Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi 20 Türk Dizisi

Attention Please!

Attention Please!

İyi tavsiyeler evreni

Netflix Türk dizileri
Netflix Türk dizileri gün geçtikçe büyük önem kazanıyor. Dijital yayın platformları arasındaki rekabette önemli bir avantaja sahip olan Netflix bu konudaki hassasiyetini attığı adımlarla gösteriyor. Hem mevcut Türk dizilerinin yayın haklarını almasıyla hem de kendi yapımı olan yeni yapımlara imza atmasıyla, Netflix Türk dizileri konusunda kendini kanıtlamaya niyetli. Biz de Netflix’te izleyebileceğiniz en iyi Türk dizilerini bir araya getirdik.
Sırlamayı yaparken IMDb’si en yüksek Netflix Türk dizilerine öncelik verdik. İyi seyirler!

1) Leyla ile Mecnun (2011-2014) | IMDb: 9,1

Tür: Macera, Komedi, Dram
Aynı yılın aynı ayının aynı gününde bir şekilde aynı hastanede biri kız biri erkek iki bebek dünyaya gelir. Hastanede odaların ve yatakların tamamı dolu olduğu içinde yan yana yatırılırlar. Bebeklerin anne ve babaları doğumlar hemen sonra “hemen birbirlerini buldular” şakasından sonra bebekler beşik kertmesi yapılır. Kızın adı Leyla, erkeğin adı ise Mecnun koyulur. Aradan uzun yıllar geçer. İkisi de birbirinden birhaberdir. Bir gün ailelerin isteğiyle Mecnun annesiyle birlikte Leyla’yı istemek üzere yola koyulur. Ve hiç beklenmedik bir şey olur: Mecnun Leyla’yi gördüğün ilk dakikada kendisine aşık olmuştur. Dizide Mecnun’un Leyla’ya olan aşkını ve Mecnun’un iç dünyasını absürt olaylar mizahi bir dil ile işleniyor.
Süre: 3 Sezon | 101 Bölüm
IMDb: 9,1 Google: %96
2) Bir Başkadır (2020-) | IMDb: 8,6

Tür: Drama, Gerilim
Türbanlı, başı açık, dindar veya seküler… Eğer sizin gibi değillerse toplumunuzdan dışlayabilirsiniz. Etnik kökeni size uymuyorsa karşınızdaki kişi ya kötüdür ya da sizden farklıdır. Neye göre farklıdır? Meryem türbanlı bir kadındır. Sürekli bayılır ancak hiçbir hastalığı yoktur ve psikiyatri servisine sevk edilir. Psikiyatristi Peri ise Meryem’e göre bambaşka bir dünyadan geliyordur. Peri’nin psikiyatristi ise çok daha farklı bir dünyanın içindedir. Her karakter bambaşka dünyalardan gelseler de, bir noktada hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Dizi yayınlandığı andan itibaren hem çok sevildi hem de çok eleştirildi. Pek çok detaya yer verilen dizide oyunculukları hepsi takdire şayan.
Süre: 1 Sezon | 8 Bölüm
IMDb: 8,6


3) Masum (2017) | IMDb: 8,4

Tür: Suç, Dram, Gizem
Emekli Baş komiser Cevdet bey ve karısı Nermin, oğulları Tarık ile birlikte sakin, sessiz bir sahil kasabasında yaşamaktadırlar. Tarık’ın karısı Emel ve Emel’in abisi Taner bir trafik kazasında hayatlarını kaybetmişlerdir. Cevdet’in eski öğrencilerinden olan Yusuf Komiser, bir zamanlar çok samimi arkadaşı olan Taner’in gizem dolu ölümünü aydınlatmak üzere harekete geçer. Cevdet ve eşi Nermin’in ise kimseyle paylaşmamaları gereken sırları vardır. Fakat bu sırların sır olmaktan çıkması an meselesidir. Aslında bir BluTV dizisi olan Masum’u şu an Netflix’te izleyebilirsiniz.
Süre: 1 Sezon | 8 Bölüm
IMDb: 8,4 Google: %92


4) 46 Yok Olan (2016) | IMDb: 8,4

Tür: Aksiyon, Suç, Dram
Behzat Ç.’deki başarıları ile yollarına tam gaz devam Serdar Akar ve Erdal Beşikçioğlu 2016 yılında bu farklı yapıma imza atarlar. Erdal Beşikçioğlu’nun hayat verdiği karakter, Türkiye’nin en iyi genetik profesörleri arasında gösterilir. Tedavisi hiçbir şekilde olmayan zor bir hastalık nedeniyle 5 yıldır bitkisel hayatta olan kız kardeşini hayata döndürmeye çalışır. Kendini bu tedaviye bulmaya adayan profesör, zamanla yalnızlaşır ve sonunda binlerce hastaya umut olabilecek bir ilaç keşfeder. İlacı kendi üzerinde denemeye başlar ve tuhaf olaylar içerisinde bulur kendini.
Süre: 1 Sezon | 13 Bölüm
IMDb: 8,4 Google: %89
5) Börü (2018) | IMDb: 8,2

Tür: Aksiyon, Gerilim, War
2014’ün bahar ayları… Türkiye bir takım tezgahlarla ve düşmanlarla karşı karşıyadır. Kim oldu bilinmeyen bu düşmanlarla adeta bir gölge savaşı içindedir. Türkiye Cumhuriyeti son 50 yılın en büyük tehdidiyle karşı karşıya kalmıştır. Polis Özel Harekat’ının en başarılı ekiplerinden sıcak savaş timi 34 50 telsiz kodlu Börü, görev için hayatını hiçe sayabilecek yalnız kahramanların öyküsünü ekranlara getiriyor. Dizinin ilk üç bölümü kitlesel fonlama platformu olan Kickstarter’da elde edilen bağışlarla çekilmiştir.
Süre: 1 Sezon | 6 Bölüm
IMDb: 8,2 Google: %96


6) Şubat (2016) | IMDb: 8,1

Tür: Suç, Dram, Fantastik
Leyla ile Mecnun dizisinin yapımcıları olan Funda Alp ve Orkun Ünlü bu kez de fantastik bir drama ile karşımıza çıkıyor. Senaryosu yazılırken “Güzel ve Çirkin” hikayesinden esinlenilen dizi, İstanbul’un dehlizlerinde hayatını sürdüren bir adamla ve modern yaşamın içindeki güzel bir kadının öyküsünü anlatıyor. Tamamen zıt hayatları olan bu iki karakter enteresan gerçekler ışığında bir araya gelirler ve kendilerini büyük bir gizemin içinde bulurlar.
Süre: 1 Sezon | 32 Bölüm
IMDb: 8,1
7) Rise of Empires: Ottoman (2020) | IMDb: 8,0

Tür: Belgesel Dizi, Tarih, Biyografi
Netflix Türk dizileri listesinde olup olmayacağını tartışırken senaryosu gereği olması gerektiğini düşündüğümüz bir yapım olan Rise of Empires: Ottoman aslında bir belgesel dizi. Ana dili İngilizce olan dizi, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemi yıllarını ele alıyor. Fatih Sultan Mehmet adıyla bilinen II. Mehmet’in dillere desten fetih öyküsü belgeselsi bir bakış açısıyla anlatılıyor.
Süre: 1 Sezon | 6 Bölüm
IMDb: 8,0 Google: %91


8) Yunus Emre (2015) | IMDb: 8,0

Tür: Biyografi, Tarih
Bir TRT1 dizisi olan Yunus Emre “Aşkın Yolculuğu”, tasavvufa doğru yaptığı yolculuğu ve yolculukta ilk etapta kendi nefsiyle olmak üzere verdiği mücadeleleri ve çektiği çileleri anlatıyor. Yunus hakikate ulaşmak için büyük bir savaş vermiştir, dizi bu savaşı tüm detaylarıyla konu ediniyor.
Süre: 2 Sezon | 45 Bölüm
IMDb: 8,0 Google: %98
9) Diriliş: Ertuğrul (2014–2019) | IMDb: 7,9

Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Akdeniz, Karadeniz, Kafkasya, Balkanlar, Mezopotamya yeni sahiplerini ararken, kayı boyu lideri Ertuğrul da, obasına yeni bir yurt aramaktadır. Moğollarla ve Türkmenlerle büyük mücadeleler veren Ertuğrul (Engin Altan Düzyatan) bu sayede Osmanlı’nın kuruluş sırrını da kendi ökyüsünde gizlemiş oldu. Diriliş: Ertuğrul dizisi de bu destansı hikayeyi konu ediniyor.
Süre: 5 Sezon | 179 Bölüm
IMDb: 7,9 Google: %94
10) Fi (2017–2018) | IMDb: 7,8

Tür: Dram, Romantik
Türkiye’nin başarılı yazarlarından Azra Kohen’in Fi, Çi ve Pi adlı ünlü eserlerinden ekrana uyarlanan Fi, bir Türk psikolojik gerilim dizisi. Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç gibi zengin oyuncu kadrosuyla başarıyı yakalayan dizide, Can Manay (Ozan Güven) adlı karakter ülkenin en popüler psikiyatristlerinden ve ayrıca en sevilen televizyon programının sunucusudur. Sıradan bir yaşamı olan Can Manay, Duru ile tanıştığı andan itibaren Duru’ya karşı saplantılı bir aşk duymaya başlar. Aslında Can Manay’ın zaten bir sevgilisi vardır. Diğer yandan Özge Egeli isimli bir muhabir de Can Manay’ın kirli geçmişini ortaya dökme konusunda kararlıdır. Bir PuhuTV yapımı olan diziye şu an Netflix üzerinden ulaşabilirsiniz.
Süre: 2 Sezon | 22 Bölüm
IMDb: 7,8 Google: %86


11) Fatma (2021) | IMDb: 7,5

Tür: Suç, Dram, Gerilim
Fatma toplum tarafından görünmeyen, fark edilmeyen biridir ve temizlikçilik yaparak yaşamını sürdüren yalnız bir kadındır. Fatma’nın kocası Zafer kısa bir süre önce cezaevinden tahliye olmuştur. Tahliyesinden çok kısa bir zaman sonra adam ortadan kaybolur. Fatma kocasını aramaya kararlıdır. Fakat bu arayış Fatma’yı büyük bir kaosun içine çeker. Bu kaosun ilk adımı Fatma’nın kendini içinde bulduğu bir cinayet ile başlar. Fatma bir yandan yaşamın zorlukları ile baş etmeye çalışırken, diğer yandan kendi iç yolculuğunu da tamamlamak zorundadır.
Süre: 1 Sezon | 6 Bölüm
IMDb: 7,5
12) Aşk 101 (2020) | IMDb: 7,5

Tür: Komedi, Romantik
Aşk 101, 24 Nisan 2020 tarihine Netflix’in çiçeği burnunda son yapımlarından biridir. Gençlik ve komedi türündeki dizi, 90’lı yıllarda toplumdan dışlanmış bir grup gencin yaşadıklarını ve bir öğretmenlerine olan bağlılıklarını konu ediniyor. Sırf öğretmenleri okulda kalsın diye onun aşık olması için ellerinden geleni yapan gençler kendilerini bir dizi maceranın içinde buluyor.
Süre: 1 Sezon | 8 Bölüm
IMDb: 7,5 Google: %96
13) Atiye (2019) | IMDb: 7,4

Tür: Fantastik, Gizem, Dram
Netflix’in ikinci Türk orijinal yapımı olan Atiye (Globaldeki adı: The Gift), 27 Aralık 2019 tarihinde yayına girdi. İstanbul’da yaşayan ve bir ressam olarak sanat camiasında iyi bir yer olan Atiye’nin yaşamı, bir gün dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe’ye gitmesiyle değişmeye başlar. Evrensel sırları ve aynı zamanda kendi geçmişiyle bağları olan bir arkeolojik sit alanını keşfetme macerasına atılıyor. Atiye’nin Göbeklitepe’ye gerçekleştirdiği ziyareti sırasında oradan bulunan arkeolog Erhan ile tanışır. Erhan, Atiye ve Göbeklitepe arasında doğa üstü bir ilişki olduğuna dair bir sembol keşfeder. Atiye ve Erhan bu gizemin peşine düşerler. Dizinin senaryosu Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı kitabından esinlenilerek oluşturulmuştur.
Süre: 2 Sezon | 11 Bölüm
IMDb: 7,4 Google: %94
14) Avlu (2018) | IMDb: 7,2

Tür: Suç, Dram
Avustralya yapımı Wentworth dizisinden Türk ekranlarına uyarlanan Avlu, bir kadın cezaevindeki zor yaşamları ve olayları ele alıyor. Dizinin başrolleri arasında Demet Evgar, Nursel Köse, Ceren Moray ve Kenan Ece gibi başarılı isimler yer almakta. Star TV dizisi olarak başlayan bu yapımı Netflix tabir-i caizse transfer etti.
Süre: 3 Sezon | 54 Bölüm
IMDb: 7,2 Google: %96


15) Beni Böyle Sev (2013-2015) | IMDb: 7,1

Tür: Komedi, Romantik
2013 yapımı bir TRT dizisi olan ve adını Orhan Gencebay’ın bir şarkısından alan Beni Böyle Sev dizisi, hayatlarının baharında ilk görüşte birbirine aşık olan iki üniversitelinin öyküsünü anlatıyor. Dizi, zengin ve yakışıklı ama bir o kadar da mütevazı Ömer (Alper Saldıran) ile; öksüz yetişmiş olan lakin her şeye rağmen hayat dolu bir kız olan Ayşem’in (Zeynep Çamcı) bu büyük aşklarının ilk günden nikah masasına olan yolculuğunu ve sonrasını ele alıyor. “Evlilik son durak mı?” sorusu ile karşı karşıya kalan çiftimiz hayatın aslında şimdi başladığına tanık oluyor.
Süre: 3 Sezon | 89 Bölüm
IMDb: 7,1 Google: %93
16) 50 Metrekare (2021) | IMDb: 7,0

Tür: Komedi, Dram, Gerilim
50 Metrekare, kendi canı ve yaşamı için kaçmaya çalışırken bir yanda da benliğini bulmayı isteyen Gölge adındaki esrarengiz bir kiralık katilin öyküsünü anlatıyor. Gölge, uzunca bir zamanda kayıp olan babası gibi davranmakta olan Servet tarafından ihanete uğramıştır. Bu karmaşanın içinde bir anda kendini daha önce hiç bulunmadığı bir mahallede 50 metrekare alanında bir terzi dükkanında yaşamını sürdürürken bulur. Bu dükkanda bir süre saklanma kararı alır. Bu sırada o muhitti yaşayan insanlar Gölge’yi, ölen terzinin oğlu sanarlar. Bu durum Gölge için bir avantaj gibi görünse de bunu saklamak o kadar da kolay olmayacaktır.
Süre: 1 Sezon | 8 Bölüm
IMDb: 7,0 Google: %82
17) Hakan: Muhafız (2018) | IMDb: 6,7

Tür: Aksiyon, Fantastik, Bilim Kurgu
Hakan: Muhafız, Türkiye’de çekilen ilk yerli yapım olarak Netflix’in ilk göz ağrısıdır. Dizinin baş karakteri Hakan (Çağatay Ulusoy) babasının dükkanında çalışan, işine gelip giden sıradan bir gençtir. Bir gün tüm hayatı, İstanbul’u koruma misyonuyla yüzyıllara meydan okumuş bir grubun bir parçası olduğunu öğrenmesiyle tamamen değişir. Yeni kendini ve güçlerini keşfettikçe bu yeni hayattan çekinen Hakan zamanla görevi kabul etmek zorunda kalır. ‘Ölümsüzler’in karşısında İstanbul’u savunmak üzere harekete geçmiştir artık. Senaryo, Nilüfer İpek Gökdel’e ait olan “Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi” romandan uyarlanmıştır.
Süre: 4 Sezon | 26 Bölüm
IMDb: 6,7 Google: %94


18) Mehmetçik Kut’ül Amare (2018) | IMDb: 6,7

Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Yine bir TRT yapımı olan Mehmetçik Kûtulamâre dizisinde, Birinci Cihan Harbi için hazırlıklara başlayan Osmanlı Devletindeki Mehmet ve arkadaşlarının destansı öyküsü anlatılıyor. Tek hayali vatanının yeniden dirilişi ve kurtuluşu olan, yüreğinde vatan aşkından başka bir şeye olmayan Mehmet ve arkadaşları her türlü fedakarlığa ve çabaya hazırdır. Bu gaye ile başında Süleyman Askeri Bey’in olduğu ve en seçkin askerlerin bulunduğu Osmancık Taburu’na katılır. Cepheye gitmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır.
Süre: 2 Sezon | 33 Bölüm
IMDb: 6,7 Google: %96
19) Filinta (2014) | IMDb: 6,7

Tür: Tarih
Bir Osmanlı Polisiyesi olan dizinin hikayesi Galata Kadısı Gıyasettin Hatemi ve Hatemi’nin yetiştirmiş olduğu Galata Amiri Filinta Mustafa etrafında geçmektedir. Mustafa yakın arkadaşı olan Ali ile birlikte zaptiye olarak görev almaktadır. Dizide Ali ve Mustafa’ya kurulan komployu izlemekteyiz. Yönetmenliğini Altuğ Küçük ’ün üstlendiği dizide başrolü olarak ise Onur Tuna, Mehmet Özgür ve Serhat Tutumluer paylaşır.
Süre: 2 Sezon | 122 Bölüm
IMDb: 6,7 Google: %93


20) Kördügüm (2016) | IMDb: 6,6

Tür: Drama
Arabaya olan meraklarıyla bilinen iki ünlü iş adamının hayatına oldukça idealist bir çocuk doktorunun girmesiyle hayatları değişir. Bu denkleme aşk eklendiğinde ise her şey alt üst olacaktır.
Süre: 2 Sezon | 31 Bölüm
IMDb: 6,6 Google: %90
Netflix Gelecek Türk Dizileri

Netflix, sık sık yaptığı resmi açıklamalar ile yayınlayacağı Türk yapımı dizileri ve filmleri kamuoyuyla paylaştı. İşte Netflix’in gelecekte yayınlamayı planladığı Türk diziler!
Şimdiki Aklım Olsaydı: Yönetmen koltuğunda Çağan Irmak’ın oturduğu dizide 10 yıl süren evliliğinden, kocasından, çocuklarından ve zor hayatından sıkılan Reyhan’ın hikayesi anlatılıyor. Fakat ne yazık ki çekimlere 1 gün kala dizi iptal edildi.
Sıcak Kafa: Yeni bir salgın tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Konuşma ve dil yoluyla bulaşan bu Virüs zihinden zihine geçiş yapabiliyor. Salgın insanların akıl sağlıklarını yitirmelerine sebep oluyor. Salgının etkileyemediği tek kişi eski bir dil bilimci olan Murat Siyavuş’tur. Siyavuş kendisini bir anda büyük bir kaçışın içinde bulur.
Netflix Türkiye Ağustos Ayı Yayın Takvimi
Liste sürekli olarak güncel tutulacaktır. Son güncelleme: 2 Mayıs 2021
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/