RTÜK İNTERNETE KADAR GİRDİ// 

Dizi/Film Platformu

Dizi/Film Platformu

İnsan her zaman mutlu değildir ve bu dünyada sık sık kısa bir mutluluk periyodu verilir; Öyleyse neden uzun süre dayanamayacak olan bu rüyadan kaçmaya çalışıyorsun? / Frederic Chopin

Bu yazıyı yazdığım için o kadar üzgünüm ve sinirliyim ki , size anlatamam. Maalesef başlık doğru.
 RTÜK’ün internette yayınlanan dizileri ve filmleri denetleme izni dün mecliste kabul edildi. Bu bir özgürlük kısıtlamasıdır. 1 -2 içerik öncesinde artık türklerde iyi işler yapıyorlar diyordum aslında yanlış ifade kullanmışım. Türkler her zaman iyi işler yapabilirlermiş , ülke izin vermemiş buna sadece. Meclis böyle şeylerle uğraşıcağına biraz gerçek sorunlarla uğraşsa şuan ülkemiz çok daha farklı bir yerde olabilirdi. Mesela artık tecavüze ceza verilse , bağırmadı öyle yaptı böyle yaptı diye serbest bırakılmasa bu caniler. Meclis biraz da bunlarla uğraşsa. 
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa, geçici yayın hakkı ya da yayın hakkı olan kuruluşların yayınlarını internet ortamında da paylaşmasını yasalaştırıyor. Yasaya göre, internet ortamında yayın yapan platformlar ise RTÜK’ten yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi almak zorunda. 
6 ay sonra hazırlanarak yürürlüğe girecek olan yönetmelik, internet ortamında bu yayınlardan görsel içerik paylaşan ama yayıncı hüviyeti olmayan platformları kapsamayacak. 

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/