Sherlock Holmes ve Yazarı Hakkında Az Bilinen 7 Enteresan Gerçek

Çıkarım Bilimi

Ceotudent Kullanıcısı

Sherlock Holmes ilk ortaya çıkışından itibaren oldukça sevilen ve saygı duyulan bir kitap karakteridir. Yazarı tarafından ortaya çıkarılmasından sonra birçok kişinin böyle bir insanın gerçekten var olduğuna inanmasını sağlamıştır. İşte o kitap karakteri hakkında pek bilinmeyen 7 bilgi:

1. Kahramanımızın ismi aslında Sherrinford olacaktı. Sonrasında bu isim Sherlock’a çevrildi çünkü yazar Arthur Conan Doyle büyük bir kriket hayranıydı ve o dönemde de Sherlock isminde sevdiği bir kriket oyuncusu vardı.

2. Sherlock Holmes sanıldığının aksine ünlü avcı şapkasını pek çok kez giymezdi. Orijinal kitaplardaki anlatımlarda hiçbir zaman şapkası olduğu anlatılmaz. O şapka aslında Sherlock Holmes resimlerinin çizeri Sidney Paget tarafından eklenmiş bir detaydır.

3. Sherlock Holmes hayatında çözümlediği olayların yalnızca 4 tanesinde yenilmiştir. 3 kez erkeklere bir kere de bir kadına. (Irene Adler)

4. Sherlock Holmes, tümevarım ve tümdengelim yöntemini çok iyi kullanabilen abisi Mycroft Holmes’tan daha iyi olmasına rağmen üşengeçliğinden dolayı birçok kez hata ettiğini söyleyerek bu rekabetten geri çekilmiştir.

5. Sherlock Holmes’ün bir fihristi vardır, tütünü çok tüketir. Süper bir boksördür ve aynı zamanda da kılıç ustasıdır.

6. Sir Arthur Conan Doyle, Peter Pan’ın yazari J.M Barrie ile aynı kriket takımındaydı.

7. Yazar Sir Arthur Conan Doyle aşırı kiloları nedeniyle Boer Savaşı’na alınmamıştır bunun yerine Afrika’ya gönüllü doktor olarak katıldıktan sonra alınmıştır.

Kategoriler: Kültür, Sanat, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/