her deneyim size iş hayatında artılar kazandıracaktır ve diğerlerinden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. İnsanları yaptığınız farklı etkinliklerle etkileyin.

4. Sorumluluk alacağınız organizasyonlarda çalışın/bulunun.

Kulüp çalışmalarında etkin rol almak sorumluluk bilincinizi geliştirebilir. Bu gibi etkinliklerde liderlik vasfınızı öne çıkaran pozisyonlarda çalışmak sizi geliştirebileceği gibi iş verenlerin de dikkatini çekebilir. Özellikle üniversite yıllarınızda aktif olun ve kulüplerde görev alin.

5. Kaliteli network edinebileceğiniz kariyer etkinliklerine katılın.

Kariyer etkinlikleri is dünyası hakkında fikir edinmeniz ve network kurmanız için önem taşımakta. Fakat iyi araştırmalı ve en iyilerine gitmelisiniz. Index’18 tam size göre! 

Başvurular için son 3 gün ! 
IndEx Nedir ?

Koç Üniversitesi Industrial Engineering Society’nin (IES) bu yıl 6.sını düzenlediği, 23-24-25 Şubat tarihlerinde Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleşecek kariyer etkinliğidir. 
IndEx, Türkiye’de 81 ilde, farklı üniversitelerde eğitim gören ve bölüm farkı gözetmeksizin, kendini geliştirmek isteyen öğrencileri üst düzey yöneticilerle buluşturmayı hedefler. IndEx’in 6. yılında, Türkiye’nin dört bir yanından CV elemesi ile seçilen öğrenciler; FMCG, ilaç, bilişim, perakende, banka, danışmanlık ve finans sektörlerinin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile bir araya gelerek kariyer yolculuklarını dinleme, tecrübelerinden ve iş hayatında başarılı olmak için verecekleri tavsiyelerden yararlanma ve farklı sektörleri tanıma fırsatı yakalayacaklar. Öğrencilere seçkin bir kariyer deneyimi sunmanın yanı sıra eşsiz bir network fırsatı ve birbirinden değerli arkadaşlıklar kazandırmak IndEx’in en temel hedefidir. 

Başvuru tarihini kaçırmadan bu eşsiz deneyime siz de sahip olun!
Başvuru linki: https://bit.ly/kocindex18 
.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/