İNSANLAR DAVRANIŞLARINA GÖRE DÖRT TEMEL GRUBA AYRILDI!

İNSANLAR DAVRANIŞLARINA GÖRE DÖRT TEMEL GRUBA AYRILDI!
1.5 milyon katılımcıya yöneltilen 400 soruluk bir anket çalışması, karakter sınıflandırma konusunda yapılmış en geniş kapsamlı ve güncel araştırmalardan birisi oldu. Çalışmanın yapıldığı Northwestern Üniversitesi’nden psikolog William Revelle, “Hipokrat’ın yaşadığı dönemden bu yana kişilik tiplerini sınıflandırmak üzerine çalışmalar yapılır. Her yeni çalışmayla önceki bilimsel modelin hatalı olduğu kanıtlanabilir” açıklamasıyla, araştırmanın genelleme yapmak için çok da uygun olmadığını belirtti. Yine de çalışmanın sonuçları son derece güncel ve gerçekçi.

400 soruluk anketle tespit edilmeye çalışılan karakteristik özellikler; şeffaflık, uyumluluk, dürüstlük, dışa dönüklük ve duygusal dengesizlik olarak sınıflandırılabilir. Nitekim önceki çalışmalarla ortaya çıkan bu 5 kategori üzerine hazırlanan sorular, aslında 4 farklı karakter tipi olduğunu ortaya çıkarttı. Bu kategoriler şu şekilde sıralandı:
Ortalama karakter, çekingen karakter, benmerkezci karakter ve rol model karakter. Gelin bu karakterlerin yapısını birlikte inceleyelim.
1-Rol Model Karakter
Bu karakter yapısına sahip olan insanlar, diğer insanlara göre ideal birer profil olarak algılanabiliyorlar. Duygusal dengesizlikleri (nörotisizm) çok az düzeyde. Etrafla uyumluluk, bilinçlilik ve dışa dönüklük yüksek derecede. Ayrıca bu karakter yapısına kavuşmanın yaş ile doğru orantılı bir ilişkisi var. Kişilerin tecrübeleri arttıkça birer rol model olma ihtimalleri de artıyor. Kadınlar, erkeklere kıyasla daha çok rol model karaktere sahip bireylerle ortalamayı yükseltiyorlar.
2-Ortalama Karakter
Erkek bireylerden daha çok kadınlarda rastlanıldığı tespit edilen bu karakter tipi, diğer kategorilerin ortalaması niteliğinde. Ortalama karakterler dışa dönük olmakla birlikte duygusal dengesizliği yoğun şekilde yaşıyorlar. Genelde içlerine kapanık gibi görünen bu kişiler, girişken ve konuşkan olsalar da şeffaf davranmayabiliyorlar.
3-Çekingen Karakter
Bu karakter yapısına sahip olan insanlar, diğer kategorilerdeki insanlara kıyasla duygusal açıdan daha dengeli bir profil çiziyorlar. Buna rağmen girişken ve konuşkan olmayıp, iç dünyalarına kapandıklarını biliniyor. Kendilerini rahat hissettikleri bir çevreye kolayca uyum sağlayabiliyor, diğer kategorilerdeki insanlara göre daha dürüst davranabiliyorlar.
4-Benmerkezci Karakter
Diğer kategorilere kıyasla fazlasıyla dışa dönükler. Çevrelerine uyum gösterme konusunda diğer kategorilere göre başarısızlar, bu yüzden dürüst davranmak konusunda daha esnek oldukları söyleniyor. Genelde insanların etraflarında sevmediği tiplerden.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/