Zodiac Filminde Katil Kim? Filmlere Konu Olan Ve Hala Gizemini Koruyan Zodiac Katili!

Zodiac Katili Amerika’da 60’ların en ünlü karakterlerinden biriydi. 1968-1969 yılları arasında Kuzey Kaliforniya’da 5 çiftin öldürülmesinden sorumlu tutuldu. Kafasını çiftlere takmış olan bu katil hiçbir zaman bulunamadı. Kan dondurucu ölümlerden sorumlu katilin bulunamaması her zaman merak uyandırdı, filmlere konu oldu.

Zodiac katilinin ilk kurbanı 18 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Polisler cinayetten sonra suçla ilgili detayları veren ve kurbanın ne ilk ne de son olduğunu belirten bir mektup aldı. Sonrasında 1968’de genç bir çift arabalarının yanında saldırıya uğradı, kadın hayatını kaybetti ama erkek arkadaşı hayatta kalmayı başardı. O yıl aynı koşullarda başka bir çift daha saldırıya uğradı. Bu saldırılardan sonra katil polislere ulaştı ve bütün suçları üstlendi. Yine de yakalanamayan Zodiac Katili yine bir çifte saldırdı ve yine erkek hayatta kaldı. Bilinen son kurbanı bir taksi şoförüydü.Cinayetler, katilin alaycı telefon aramaları ve mektuplarıyla yoğun bir medya baskısıyla karşılaştı. Mektuplarının ve aramalarının içinde öldürme kararlarının mistik ve entelektüel temellerini açıkladı. Katilin mektupları şifreliydi ve sembollerden oluşuyordu. Zodiac Katili her mektubun sonuna kendi imzası olduğunu belirttiği bir sembol de koyuyordu. Katilin yarattığı ilk şifre 408 karakterliydi ve bunları 3 eşit parçaya bölüp San Francisco’daki gazetelere gönderdi. Mektuplarının sonunda “Zodiac konuşuyor. Sana gönderdiğim şifreyi kırdın mı? Benim adım…” bunu adı olduğunu iddia eden 13 sembol dizisi takip etti. Bu kod bugüne dek çözülemedi.

Mektupları takip eden süre boyunca lise öğretmeni Donald Harden ve eşi Bettye Harden mektuptaki bazı şifreleri çözebildiler. Şifre de “ insanları öldürmeyi seviyorum çünkü çok eğlenceli” yazıyordu.Zodiac katili daha fazla cinayet işlediğini iddia eden ve daha çok şifre içeren mektuplar atmaya ve polislerle dalga geçmeye devam etti. 1974 yılına kadar polisler mektuplar almaya devam etti. O yıldan sonra mektuplar kesilmişti.

Hiçbir zaman bulunamayan, üzerine birçok hikaye yazılan, teoriler üretilen Zodiac Katili gizemini hala koruyor. İlerleyen zamanlarda katili konu alan kitaplar yazıldı ve filmler çekildi. 2007 yılında çekilen David Fincher’ın yönettiği Zodiac filmini izlemenizi tavsiye ederim. O zaman yaşanan olayları, polislerin çözmeye çalışırken yaşadığı baskıyı, insanların korkusunu çok güzel bir şekilde aktaran bir film. 
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/