Hayatınızın En Önemli 21 Sorusu

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

“Bir adamı cevaplarından ziyade sorularıyla yargıla.” Voltaire
Kitap okumaktan, akıllı insanlarla röportaj yapmaktan ve akıl hocalarımla sohbet etmekten öğrendiğim en önemli derslerden biri, soruların cevaplardan daha önemli olduğudur.
Fakat bu, okulda öğrendiğiniz ve cevaplarınızın kalitesi için ödüllendirildiğiniz her şeye aykırıdır.
Ancak, bir kişiyi yargılamanız gereken şey bu değildir. Bunun yerine, Voltaire’ın ünlü bir şekilde söylediği gibi, bir kişinin sorularının kalitesine bakın:
“Bir adamı cevaplarından ziyade sorularıyla yargıla.”
Ve üç büyük yönetim danışmanlığından birinde danışman olan arkadaşlarımdan biri, bir keresinde bana “işim cahil olmaktır” demişti. Muhtemelen, tüm zamanların en iyi yönetim danışmanlarından biri olan Peter Drucker’a atıfta bulunarak :
“Bir danışman olarak en büyük gücüm, cahil olmak ve birkaç soru sormaktır”
Doğru soru ve doğru zaman, hayatınızı değiştiren doğru cevabı tetikleyebilir. Son birkaç yılda bizzat kendim yaşadım bunu.
Ve her zaman kendime sorular sorma alışkanlığı edindim. Bu makalede, yaptığınız şeyler hakkında her şeyi değiştirme potansiyeline sahip dört alanda (yaşam,kariyer,iş ve verimlilik) 21 soruyu paylaşmak istiyorum.
Haydi başlayalım…

GENEL YAŞAM

Nasıl hissettiğinizi değerlendirmek için birkaç evet / hayır sorusuyla başlayalım.
Bu makaledeki tüm soruları ben de günlüğümde cevaplarım. Bu 21 soruyla ilgili sadece not tutma uygulamamda(Evernote) not tuttum. Ayda birkaç kez notu açarım ve sorulara bakarım. Bir seferde birkaç tanesine rastgele cevap veririm. Aynı şekilde size de öneriyorum. Ancak, isterseniz her şeyi kronolojik olarak da cevaplayabilirsiniz.

1. Mutlu muyum?
2. Minnettar mıyım?
3. İşimi seviyor muyum?
4. İyi hissediyor muyum?
5. Eğitimime yeterince zaman harcıyor muyum?
Bu hızlı ve pratik soruların önemli olmasının asıl nedeni; hiçbirine cevap vermemeniz durumunda stratejinizi ayarlamak istemenizdir.
Sıklıkla, hayatımızı mutsuz, nankör ve çok uzun süre kötü hissederek geçiyoruz. Hayatımızda bir şey yanlışsa çabucak kabul edip, sonra bir çözüm bulmalıyız.
Bu sorular sadece kendinizle ilgili değil. Mutlu ve iyi bir ruh hali içindeyken, hayatınızdaki insanların ruhlarını rahatlabilirsiniz. Bu yüzden ilk önce kendi mutluluğumu çözmeye odaklanıyorum. Aksi takdirde, eşinizi, ailenizi veya diğerlerini mutlu edemezsiniz.
Bu ilk beş soruyu hızlı bir değerlendirme sorusu olarak görün. Dürüst olun. Etkilenecek hiç kimse yok. Nasıl hissettiğinizi düşünün.
Son zamanlarda, kendilerini düşünen insanların bencil olduğunu söyleyen birinden bir yorum okudum — ve eğer herkes böyle davranırsa bencil bir dünya elde ettiğimizi gördüm. Bu çok sınırlı ve cahil bir bakış açısı.
“Kendinize iyi bakın ve mutlu olduğunuzdan emin olun, iyi bir hayatınız olacak. Başkalarını kıskanmayacaksınız. Her gün güleceksiniz. Ve en önemlisi, başkalarına yardım etmek için kaynaklara ve zamana sahip olacaksınız”
Dünyada bu işler böyledir. Başarı başarıyı doğurur ve Sefalet sefaleti…

KARİYER

Hayatımızın önemli bir alanını ele alalım. Uyanma saatlerinin çoğunu işte geçiriyorsunuz. Bu yüzden işinizden memnun olmanız çok önemlidir.
Aslında, zevk aldığınız işleri yapmak “Hijen” faktörleri gibi gelir, iş güvenliği, kaynaklar, konum vb. işleri yapmaktan daha önemlidir.
Clayton Christensen’ın kitabından öğrendiğim derslerden birisi de; Hayatınızı Nasıl Ölçeceksiniz? Bu yüzden düzenli olarak kendime soruyorum:
6. Hangi yeni şeyleri öğreniyorum? Bu benim için en önemli şey. Yeni şeyler öğrendiğimde, ileriye gittiğimi hissediyorum ve İlerlerken, kendimi daha iyi hissediyorum.
7. Kariyerim nereye gidiyor? Bir vizyona ihtiyacınız var. Eğer bir tane yoksa — bir tane oluşturun.
8. İşim ne kadar anlamlı? Günün sonunda yaptığım işten memnun hissetmek istiyorum.
9. Şu anda yapmadığım neyi yapabilirim? Her zaman ofiste ve evde yapılacak yeni işler, uğraşlar ararım. Bu şekilde yeni şeyler öğrenirsiniz zaten.
10. Yaptığım işte nasıl daha iyi hale gelebilirim? Yaptığınız işte daha iyi olduğunuzda, daha büyük bir etki yaratabilir ve daha büyük sorunları çözebilirsiniz. Bu size daha fazla memnuniyet verir. Ve ayrıca daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

İŞ

Bir girişimci olarak işimle ilgilenmem gerekiyor. Bu olmadan, ekibimize ödeme yapacak hiçbir gelir ve para kazanamam.
Tabii ki, sermayeyi artırabilir veya borç alabilirsiniz. Ancak, her zaman bir işletme olarak para kazanabilmeniz gerektiğine inanıyorum. Çok basit: İşletmeniz para üretmiyorsa, bu bir işletme değil — bir hobidir.
Gelir elde ettiğimizden emin olmak için şu soruları soruyoruz:
11. Alıcı / Müşterilerimizin sahip olduğu en büyük rahatsızlık noktası nedir? Yalnızca diğer kişilerin veya işletmelerin sahip olduğu gerçek sorunları çözeriz.
12. Alıcı / Müşterilerimizin gözünde ideal çözüm nedir? İnsanlara gerçekte istediklerini verin.
13. Daha fazla doldurmadan nasıl daha fazla değer verebiliriz? Daha fazla hizmet sunarak
14. Potansiyel Alıcı / Müşterilerimize nereden ulaşabiliriz? Hedef kitlenizin bulunduğu yere başka bir yolla ulaşma yolunu deneyin.
15. Maliyetlerimizi nasıl düşürebiliriz? İşimizi daima düşük maliyetlerle yapıyoruz. Ofis malzemeleri gibi basit şeyler için bile — her şeyin fiyatını pazarlık ediyoruz. Bu bizim ve müşterilerimiz için daha iyisidir.

VERİMLİLİK

Yukarıdakilerin hepsi kulağa harika geliyor değil mi? Ama onlar icraat olmadan hiç bir şey ifade etmiyorlar. Ben ve sizde de bunu iyi biliyoruz.
Fakat ne kadar etkili olduğumuz konusunda hala bir fikir ayrılığı var. Bu şu soruyu da gündeme getiriyor: Ne kadar iyi çalışıyorsunuz?
Şu sorular bunu çözmenize yardımcı olabilir:
16. Şu anda 1 numaralı önceliğim nedir?
17. 1 numaralı önceliğime nasıl daha hızlı ulaşabilirim? Sabırsızlıkla alakalı değil bu. Aslında daha hızlı sonuç almak için yaratıcı yollar düşünmeye kendinizi zorlamanızla ilgili.
18. Hangi görevleri yapmamalıyım? Hepimiz zamanımızı bu görevlere harcıyoruz. Bu görevleri tanımlayın ve yapmayı bırakın.
19. Hangi işleri erteliyorum? Bunun için önceki soruyu cevaplayarak tasarruf ettiğiniz zamanı kullanın. Hepimiz önemli görevlerden kaçınırız — yapmamız gereken şeyler ve kaçındığımız şeyler.
20. Hangi soruları kendime sormuyorum? Evrende bildiğimiz ve bilmediğimiz bir çok şey var. Bu yüzden daima bilinmeyeni aramaya çalışın. Aklınızı yeni fikirlere açık tutun.
Kendime sormadığım birçok soru var. Bu yüzden her zaman her şeyi sorgulamaya devam edeceğim — her zaman. Bildiğim tek şey şu; daha fazlasını verdiğinizde hayatınzın daha fazla anlamı olduğudur. Bu yüzden şu son soru ile kapatmak istiyorum:
21. Bugün bir kişiye nasıl yardım edebilirim?
Basit bir jest yeterli. Ailenizden birini arayabilirsin yada arkadaşını neşelendirebilirsin.
Hayatınızdaki insanlara yardım ederek başlayın. Ve onlardan ileriye ödeme yapmalarını isteyin.
Görüyorsun, her şey sorularla başlar. İstediğin her şeyi alırsan şaşırma. Maya Angelou’nun dediği gibi:
“İstediğini iste ve sormaya hazır ol!”

YAZAR: Darius Foroux

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/