Twitter’da Öğrendiğim Mühendislik Kültürü

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Yakın zamanda Twitter’da işe başlayan Kathleen Vignos, deneyimlerini ve karşılaştığı mühendislik ortamını Medium hesabından paylaştı. Biz de bu etkileyici yazıyı sizinle paylaşıyoruz.

Ağustos ayında, Twitter’da mühendislik yöneticisi olarak görevime başladım. Twitter’a teknik becerilerimi ve içgüdülerimi geliştirmek, daha fazla yönetim deneyimi kazanmak ve işbirlikçi bir ekip çalışmasının içinde olmak için geldim. Bu üçünü de burada buldum çok mutluyum. Sene başında izlediğim bir Twitter röportajındaki her şeye inanmam benim için iyi oldu. “Brokültür” hakkındaki direktifler bir kadın mühendis için uzak bir kavramdı ancak bireysel öykülerin geçerliliğini göz ardı etmiyorum. Ancak o zamanlar beni yönlendiren arkadaşımla olan etkileşimimin pozitifliği brokültür kavramına bakışımla çeliştiğini fark ettim. Bu beni gerçekten mutlu ediyordu.


Görüşme

O sırada birkaç farklı şirkette röportaj yapıyordum, yarımadanın korkunç otobüs yolculuğunu önlemek için San Francisco merkezli yerlerde çalışmaya yoğunlaştım. Eğer San Fransisko’da büyük işlere imza atan bir teknoloji şirketi arıyorsanız listenin başında Twitter’ı bulacaksınız.

Bununla birlikte Twitter, Facebook ve Google gibi şirketler için yapılan röportaj bilmecenin yorucu bir sınavıydı. Öğrendiklerimi sindirdikten sonra cesaretimi topladım ve Twitter Kariyer’e özgeçmişimi göndermek için harekete geçtim. Bir arkadaşım da bu süreçte bana yardımcı oldu. Twitter beklediğimden çok daha hızlı geri dönüş yaptı. Üç gün içinde şu anki patronumla telefonda görüştüm. Bu görüşme beni çok heyecanlandırmış ve bana ilham kaynağı olmuştu. Görüşme de hiçbir üstünlük kaygısı ya da hileli sorulara rastlamadım. Diğer hafta görüşmeye gittiğimde durum daha da iyileşti. Görüşmelerim samimi, destekleyici ve  sadece teknik bilgilerimi geliştirmek değil de ekip ile iyi bir çalışma ve yönetici olmak üzerine kişisel gelişimim üzerineydi. İşe alınacak bir kadın mühendis ekip lideri için birkaç farklı ülkeyi temsil eden yöneticilerle görüşmek beni memnun etmişti. Böyle bir şeyi beklemiyordum ve görüşmelerim de bir o kadar rahatlatıcı, değerli ve umut doluydu.


Teknik Eğitim

Birkaç hafta süren Twitter teklifini kabul ediyordum. Bu sürede WIRED’deki mühendislik görevimi tamamladım. Tatile giderken parmaklarıma iyi iş çıkardığını söylüyordum.  Oryantasyon dönemimde  30 kişilik ekibi taradım ve genel olarak elliden fazla kadın mühendis çalıştığını gördüm.  En sevdiğim mobil uygulamam olan Twitter’a ( son 6 ay da mobilde harcadığım zaman Facebook’da daha çok olsa da )   henüz misyonunu empoze edememiştim. Şimdi ise Twitter’in  daha derin amaçlarını gördüm ve onun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Jack Dorsey soru-cevap oturumu düzenleyerek ilk haftamın harika geçmesini sağladı. Eğitimim önümüzdeki birkaç hafta daha devam etti. Twitter’in sağlayacağı hizmetleri daha iyi anlayabilmek için teknik eğitimi de dahil oldum. O zamandan beri çokça kez kod eğitimi, röportaj eğitimi, SCALA, mühendislik yönetimi, transseksüel ekip arkadaş iletişimi ve çok daha fazlası için eğitim aldım. Şu ana kadar Twitter’da 60 saatten fazla eğitim aldım ve daha önceki büyük şirketlerin çalışanları için düzenlediği eğitimlerin uyanında Twitter’ın eğitimini mükemmel buldum.


Şirket Kültürü

Daha ilk günden yeni ekibime kendimi dahil hissediyordum ve kelimenin tam anlamıyla herkes tarafından memnuniyetle karşılanmıştım. Yeni mühendis ekip lideri olarak ağustos ayından bu yana sayısız toplantıya katıldım ve bu toplantılarda ekip arkadaşlarımın bana güvenine şahit oldum . Genellikle böyle bir durumla karşılaşmak zordur hatta mühendis olduğuma inanmayanlar bile olurdu. Developer olarak katıldığım konferanslar da “ sizin için iyi” tabiri o kadar rahatsız ediciydi ki artık bıkmıştım. Yeni iş yerinde bir kadın mühendis olarak ilk günden kabul görmem beni sevindirmişti ve bir kadın mühendis gibi davranmak istiyordum. Daha ilk haftalardan Twitter’da ki kadın meslektaşlarımdan olumlu deneyimlerini paylaşması beni mutlu etmişti. Twitter’da iletişim kurmak kolaydır. Ve burada iyi arkadaşlıklar kurdum. Artık konferans odasında yediğimiz öğle yemeklerinde kahverengi çantalar arasında büyüyen güçlü bir kadın vardı. Ekibimle birlikte bir çok aktivite de bulunduk hatta üç ayda bir oyun geceleri düzenliyor ve çok eğleniyorduk. Sürdürülebilir iş-yaşam dengesi için bu partiler ve ortak paylaşımlarımız ağımı şaşırtıcı bir şekilde geliştiriyordu. Verimlilik ve aidiyet kavramının geliştirildiği bu zamanlar benim de en çok tercih ettiğim iş modeliydi.


Büyüleyici Oda

Twitterda öğrenme ve deneyimlemek için burada fazlaca zaman geçireceğim. Twitter bir start-up olduğu için sıkıcı ağırlığınca belgeleri işlemek ve belirli kısıtlandırmaları yoktu. Yöneticilerin takım ve proje ihtiyaçlarına göre esneklik gösteren bir yapısı vardı. Yöneticilerin ise bu konuya bakış açıları şöyle “ start-uplardan gelen mühendisler esnek çalışma olanakları isterler ama kurumsal şirketlerde çalışan mühendisler belirli çalışma disiplini isterler”. Bana gelirse ben bu çalışma ortamına uygundum ve bu sektörde hiçbir şeyin uzun süre kalmadığını biliyorum.  Son zamanlarda yeniden takım yapılandırmaları projelerdeki rotamızı değiştirmemize neden oldu. Zorlansakta bu beni daha da heyecanlandırmıştı. Zaman zaman yaratıcı işlere imza atmak için hackathonlar düzenliyorduk ve bazen de tüm ağırlığımız #onething (bir şeyin ) arkasına atmamız gerektiğini biliyorduk. Twitter bunu gerçekleştirdi. Röportaj adayları tarafında yönetici ayrılışları ve hisse senedi fiyatı hakkında bilgi aldım. Ve Twitter’ın köşeyi dönüyor olduğuna dair duyumlar aldım.

Twitter’ın “Neler Oluyor?” mottosu 2016 yılında biraz değişti ve insanlar artık eğlence, ünlüler, spor ve siyaset üzerindeki düşüncelerini aktarıyorlar. Burada yazarlarken de daha rahat ifade ediyorlar. Tabi bu yoğunluğun ve özgürce konuşabilme ortamını güvenliğini sağlamak bir hayli zor ama bu kötüye kullanımla olan mücadelemizle gurur duyuyorum.


Genel Olarak Pişman Değiliz

Altı aydır çalıştığım burada henüz kendini tekrar eden bir iş yapmadık ve bu parıltımızı kimse taklit etmedi. Performans konusundaki çalışmaları anlatan mühendisle konuşmaya devam ettim ve motivasyonumu yüksek tutmaya devam ettim.

Ofiste ucuz akşam yemekleri alabileceğimiz pratik küçük çözümler var kazanılan zaman adeta nimet değerinde. Sabahları ofise girerken güvenlikle selamlaşmak için bir yumruk tokalaşma yapacağım. WIRED gibi iyi bir çalışma ortamını bırakıp Twitter!a girerek büyük bir risk aldım ve bugüne kadar gerçekleşen her şey beklediğimden daha iyi gidiyor.


Geliştiriciler İçin Nihai Düşünce

Twitter gibi bir yerde çalışmak istiyor ancak tipik mühendis düzenine uymadığınızı düşünüyorsanız bir mühendisin neyebenzediğine dair basmakalıp düşünceleriniz bir kenara koyun Twitter Kariyere başvurunuzu yapın.

Kaynak

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/