Türk Rock Grupları: Dünden Bugüne En Sevdiğimiz Şarkılarla

Türk rock grupları yıllardır yaptıkları müzik ile her daim yanımızda olmaya devam ediyorlar. Her ne kadar rock müzik çatısı altında birleşiyor gibi görünseler de her birinin farklı birtarzı var. Gelin Türk rock grupları ve şarkılarına birlikte bakalım:


1) Duman

duman

1999 kuruluşlu bu grup Türkçe rock müziğe yön verdi ve vermeye devam ediyor denebilir. Günümde dahi en popüler albümlerinden biri olan tanınan Eski Köprünün Altında ismindeki 1999 çıkışlı olan albümü ile hayranlarının karşısına ilk defa çıktılar. Ardından Belki Alışman Lazım albümüyle akıllarımıza kazınan “Oje”, “Bu Akşam” ve rock yorumuyla koca bir neslin ezberlediği “Her Şeyi Yak” şarkılarını piyasaya sundular.

Halkın severek dinlediği bu grup özellikle Altın Kelebek Ödülüne kendilerine verilen ödülü asıl hak edenin Erkin Koray olduğunu söyleyerek ne kadar mütevazı olduklarını da kanıtlamış oldular. Grup üyelerinden elbette en çok bilineni grubun vokalistliğini yapan Kaan Tangöze’dir.

Grubunun bas gitaristliğini yapan Ari Barokas ise aynı zamanda 2018 yılında çıkarttığı Lafıma Gücenme albümü ile tek başına adını duyurdu. Albümde en çok dinlenen şarkılarından ‘’Ömrümüz Yine Geçiyor’’ ise kalplerimize dokunmadı değil.

Grubunun gitaristi ve geri vokali Hüsamettin Batuhan Mutlugil, grubun davulcusu ise Mehmet Demirdelen’dir. ‘’Öyle Dertli’’, ‘’Yanıbaşımdan’’ ‘’Kırmış Kalbini’’ gibi ağır parçalarının yanında neşeyle söylediğimiz ’’Senden Daha Güzel’’, ‘’Balık’’, ‘’Bebek’’ gibi şarkıları ile yaptıkları her işte başarı sağlayabilen nadir gruplardandır Duman. İstanbul’da başlayan müzik serüvenleri günümüzde tüm Türkiye’yi sardı, iyi ki de sardı!


2) Mor ve Ötesi

türk rock grupları

1995 yılında İstanbul kuruluşlu 4 kişilik bu grup sanki koca bir orkestra edasıyla her şarkılarında dinleyenleri şaşkına çeviriyor. 1996 yılında “Şehir” isimli bir albüm çıkartan grup ikinci albümlerini 3 sene sonra 1999 yılında “Bırak Zaman Aksın” ismiyle piyasaya sundular.

2019 yılında çıkarttıkları “Canlı Senfonik” albümleri ile canlı performanslarının güzelliğini ortaya koyan grup dinleyenleri hayran bıraktı. 2008 yılında 53.Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil ettikleri sahne performansları unutulacak gibi değildi. Türkçe bir parça olan “Deli” şarkısını seçerek izleyicileri etkileri altına alan grup ülkemize yedincilikle döndüler. 1999 depremi ve nükleer enerji karşıtlığı gibi politik ve sosyal konularda her daim kendilerini belli ederek aktivist rollerinden şaşmayan sayılı gruplardandır.

“Bir Derdim Var”, “Cambaz”, “Cambaz” ve daha nice başarılı işe imza atan nadide bir Türk rock grubu olan Mor Ve Ötesi’nin vokalistliğini ve gitaristliğini Harun Tekin, bas gitaristliğini Burak Güven, solo gitaristliğini Kerem Özyeğen ve bateristliğini Kerem Kabadayı yapmaktadır.


3) Athena

türk rock grupları

1987 yılından bugüne çizgilerinden şaşmayan Türkiye’nin renkli ve güçlü grubu Athena 3 kişilik gruplarıyla koca bir nesle Ska, punk, türünü öğretti. Hakan Özoğuz ve Gökhan Özoğuz isimli kardeşlerin kurdukları grup birçok üye değişikliğine gitti. Fakat günümüzde aktif olarak grubun vokalinde Gökhan Özoğuz, gitarında Hakan Özoğuz ve klavyesinde Emre Ataker bulunmakta.

Türkiye’nin en iyi rock gruplarından olan Atena’yı 7’den 70’e herkes 2002 yılında çıkarttıkları ‘’12 Dev Adam’2 şarkısı ile tanıdı diyebiliriz. ‘’Holigan’’ albümü ile 1998 yılında Türkiye’yi yerinden kaldıran, eğlendiren, dans ettiren bu grup farklı tarzları ile büyük beğeni topladı. Topladıkları beğeni yıllarda hiç eksilmedi. 2000 yılında piyasaya sundukları ‘’Tam Zamanı Şimdi’’ albümüyle akıllarımıza kazınan “Yaşamak Var Ya”, “Macera” ve elbette “Palavra” şarkıları ile günümüzdeki yerlerini yıllar önceden garantilemiş oldular da denebilir.

49. Eurovision Şarkı Yarışması için uygun görülen grup Athena olmuştu. 2003 yılındaki başarımızdan sonra 2004 yılında aynı güçlülükle sahnede durmalıydık ve öyle de oldu. “For Real” şarkıları ile o döneme kadar Türkiye’nin topladığı en yüksek puanı toplayarak ülkemize 4.’lük getirdiler. Asla eskimeyecek ve her defasında bizi ayağa kaldırıp dans ettirecek bu gruba sahip olduğumuz için şanslıyız diyebiliriz.


4) maNga

türk rock grupları

Her şeyden önce şunu belirtmeliyiz ki: Manga değil maNga! 2001 yılında Ankara’da kurulan o küçük nu metal ve Alternatif rock grubuna kim bilebildi günümüzde Türkiye’nin en başarılı rock gruplarından biri olacağını. İlk albümlerini yayınlamak için 2001 yılında “Sing Your Song’ yarışmasına katılan grup ikinci oldu. Bu başarılarını ilk besteledikleri ‘’Kal Yanımda’’ şarkısı ile başardılar. Bu başarılarının hemen ardından hâlâ akıllarımızda olan “Bitti Rüya”, “Libido” ve sonuna kadar dinlenmeyi kesinlikle hak eden “Yalan” şarkılarını çıkarttılar.

2004 yılı geldiğinde kendi gruplarının isimlerini verdikleri “maNga” albümünü çıkarttılar. Bu albümde Kargo’nun solistliğini yapan Koray Candemir, Vega grubunun solistliğini yapan Deniz Akyüz ve Göksel gibi çoğumuzun bildiği tanınmış isimlerle düet yaptılar. Sene 2009 olduğunda ise o unutulmaz albümü çıkarttılar: “Şehr-i Hüzün”. “Dünyanın Sonuna Doğmuşum”, “Beni Benimle Bırak” ve “Cevapsız Sorular” gibi nice unutulmaz eserin içinde bulunduğu bu albümü yılların dahi eskitemeyeceği kesin.

Albümde aynı zamanda ünlü Cartel grubu ile de düet yapıldı ve elbette o dönemde liste birinciliğini kimselere kaptırmadılar. Ardından gelen ‘’e-akustik’’ ve ‘’Işıkları Söndürseler Bile’’ albümleri ile başarılarını devam ettirdiler. 2010 senesinde düzenlenen 55. Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi “We Could Be The Same” şarkısı ile temsil ederek 2. oldular. Günümüzde hâlâ çoğumuzun durup dururken ‘’Asıl birinci manga olmalıydı’’ diye düşündürten mükemmel performanslarını tekrar izlemek isteyenler için:


5) Derdiyoklar

derdiyoklar

1972 yılında Ali Ekber Aydoğan ve İhsan Güvercin tarafından Malatya’da kurulur. Halk müziği ve rock müziği birleştiren grubun en hit şarkıları arasında Bize Derdşyoklaar Derler ve Türkilere Gömün Beni yer alır. 15 Mayıs 2021’de Ali EkberAydoğan’ın geçirdiği kalp krizi sebebiyle vefat etmesi grup müziğe veda etti.


6) Kurban

türk rock grupları

1995 yılında Outside adı ile kurulan grup İngilizce şarkılar çalarak başladı. 1997 yılında Kurban ismini alan grup aynı yıl Roxy Müzik Yarışması’nda 3. oldu. İlk albümlerini ise 1999 yılında Kurban ismiyle yayınladılar. Aynı yıl Ali Sami Yen’de konser veren Metallica’nın alt grubu olarak sahne aldılar. 

Grup 2005 yılında dağıldıklarını duyurdu. Ancak bu ayrılık kısa sürdü ve 31 Aralık 2006 tarihinde tekrar bir araya geldiklerini duyurdular. 2017 yılına kadar festivallerde sahne almaya devam eden grup o yıl solist Deniz Yılmaz’ın müziği bırakmasıyla tekrar dağıldığını duyurdu.


7) Altın Gün

türk rock grupları

Türk rock grupları arasında Anadolu rock yapan grup Hollandalı ve Türk üyelerden oluşur. Grubun basçılığını yapan Jasper Verhulst Altın Gün grubunu Amsterdam’da kurar. İlk albümlerini 2018 yılında çıkaran grup 2019 yılında çıkardıkları “Gece” ile Grammy Ödülleri’ne aday gösterildi. 60’lar ve 70’lerde hit olmuş Türkçe şarkıları yeniden söyleyen Altın Gün AllMusic tarafından 2019’un En İyileri listesinde yer aldı.


8) Bajar

bajar

Türk rock grupları arasında etnik müziğe en yakın olan grup Bajar’dır. Boğaziçi Gösterim Sanatları Topluluğu’nun bir projesidir. Kürtçe, Zazaca ve Türkçe folk rock müziği yapan grubun vokalinde Vedat Yıldırım ve Burak Korucu, gitarda Cansun Küçüktürk ve Ari Hergel, klavyede Ferhat Güneş ve davulda Erdem Göymen yer alır.


9) Deja-Vu

türk rock grupları

1999 yılında başka bir gruptan atılan elektro gitarist Cenk Sönmez’in Ankara’da kurduğu Hard Rock grubudur. Grup maalesef 6 Temmuz 2021 tarihinde Cenk Sönmez yaptığı paylaşımla grubun dağıldığını ilan etti. Türk rock gruplarından en çok grup üyesi değiştiren gruplarından biri olan grubun bu kadar çok farklı kişiyle çalışma sebebi Cenk Sönmez’e göre metal müziğe doğu esintileri katmak istemeleri. 2001 yılında Kurban grubuna ön grup olarak konser vermeleri sayesinde yavaş yavaş tanınmaya başladılar.

2002 yılında çıkarttıkları demo albüm haftada 100 sattı ve sabit grup kişileri hâlâ bulunmamış olsa da hızla tanınmaya başladılar. Ankara dışındaki şehirlere kendilerini tanıtmaları ise 9. Roxy Müzik Günleri isimli müzik yarışmasında kazandıkları birincilik ile geldi. 2005 senesinde ise ‘’Kendin Coş’’ isimli albümleri ile güzel bir başarı sağlayan grup günümüzde dahi yeniliğini kaybetmedi ve müzik kanallarında zirveye oturdu.

Ardından gelen senelerde ikinci albümleri olan ‘’ Sinir Ötesi Operasyonizm’’ ve üçüncü albümleri olan ‘’Dünya Varmış’’ ile konser hızlarını arttırdılar. Dünya Varmış albümündeki ‘’Duydum Ki Unutmuşsun’’ şarkısının sağladığı başarı grup solisti Cenk Sönmez’i bile şaşırttı. Dinlemek isteyenler için: 


10) Flört

türk rock grupları

Türk rock grupları arasında kendine has tarzı olan gruplardan olan Flört 2000 senesinde İstanbul’da kurulmuş. Ozan Kotra, Ata Akdağ, Çağatay Kehribar ve Orkun Bagatur’dan oluşan 4 kişilik kadroya sahip grup döneminde büyük işlere imza atmış bir gruptur. The Beatles grubuna duydukları hayranlık sayesinde bir araya gelen grup “Atabarı/Dağlar Kızı Reyhan albümündeki hard rock örnekleriyle dolu “Atabarı” klibi büyük başarı ve beğeni kazandı.

Hemen ardından “Dağlar Kızı Reyhan” klibiyle ise yıllar sürecek ünlerini kesinleştiren grup 1998 senesine kadar Bekarlar, ardından 2000 senesine kadar Kim Bunlar olarak tanındıktan sonra yeni bir oluşum içine girerek Flört adını almışlardır. Flört tarihinden önce cover yapmaları dolayısı ile kesin bir hayran kitlesine ulaşamayan grup bu dönemde kendi besteleri ile albüm yapmaya karar verir ve 2001 senesinde “Flört” isimli albümü yayınlarlar.

Albümde yer alan “Yalnızlık Mevsimi”, “Yola Devam” ve “Onun Adı Hasan” gibi şarkıları ile günümüze kadar isminden söz ettirdiler. 2003’te yayınlanan “Cemiyette Pişiyoruz” albümlerindeki “Bir Tek Sen Gelmedin” ve “Bu Havalarda Dönme Bana” şarkıları da döneminde ses getiren parçalarındandır. Ardından 2010,2012 ve 2017 senelerinde sırasıyla ‘’Demli’’, ‘’Anadolu Beat’’, ‘’Bambaşka’’ albümlerini yayınlayarak kitlelerini arttıran grup sonunda istedikleri hayran kitlesine ulaşabildi.


11) Gece Yolcuları

türk rock grupları

1993 senesinde günümüzde hâlâ grubun solistliğini yapmakta olan Edis İlhan’ın temellerini attığı bu grup Soft Rock, Melodik Pop Rock türlerinde verdiği eserlerle hafızamıza kazındı. 2004 senesinde grubun ismini kullanarak çıkarttıkları ‘’Gece Yolcuları’’ isimli albümdeki “Unut Beni” şarkısı dinleyenleri hayran bıraktı. İki sene sonra 2006 senesinde çıkarttıkları ‘’Gece Yolcuları 2’’ isimli albümdeki ‘’Nerdesin’’ parçası ikinci albümde çekilen ilk video klibiyle dinleyenlerine hep görsel hem müzikal şölen yaşattı. Yine iki sene sonra 2008 yılında ‘’ Kalbin Kadar Yakın’’ isimli üçüncü albümlerini yayınladıktan bir sene sonra grupta bazı dağılmalar yaşandı.

Edis İlhan ve Uğur Arslantürkoğlu dışındaki grup üyeleri müzik kariyerlerine yalnız devam etmek istemeleri nedeniyle yollarını ayırdılar. Hemen ardından gruba yeni üyeler alınarak “Yıldızlardayım” şarkısını yayınladılar ve o günden itibaren de hız kesmen konserlere devam ediyorlar.

Günümüzde hâlâ aktif olarak grupta yer alan grup üyeleri: kuruluşundan beri grupta bulunan vokaldeki Edis İlhan, Ritim gitar ve geri vokalde Uğur Arslantürkoğlu, bateride Aşkın Çolak, solo gitarda İlkay Dindar ve son olarak bas gitarda Orkun Gezer bulunmakta.


12) Kargo

türk rock grupları

1993 senesinde kurulan ve günümüzde hâlâ isminden söz ettiren grup 1990’ların ortasında tanınan bir alternatif rock grubuydu. 1996 yılında çıkarttıkları ‘’Yarına Ne Kaldı?’’ albümündeki Türk halkının o zaman dinlemeye alışık olmadığı türde parçalar barındırdığı halde büyük beğeni kazandı. Albümde yer alan “Yüzleşme” ve “Son Defa” parçaları günümüzde hâlâ dinleniyor.

Bir sene sora 1997 yılında ‘’Sevmek Zor’’ isimli albümlerini yayınlayan grup her ne kadar albüm satışları yapsa da plak şirketleri yüzünden istedikleri organizasyonları yapamıyorlardı. Bunun üzerine bir sene sonra yayınladıkları ‘’ Yalnızlık Mevsimi ‘’ albümü kapaksız bir şekilde piyasaya sunuldu. Bu Türkiye’de daha önce görülmemiş bir hareketti. 2005’te ise ritmiyle ve klibiyle akıllarımıza kazınan ‘’Yıldızların Altında’’ isimli cover albümünü yayınladılar.

2008 yılında gruptan ayrıldıklarını ilan eden vokalist Koray Candemir ve klavyeci Serkan Çeliköz ardından grup günümüzde 4 kişi olarak müzik kariyerlerine devam etmekte. Grubun vokalisti 2014’ten beri Haluk Babadoğan, gitaristi kurulduğu yıldan itibaren Selim Öztürk, bateristi 1996’dan beri Burak Karataş ve son olarak bas gitaristi kuruluş yılından itibaren birçok gruptan ayrılması ve tekrar katılması ile Mehmet Şenol Şişli.


13) Mavisakal

mavi sakal

Türk rock grupları arasında en popüler gruplardan birisi olan Mavisakal grubu 1980’de Tarsus Amerikan  Lisesi’nde kuruldu. Davulda Murat Tümer, gitar ve vokalde Tibet Ağırtan, vokalde Kaan Uçak, diğer gitarda Kaan Altan ve bas gitarda Ahmet Ersöz yer alıyor. “Echo 83” ismiyle kurulan grup 1984 yılında Mavisakal ismini alır.

1992 yılında yayınladıkları Çektir Git isimli kasetleriyle piyasayı zorlamaya başlarlar. Mavisakal 1997’de Status Quo grubunun davetiyle Londra Wembley Arena’da sahne aldı. Uzun süreli bir sessizliğin ardından 2006 yıılında tekrar hareketlenen grup çıkardıkları Son..Ki..5..10 single ile sevenleri ile buluştu.


14) Pilli Bebek

pilli bebek

1993 yılında tabii ki Ankara kuruluşlu bir grup olan Pilli Bebek bugüne kadar varlığını sürdürmeye devam etti. İsimlerini özellikle Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi isimli 2010-2019 yılları arasında yayımlanan Türk televizyon dizisiyle duyurdular. Grup ismini kuruluşlarından 2 sene sonra TRT’de yayınlanan bir çocuk programı olan Torchy the Battery Boy’dan almıştır. 2000 senesinde grubun ilk albümü olan ‘’ Uyandırmadan’’ ve ardından 2007 senesinde büyük başarılar elde ettikleri ‘’Olsun’’ albümünü piyasaya sundular.

Tam da bu senelerde grup İstanbul’a taşınma kararı aldı. BehzatÇ. Dizisiyle özellikle Olsun albümündeki şarkılar kullanıldı ve ünleri tüm Türkiye’ye yayıldı. 2012 senesinde ‘’Behzat Ç. Müzikleri’’ isimli albümde kullanılan parçalar toplandı. Bu sayede isimlerini ve şarkılarını daha büyük kitlelere ulaştırmayı başardılar. Hepimizin kulağına kazınan aslen Nilüfer’in parçası olan Haram Geceleri Pilli Bebek’ten dinlemek isteyenler için:


15) Pinhâni

pinhani

Türk rock grupları arasında kısmen genç olanlarından biri olan Pinhâni 5 Nisan 2004 senesinde kuruldu. 7 kişilik dev kadrosu ile kuruldukları ilk günden itibaren kendilerinden söz ettiren grubu çoğumuz elbette Kavak Yelleri isimli 2007-2011 yılları arasında yayımlanan Türk televizyon dizisi ile tanıdık. O senelerde Türkiye’nin dilinden düşmeyen “Bir Anda” ve “Ne Güzel Güldün’’ şarkıları hâlâ ezberimizde. Pinhâni grubu kendilerini medyadan uzak tutan gruplardan.

2004 senesinde ilk albümleri ‘’İnandığın Masallar’’ ardından 2008 senesinde ikinci albümleri olan ve asıl ünü kendilerine tattıracak olan ‘’Zaman Beklemez’’ isimli albüm yayınlandı. Şarkılarının melodisi ve sözleri ne olursa olsun içimizde huzur hissini uyandırma başarısına sahip olan grup çalışmalarında hiç hız kesmediler. 2012 senesinde ‘’Başka Şeyler’’ ardından 2016 senesinde ‘’Kediköy’’ ve 2019 senesinde ‘’Yollar Bizi Bekler’’ albümleri ile de her daim üretici olduklarını kanıtlar nitelikteler.

Günümüzde aktif olarak grupta yer alan üyeler: vokalde ve aynı zamanda saksafon, kaba zurna, tulum, kemençede Sinan Kaynakçı, bas gitarda Selim Aydın, davulda Hami Ünlü, gitarda Akın Eldes, gitarda Eray Polat, davulda Cem Aksel ve klavyede Zeynep Eylül Üçer bulunuyor. Her bir şarkıları ayrı güzel olsa da gönlümüze taht kuran şarkıları arasında elbette ‘’Dön Bak Dünyaya’’ şarkısının yeri ayrıdır. Öyle ki hüzün ve huzuru aynı şarkıda birleştirebilmek hiç kolay değil. İyi dinlemeler:


16) Yüksek Sadakat

türk rock grupları

1997 yılında temelleri atılan ve 2004 yılında resmen kurulan Türk rock grubudur. Grup üyeleri değişimi ile sık sık gündeme gelen grubun günümüzdeki aktif kadrosu 5 kişilik olup vokalde Kenan Vural, bas gitarda Kutlu Özmakinacı, elektro gitar ve mızıkada Serkan Özgen, klavyede Uğur Onatkut ve son olarak bateride Sefa Deniz Alemdar yer almaktadır. İlk albümlerini diğer birçok Türk rock grubu gibi kendi isimlerini vererek çıkartırlar.

Albümde günümüzde dahi popülerliğini hiç kaybetmeyen bir şarkı da bulunmaktadır: ‘’ Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer ‘’. Şarkıya hemen klip de çekerler. Albümde aynı zamanda ‘’Aklı8mın İplerini Saldı8m’’ ve ‘’Kafile’’ gibi güçlü parçalar da yer almaktadır. İlk albümlerinden tam iki sene sonda ‘’’ Katil & Maktül ‘’ isimli ikinci albümlerini yayınlarlar.

Aşk ve tasavvufi konuları rock ile harmanlamakta üstüne olmayan bu grup ilerleyen yıllarda sırasıyla ‘’Renk Körü Dönemi’2 ve ‘’IV’’ isimli albümleri de yayınladılar. Yeni albümleri ise 24 Eylül 2021’de yayınlanacak. Son albümlerinin ismi Rengarenk olacak. Grup 2011 senesinde Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Live It Up” şarkısı ile ülkemizi temsil etti. Grup maalesef 1. yarı finalinde elenerek büyük finale çıkamadı.

 

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/