Stres Taşı: Doğal Yollarla Stressiz Bir Yaşam Mümkün Mü?

Stres taşı ile oldukça stresli geçen günlerde biraz olsun rahatlamak mümkün mü? Sabah uyandığınız andan itibaren gün içinde yapmak zorunda olduğunuz sorumluluklar zihninizde dolanmaya başlar. Henüz elinizi yüzünüzü yıkamadan günü planlamaya başlamanız oldukça muhtemel. Hızla gelişen dünyada sorumluluklarımız da dur durak bilmeden artıyor.

Bu denli yoğun geçen günlerde stresten uzak kalabilmek oldukça zor. Ancak imkansız değil. Stres taşlarından yardım alarak stresten uzak kalabileceğinizi söylesek. Gelin birlikte strese iyi gelen doğal taşlara bakalım.


Stres Taşları

Strese iyi gelen doğal taşların varlığından haberdar mıydınız? Doğal yollar ile içerisinde bulunduğunuz stresli havayı dağıtabilirsiniz. Kristalleri kullanarak yeryüzünün yaydığı enerjiden biz de faydalanabiliriz. Stres taşları hangileri bir bakalım:

1) Ametis

stres taşı

Ametis taşı pek çoğumuzun duyduğu doğal taşlardan birisidir. İyileştirici bir kristal olan ametis her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz stres taşlarından birisidir. Ruh halinizin değişimini kontrol altına alarak daha sakin bir yapıyı korumanıza yardımcı olur. Stresi ve gerginliği azaltan ametis, korkuyu ve öfkeyi vücudunuzdan uzak tutar.

Ametis aynı zamanda uyku halindeki ruhunuzun da stresten uzak kalmasına yardımcı olur. Çok sık kabus gören, uykuya geçişi zor olan ve sağlıklı uyuyamayan birisiyseniz yanınızda ametis bulundurmalısınız. Hem gecenizde hem de gündüzünüzde yanınızda taşıdığınız bu büyülü kristal hayat kalitenizi arttıracaktır.


2) Lapis Lazuli

Lapis Lazuli

Lapis lazulinin kökeni Antik Mısır’a kadar dayanmaktadır. Antik Mısır’da firavunlar lapis lazuliyi mücevher olarak kullanırlar. Koyu mavi renkli olan taş yarı şeffaf ve opak niteliktedir. Eski tarihlerden bugüne kadar bilgelik, güç ve barış taşı olarak da bilinen lapis lazuli içinde bulunduğunuz ruhsal yolculuğunuzda destekçiniz olur.

Bazen hayatın belli anlarında kendinizi savunmasız bir halde hissettiğiniz oluyor mu? O anlarda ne yapacağınızı bilemez ve kaybolmuş hissedebilirsiniz. Böyle anlarda donup kaldığınız olabilir ve bu durum canınızı sıkar. İşte bu anları en aza indirebilmek için yanınızda lapis lazuli taşını bulundurabilirsiniz. 


3) Siyah Turmalin

stres taşı

Stres taşı olarak geçen bir diğer doğal taş ise siyah turmalindir. Stres ve kaygı durumlarında yanınızda bulundurmanız sizi rahatlatacaktır. Yüksek frekansa sahip olan bu taş yaydığı enerji ile etraftaki negatif enerjiyi abzorbe ederek nötr bir ortam sağlar. Etrafınızdaki kötü enerjileri temizleyerek temiz bir ortamda yaşamanızı sağlar. 

Siyah turmalini çalışma ortamınıza ve evinize yerleştirebileceğiniz gibi küçük parçalarını yanınızda taşıyarak enerjisinden yararlanabilirsiniz. Eğer panik atak hastası iseniz yaşadığınız atak anlarında siyah turmalini yanınızda tutmanız atakların şiddetini azaltacaktır.


4) Mavi Akik

mavi akik

Stres taşı olarak da bilinen mavi akik, aynı zamanda bir çakra taşıdır. Mavi renkli olması sizin kendi zihninizle konuşmanıza olanak tanır. 

Çatışmanın var olduğu korku dolu durumlarda sizi yatıştırır ve zarar görmeden kendinizi o durumdan çıkarmanıza yardımcı olur. Çok stresli bir işte çalıştığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu durum sizin hayat kalitenizi düşürüyorsa o stresten en az zararı almaya bakmanız gerekir. Böyle bir durumda etrafınızda mavi akik barındırarak enerjinizi değiştirebilirsiniz.

Mavi akiki çalıştığınız ofiste bardak altlığı olarak kullanabilirsiniz. Sürekli yanınızda taşımak isterseniz bu taştan yapılan küpe veya kolye takabilirsiniz. Bunların yanı sıra taşın minik parçalarını her zaman cebinizde taşımanız da sizi stresten uzak tutacaktır.


5) Kristal Kuvars

stres taşı

Stres taşı denilince doğal taşlar arasında akla ilk gelen taşlardan birisi de kristal kuvarstır. Karar vermenizin zor olduğu pek çok seçenek arasından doğru olanı bulmaya çalıştığınız durumları düşünün. Kendinizi yoğun bir stres altında hissetmeniz muhtemeldir. Böyle anlarda zihninizin netleşmesine yardımcı olabilecek doğal taşlardan yardım alabilirsiniz.

Kristal kuvars zihninizi netleştirmenize yardımcı olan doğal bir stres taşıdır. Stresi azalttığı gibi bugün neredeyse her yerde maruz kaldığımız radyasyonun vücudumuza vereceği zararı da en aza indirir. Bu yüzden kolye olarak sürekli yanınızda taşımanız sağlığınız için de önemlidir.


6) Obsidyen

obsidyen

Bir diğer stres taşı olan obsidyen stresli ortamlarda rahatlamanıza ve stresten en az etkilenmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra kadınlık hormonlarının dengelenmesine de yardımcı olan obsidyen bir nevi denge taşıdır. Duygularınız bazen çok yoğun olabilir. Ancak yoğun duygular bazı durumlarda zararlı olabilir. Böyle anlarda obsidyen yoğun duygularınızı dengelemeye yardımcı olur.

Meditasyon yaparak zihninizi dinlendirmek içinde bulunduğunuz yoğun durumdan biraz olsun  kurtulmak mümkündür. Ancak meditasyon yaparken aynı zamanda yanınızda obsidyen bulundurmanız daha rahat bir şekilde rahatlamanıza yardımcı olur. Psişik yeteneklerinizi geliştirmek ve bu konuda kendinizi geliştirmek isterseniz etrafınızda obsidyen bulundurmanız tavsiye edilir.


7) Shungite Taşı

stres taşı

Shungite hem stres taşı hem de bir nevi kalkandır. Hayatımızın her yerinde yoğun elektromanyetik alanlara maruz kalmaktayız. Sabah uyanmak için telefona kurduğumuz alarm, işe başlarken ilk dakikada tuşuna bastığımız bilgisayarımız, akşam ne olmuş ne bitmiş diye haberleri izlemek için izlediğimiz televizyon ve daha nicesi… Her saat mutlaka elektrikli bir aygıt kullanıyoruz ve kullanılan bir mekanda bulunuyoruz. Bu aygıtlar etrafa oldukça büyük elektromanyetik dalgalar yaymakta. Shungite taşı ise bu dalgalara karşı bir kalkan görevi görerek vücudumuzu bu dalgalardan korur.

Bir kristal olan shungite taşını tek başına kullanabileceğiniz gibi siyah turmalin ile birlikte de kullanabilirsiniz. Strese ve elektromanyetik alana en çok maruz kaldığınız noktalara birer parça shungite ve siyah turmalin koyabilirsiniz. İkisi birlikte etrafınızda maruz kalacağınız negatif enerjilere karşı bedeninizi korur.


8) Dumanlı Kuvars

dumanlı kuvars

Stres taşlarından bir diğeri ise dumanlı kuvars taşı. Özellikle son dönemde pek çoğumuz kendimizi bir çıkmazın içinde hissediyoruz. Gelecek kaygısıyla başa çıkmak her gün biraz daha zorlaşıyor. Bu kaygının yanında yaşadığımız çaresizlik ise depresyona kadar sürüklüyor. Bu durumda biraz olsun rahatlamanın yolu ise yine doğal taşlardan geçiyor.

Dumanlı kuvars etrafınızdaki negatif enerjiyi emerek sizi bir koruma duvarı ile korur. Aynı zamanda solar pleksus çakranızla birlikte çalışan bu taş sakinleşmenizi sağlar. PMS dönemindeki kadınların içinde bulunduğu yoğun duygu durumunda sakinleşmelerine yardımcı olur.


9) Sodalit

stres taşı

Sodalit hem bir stres taşı hem de barış taşıdır. Yoğun stres anlarınızda rahatlamanıza yardımcı olarak sakin kalmanızı sağlar. Kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşündüğünüz durumlarda yanınızda bulunan sodalit kendinize güvenmenizi ve daha rahat konuşmanıza yardımcı olur. Özgüveninizi arttırır. Siyah turmalin taşı ile birlikte kullanıldığında ise stresi en aza indirir.


10) Pembe Kuvars

pembe kuvars

Duygusal ilişkiler her ne kadar mutluluk dolu olsa da beraberinde yoğun bir stresi de getirir. Bu durumlarda mutluluğu göz ardı edip stresle başa çıkmaya çalışmak yerine stresi en aza indirmek daha iyi olmaz mı? Pembe kuvars, kalp çakrası ile çalışır ve aynı zamanda da güçlü bir şifacıdır. 

Negatif enerjileri sevgi enerjisine dönüştürerek sizi korur. Öfke ve kızgınlık duygularını bastırmak yerine açılmanızı ve rahatlamanızı sağlar. Pembe kuvars da tek başına kullanılabileceği gibi siyah tumalin taşı ile birlikte kullanılarak gücü arttırılabilir. Bu iki stres taşının birlikte kullanımı ile affetme teşvik edilir ve stres en aza indirilir.


11) Aventurin

stres taşı

Bir diğer stres taşı olan aventurin içeriğinde krom barındırır. Yeşil renklidir. Aventurin taşı insanlara pozitif enerji yayarak canlanmalarını sağlar. Daha aktif bir hayat sürmek isteyen bireylerin edinmeleri gereken doğal bir taştır. Etraftaki negatif enerjinin insanlar tarafından emilmesini engeller.

Negatif enerjiyi emmesinin yanı sıra fiziksel olarak da güç vericidir. Kişilerin daha hareketli olmalarına yardımcı olur.


12) Bornit

bornit

Bornit taşı bünyesinde yoğun miktarda mineral barındırır. Yoğun mineralli yapısı sayesinde çakraların açılmasını sağlar. Bornit ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nde bulunur. Stres taşı olan bornit kişilerin enerjilerinin yükselmesine yardımcı olur. Yüksek enerji negatifliği ortadan kaldırır. Yaşanan yoğun vesvese, tedirginlik ve benzeri negatif düşünceleri en aza indirerek ortamdaki stresi azaltır.


13) Yeşim Taşı

stres taşı

Bugünlerde stres taşı olarak bildiğimiz yeşim taşı Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler tarafından uğurlu bir taş olarak kabul edilir. Yeşim taşı sadece Maoriler tarafından değil aynı zamanda Çin’de de uğur getiren bir taş olarak kabul edilir. Eski tarihlerde yapılan evlerin temellerine atılan taş ile evin doğal afetlerden koruduğuna inanılırdı.

Kaygıları olan bir kişi iseniz yanınızda yeşim taşı bulundurmanız kaygılarınızdan arınmanıza yardımcı olur. Daha net düşünmenizi ve sağlam kararlar alabilmenizi sağlar. Aynı zamanda antioksidan bir yapıya sahiptir. Bu sayede vücudunuzda bulunun toksinlerin atılmasına ve kanınızın temizlenmesine yardım eder. Tüm bu güzel etkilerinin yanı sıra en güzel etkilerinden birisi doğum sancılarına yaptığı pozitif etkidir. Doğum esnasında ortamda bulunan yeşim taşı doğum sancılarını azaltır ve doğumun kolay geçmesini sağlar.


14) Unakit Taşı

Unakit Taşı

Doğal taşlar arasında pek çok rengi birarada barındıran nadir taşlardan birisi unakit taşıdır. Stres taşı olarak da bilinen unakit taşı topraklama yaparak insan vücudunda bulunan fazla elektriği ortamdan uzaklaştırır. Vücutta bulunan fazla elektriği alarak toprağa ulaştırır. Stresli anlarda vücutta elektrik depolanır. Aynı zamanda yoğun duygu yaşanmasına da sebep olur. Ancak unakit taşı bu ve benzeri negatif etkileri ortamdan uzaklaştırır.


Stres Taşı ile Meditasyon

stres taşı ve meditasyon

Ne alanda çalışırsanız çalışın hatta henüz öğrenci olsanız bile her durumda hayatımızda büyüklü küçüklü stres anlarına maruz kalmaktayız. Kafa dinlemek için tatile giderken bile plan yaparken yoğun bir gerginliğin içine gireriz. Hayatın her yerindeki stresten uzaklaşmak için meditasyon yapmak oldukça verimli bir yöntemdir.

Meditasyonun gücünü daha da arttırabilmek için ise doğal stres taşı kullanmak andan daha fazla verim almanıza yardımcı olur. Doğal taşlar huzur titreşimleri sayesinde size sakin bir ortam yaratır. Doğal taşlarla nasıl meditasyon yaparken izlemeniz gereken adımlara gelin birlikte bakalım:

  • Etrafınız tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir ortam seçin. 
  • Meditasyon yaparken oturmak mı yoksa sırt üstü uzanmak mı sizi daha rahat hissettirir? Bu sorunun cevabı kişiye özeldir. Kendinizi rahat hissettiğiniz konuma geçin.
  • Sahip olduğunuz doğal stres taşınızı enerji alıcı elinize alın. Şimdi derin bir nefes ile başlıyoruz. Nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermeye özen gösterin. Vücudunuzun nefes ile rahatlamasına izin verin.
  • Nefes alırken temizlendiğinizi düşünün. Her nefes alışınızla vücudunuza beyaz ve temiz bir enerji girdiğini hayal edin. Nefes verirken ise içinizdeki kötü enerjinin ve sıkıntının siyah veya gri renkle içinizden çıkıp gittiğini. 
  • Bu nefes alıp verişi en az 15 dakika devam ettirin. İçinizi temizlemeye odaklanın. O anda daha uzun da kalabilirsiniz. Ancak unutmayın siz bunları yaparken taşınız elinizde olmalı.

Bu ritüeli gerçekleştirdikten sonra taşınızı hemen yıkamalısınız. Sizden çıkmış olan kötü enerjiden temizlenmiş olacaktır. Yıkadıktan sonra ise taşınızı bir gece ay ışığında kurumaya bırakın. Taşınız ay ışığında beklerken tekrar enerji depolayacaktır.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Fayda, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/