Doğal Taşlar ve Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal taşlar ve anlamları, insanlığın üretkenliğinin oldukça eski dönemlerine uzanır. Doğal taşlar, insan medeniyetlerinin doğayı dönüştürme arayışının da bir sonucudur. Bu durum pek çok açıdan doğada pürüzsüz bir şekilde bulunan taşların işlenmesi anlamına gelir. Doğal taşlar kimi zaman doğada tamamen saf bir şekilde bulunurlar. Kimi zamansa doğal taşlar çeşitli işlemlerden geçerek süs eşyası olarak kullanıma hazır hale gelir. Doğal taşların tarih boyunca çeşitli kullanım amaçlarına sahip olduğunu da belirtmek gerekir.

Birbirinden farklı renk ve biçime sahip olan bu taşlar, kendilerine özgü özellikler taşır. Bu anlamıyla doğal taşların kullanım amaçları ve işlevleri bakımından geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Mücevherat ve gündelik süs objeleri olarak karşımıza çıkan doğal taşlar, mineral ve organik yapılara sahiptir. Doğal taşlar mücevher olarak kullanılmalarının dışında iyileştirici güçleriyle de tanınırlar. Tarihin çeşitli dönemlerinde ve günümüzde doğal taşların şifa amaçlı kullanımı devam etmektedir. Gelin doğal taşlar ve anlamları listesini birlikte inceleyelim.


En Çok Bilinen Doğal Taşlar ve Anlamları

1) Akuamarin Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Doğal taşlar ve anlamları listemizin ilk doğal taşı akuamarin taşıdır. Latince kökenli olan akuamarin taşının anlamsal karşılığı deniz suyudur. Günümüzde akuamarin taşının sıklıkla bulunduğu bölgeler genellikle kuzey denizleri ve Rusya olarak dikkat çeker. Akuamarin taşı aynı zamanda çeşitli hikâye tiplerine ve anlatımlarına da sahiptir.

Kimi anlatılarda deniz kızlarının gizemli hazineleri olarak karşımıza çıkan bu taş; kimilerinde ise denizcilerin güzergahlarını kaybetmesini önler. Bu bir anlamıyla da denizlere açılmak isteyen maceraperestler için güvenilir bir kaynak olma özelliği taşır. Taşın aynı zamanda cesareti simgelediği ve artırdığını da belirtelim.

Akuamarin taşı, doğal taşların anlamlarının bir kısmıyla ortaklık taşır. Taşın gizemli özellikleri arasında algıların ve çakraların açılması yer alır. Algıda kontrolün ve odaklanmanın taşın önemli özellikleri arasında olduğu da söylenebilir. Taş tıpkı denizcilere cesaret verdiği gibi gündelik hayatta da korku ve endişelerin uzaklaştırılmasına yarar sağlar.

Yoğun stres anlarında taşın stresi nötralize eden bir özelliği olduğunu da belirtelim. Bunların yanı sıra akuamarin taşının iyileştirici gücü de bulunur. Soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde kullanılmasıyla öne çıkar.


2) Ametist Taşı

Ametist Taşı

Mor renginin çok çeşitli formlarını yansıtan ametist taşı, magmatik kayaçlardan elde edilir. Magmatik kayaçların boşluk içeren bölümlerinden çıkarılan ametist taşı, günümüzde en sık tercih edilen ve kullanılan taşlardandır. Ametist taşının aynı zamanda magmatik kayaların, kuvarsit kristallerinden elde edildiğini de hatırlatmak gerekir. Latin Amerika’da ve özellikle Brezilya ve Uruguay gibi ülkelerde bulunan ametist taşının pek çok özelliği bulunur. Doğal taşların anlamları arasında en sık karşımıza çıkan koruyuculuk özelliğinin, ametist taşının alameti farikası olduğunu belirtelim.

Ametist taşının kötü güçlere ve kötü fikirlere karşı koruyuculuk taşıdığı bilinir. Kötü enerjinin sağaltılması bakımından da ametist taşının oldukça güçlü olduğunu bilmekte yarar vardır. Kişinin ya da çevresindeki insanların taşıdıkları negatif enerjinin dönüştürülmesinde ametist taşı büyük önem taşır. Bu durum aynı zamanda taşın, doğal yollardan stres ve endişeyi etkisiz hale getiren yapısını temsil eder. Gündelik yaşamda farkında olma halinin üst seviyelere çıkarılması ve odaklanma sorununun çözülmesinde sıklıkla kullanılır. Ametist taşı aynı zamanda sağlıklı ve verimli bir uykunun da vazgeçilmez destekleyicileri arasındadır.


3) Apatit Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Doğal taşların anlamları arasında apatit taşının yeri oldukça ilgi çekicidir. Apatit taşı en genel anlamıyla zihinsel bütünlüğün ve sağlamlığın onarılmasını sağlayan taşlar arasında yer alır. Oldukça sıra dışı bir yapıya sahip olan apatit taşı, beden ve zihin arasındaki psişik bütünlüğün tahsis edilmesine yarar sağlar. Bununla birlikte ruhani bir güçlendirici olması da cabası diyebiliriz.

Gündelik yaşayış sırasında sosyal ya da kültürel üretim sürecinde apatit taşının tercih edilmesi şaşırtıcı değildir. Yaratma eyleminin ve buna yön veren ilham sürecinin apatit taşıyla yakın bir ilişkisi bulunur.

Apatit taşı sarı, mavi ve yeşil gibi birden çok renk tayfına da ev sahipliği yapar. Çeşitli renk bütünlükleri içerisinde karşılaşabileceğiniz apatit taşı, hassas yapısı ile de dikkat çeker. Apatit taşını diğer doğal taşlardan ayıran temel özelliklerinden birisi tam olarak budur.

Muhafaza edilmesi ve kullanım süresi boyunca dikkatli bir şekilde elde bulundurmak gerekir. Kişilerarası iletişim sürecinde apatit taşının yeri doldurulmaz şekilde önem arz eder. Apatit taşı aynı zamanda bedensel bir şifa vericidir. Yeme bozukluğu, iştahsızlık ve metabolizma problemleri için deva niteliği taşıdığını unutmamak gerekir.


4) Amazonit Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Doğal taşların anlamları söz konusu olduğunda amazonit taşının yerinin ayrı olduğunu belirtelim. Amazonit taşı cinsiyetler arası dengelenme için büyük öneme sahiptir. Eril ve dişil potansiyelin, enerji açıklarının en iyi şekilde temsil edildiği taşlar arasında yer alır.

Amazonit taşı aynı zamanda apatit taşı gibi yaratıcılığı tetiklemeye destek olur. Bu anlamıyla amazonit taşının çok yönlü bir yapıya sahiptir. Sinir sisteminde yaşanan sorunların çözümü konusunda oldukça etkilidir. Amazonit taşı, insan ve doğa arasındaki ilişkiyi güçlendiren, insanın perspektifini geliştiren doğal taşlar arasındadır.

Bir sorun anında yaşanan sorunun çeşitli yönlerini ele almayı sağlar. Amazonit taşı tüm bunların beraberinde teknolojinin olumsuz etkilerini de azaltır. Telefon, bilgisayar, televizyon ve diğer çok çeşitli teknolojik cihazlardan salınan elektro manyetik dalgaları engeller.

Amazonit taşı, insan ve toplum sağlığını tehdit eden manyetizmaların kötü etkilerine karşı koyar. Stres ve endişe yoğunluğu azalttığı gibi aynı zamanda kişinin çevresinde oldukça pozitif görünmesi sağlar. Sosyal bütünleşmeyi pozitif yönde düzenlediğini de unutmadan ekleyelim.


5) Akik Taşı – Agat Taşı

akik taşı

Doğal taşlar ve anlamları listemize akik taşı ile devam ediyoruz. Agat taşı olarak da bilinen akik taşı, zihinsel bütünlüğü sağlayan taşlar arasındadır. Doğal taşların anlamları denildiğinde akla ilk olarak zihinsel karmaşadan kurtarma özelliği gelmektedir. Bunun sebebi gündelik yaşamın boğucu ve stres ortamında kişilerin yaşadıkları sosyal ortamdan uzaklaşma istekleridir.

Akik taşı, herhangi bir yere gitmeden, mekânsal olarak yer değiştirmeden zihinsel kontrolü size geri vermeyi sağlar. Kuvarsit kristallerinden ve kuvars mineralinden elde edilen akik taşına çoğunlukla Akdeniz bölgesinde rastlanılır.

Akik taşı aynı zamanda çok renkli bir tayfa sahiptir. Çeşitli renklerde karşımıza çıkan akik taşının her rengine göre farklı anlamları ve özellikleri bulunur. Antik dönemlerde çeşitli medeniyetler tarafından kullanılan taşın, dinsel koruma sağlama ve süs olarak kullanıldığı bilinir.

Kötü ruhlara karşı güç kalkanı oluşturan akik taşı aynı zamanda gündelik yaşamda güzel ve şık görünmenin de anahtarları arasındadır. Bilinen en önemli özelliği zihinsel ve fiziksel güvenlik sağlama olan akik taşının farklı renklere göre dağılımını birlikte inceleyebiliriz.


6) Pembe Akik Taşı

pembe akik taşı

Pembe akik taşı, yaşadığınız problemlerin üstesinde gelme konusunda oldukça etkili bir taştır. Yaşadığınız sorunların üstesinden gelme sürecinde size gerekli atılım enerjisini de sağlar. Pembe akik taşının cesaret ve atılımın taşı olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Özgüven ve güven sürecinin inşasında da pembe akik taşının yeri büyüktür.

Kişinin sosyal hayatında veya özel yaşamında karşısına çıkan sorunları aşabilmesinde pembe akik taşı kullanılabilir. Gündelik koşuşturmaca sırasında ortaya çıkan sinir ve stres durumları içinde pembe akik taşı mucize gibidir. Atıl ve hareketsiz kalma anlarında taşın yarattığı etki ile sorunların üstesinden gelebilmek mümkündür.


7) Lacivert Akik Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Pek çoğumuz yaşamımız sırasında dünya ile sorun yaşadığımızı düşünmüşüzdür. Bu kimi zaman kendi sosyal çevremizle yaşadığımız bir sorunu temsil eder. Kimi zamansa tüm dünyanın bize karşı olduğu izlenimini yaratır. Yaşadığımız sorunların üstesinden gelebilmek için ise bazı zamanlarda doğal yöntemlere başvururuz. Lacivert akik taşının tam da bu anlama sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Evrenin ve dünyanın yarattığı zorluklara pozitif olarak bakabilmek için lacivert akik taşı önem taşır. Doğal taşların anlamları arasında yer alan pozitif perspektifi en güçlü sağlayanlardan birisinin lacivert akik taşı olduğu söylenebilir. Yaşadığımız dengesiz duygu yüklerini dengelemek, evrenin bize karşı olmadığını algılamak için lacivert akik taşı kullanılabilir.


8) Yeşil Akik Taşı

yeşil akik taşı

Yeşil akik taşı, iş yaşamımızda bize en iyi yol gösteren taşlar arasındadır. İş hayatımızda karşımıza çıkan sorun ve engellerin üstesinden gelirken yeşil akik taşına başvurabiliriz. Bizimle birlikte olduğunu hissettiren yeşil akik taşı, doğal bir özgüven ve cesaret sağlayıcıdır. Karar verme anlarımızda doğru yolun ne olduğunu kestirebilmek için yeşil akik taşına güvenebiliriz.

Yeşil akik taşı yarattığı enerji duvarı ile zihinsel kontrolü ele almamızı da sağlar. Bu anlamıyla zihinsel bütünlüğü oluşturmamıza olumlu katkıda bulunduğunu ekleyelim. Bunaldığımız ve hemen her şeyden sıkıldığımız anlarda yeşil akik taşının bize yaşam enerjisi verdiğini de unutmadan ekleyelim.


9) Kahverengi Akik Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Yaşam boyunca çoğu kişi yeniliklere açık olma konusunda zorluk yaşar. Bunu yaşamsal deneyim sürecinde belki de hepimiz birkaç kez deneyimleriz. Yeniliklere ve farklı fikirlere açık olmak aynı zamanda evrene karşı çok yönlü olmayı gerektirir. Lakin genellikle yeni fikirler ve farklı deneyimler bizi korkutur. Kahverengi akik taşının en önemli özelliğinin bizi yeniliklere açık hale getirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii ki yeniliklere açık olma hali yalnızca fiziksel evrende gerçekleşen bir süreç değildir. Bu aynı zamanda zihinsel ve yürekten sağlanması gereken de bir süreçtir. Kahverengi akik taşının tüm bunları sağladığını vurgulamak gerekir. Taşın diğer özellikleri arasında fiziksel güç sağlama, yaşamı pozitif hale getirme ve negatif enerjiyi sağaltma gibi özellikler bulunur.


10) Mavi Akik Taşı

Mavi Akik Taşı

Kişilerarası iletişim ve evrenle kurulan iletişim sürecinde mavi akik taşının yeri oldukça önemlidir. İletişimsel becerilerin, çok yönlü iletişim kurma tarzının ve sosyal etkileşimin sağlanması günümüzün en önemli durumlarındandır. Mavi akik taşı da diğer doğal taşların anlamlarına benzerlik taşıyan bir şekilde iletişimi güçlendirir. Kişinin kendini doğru, özgüvenli ve doğal bir şekilde sunmasını sağlar.

Ruhsal yorgunlukları dindirme başta olmak üzere zihinsel yükleri de atmaya yarar sağlar. Mavi akik taşının zihinsel ve fiziksel bütünlük arasında önem arz ettiğini unutmamak gerekir. Bu bir bakıma köprü işlevi gören bir yapıda karşımıza çıkar. Ruhsal sağlığın yeniden tahsis edilmesi ve duygusal nötralizasyon için mavi akik taşını tercih edebilirsiniz.


11) Mor Akik Taşı

Mor Akik Taşı

Mor akik taşı, zihinsel ve fiziksel dünyadaki olumsuzluklara karşı koruma sağlayan taşlar arasındadır. Kötü enerji ve kötü düşüncelerin uzaklaştırılması konusunda mavi akik taşı büyük rol oynar. Taşın çok değerli bir ruhsal sağaltıcı olduğunu da hatırlatmak gerekir. Bu süreçte ortaya çıkan enerji açığının da kapatılmasını kolay yoldan sağlar.

Enerjinizi güçlendirmek ve size doğru yolu göstermeyi amaçlayan mavi akik taşı, karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmenize destek olur. Bu anlamıyla mavi akik taşının tamamen kişiye özel bir tılsım olduğu da savunulabilir. Yaşamınızda planladığınız hedeflere ulaşma sürecinizde mavi akik taşının enerjinizi üst seviyelere çıkarması sürpriz değildir. İleriye doğru attığınız adımlarınızın verimli bir şekilde size dönmesini de sağlama gibi bir etkisi bulunur.


12) Ay Taşı

Ay Taşı

Ay taşı, isminden de anlaşılacağı üzere mavi ışık demetleri saçan bir doğal taştır. Doğal taşlar arasında ışık yayma konusunda en etkileyici taşlardan birisi olduğunu da söylemek gerekir. Doğal taşların anlamları ve etkileri düşünüldüğünde ay taşının göz kamaştırıcı bir etkiye sahip olduğunu eklemek gerekir. Tabii ki unutmadan eklememiz gereken detay, ay taşının salt ışığa tutulduğu vakit mavi ışık hüzmeleri yaydığıdır. Yüzlerce yıl önceden günümüze dek kullanılan ay taşı, fizyolojik bütünlüğü sağlama konusunda oldukça yarar bir taştır.

Ay taşının özellikleri pek çok kategoride sıralanabilir. Bu özellikler sosyal, zihinsel ve bedensel bütünlük gibi alanlara ayrılabilir. Ay taşını aynı zamanda çok kuvvetli bir sağlık kaynağı olarak dikkat çeker. Gündelik hayatta yaşadığımız iletişim bozukluklarını gidermede kullanılmasından tutun da kötü enerjilerin defedilmesine kadar pek çok yararı vardır.

Kötü düşünce ve enerjilerin uzak tutulması da bu özelliklerden yalnızca birkaçıdır. Metabolizma problemleri başta olmak üzere kişisel özgüvenin artırılmasını sağlama gibi işlevleri bulunur. Ay taşı aynı zamanda kullanım süresince dikkat edilmesi gereken bir doğal taştır.


13) Aventurin Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Şans her zaman bizim kontrol edebildiğimiz ve denetleyebildiğimiz bir durum değildir. Şans hayatımızın ve gündelik yaşayışımızın kimi anlarında karşımıza çıkan bir oluştur. Önemli olan şansı ne şekilde değerlendirebildiğimiz ve onunla ne yaptığımızdır. Aventurin taşının ön önemli özelliğinin de şans ile ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Doğal taşların anlamları ve işlevleri düşünüldüğünde kişiyi harekete geçirebilmek hep ön plana çıkar. Aventurin taşı da karşımıza çıkan fırsatları doğru değerlendirmemiz için bize yol gösterir.

Çevrenizdeki insanlar tarafından dikkate alınmanız başta olmak üzere iletişimi güçlendirme gibi çeşitli işlevleri bulunur. Aventurin taşı bunların yanı sıra karşımıza çıkan çeşitli durumları olumlu bir şekilde değerlendirmemizi sağlar. Fiziksel ve bedensel bütünlüğe karşı oluşabilecek kötü durumların etkisiz hale getirilmesini de tetikler.

Aventurin taşının şans evreninizi aktif hale getirmesini sağlamak için onu her durumda yanınızda bulundurmanız gerekir. Uyku deneyimi sırasında yakınınızda tutabileceğiniz gibi günlük aktiviteleriniz boyunca yanı başınızda bulundurmanız önem arz eder. Enerjisini değiştirmek istediğiniz bir ortamda taşı bulundurmanız yeterlidir.


14) Florit Taşı

Florit Taşı

Doğal taşlar ve anlamları listemize florit taşı ile devam ediyoruz. Gündelik yaşantıda karşımıza en sık çıkan doğal taşlar arasındadır. Bunun sebebi florit taşının moda ve dekoratif olarak kullanılmasından kaynaklanır. Taşın doğal özellikleri arasında stres ve endişeyi azaltması ön plana çıkar. Aynı zamanda zihinsel karmaşaların sonlandırılması için florit taşının kullanılması sıklıkla önerilir.

Öğrenmeye kapalılık ve sınırlı öğrenme durumları bakımından florit taşının deva niteliğinde olduğu söylenebilir.
Negatif enerji yükünün ve onun yol açtığı negatif düşüncelerin sağaltılmasını sağlar. Kişi, negatif bir yaşamsal enerjiden tamamen pozitif bir yaşamsal enerjiye geçiş yapar. Bu sayede çevremizde ve sosyal ilişkilerimizde etkin konuma gelmemizi sağlar. Zihinsel ve fiziksel dengesizliğe karşı dengelem oluşturur.


15) Güneş Taşı

Güneş Taşı

Güneş taşı adından da anlaşılacağı üzere güneşle özdeşlik kurulan bir doğal taştır. Bunun sebebi taşın hem güneşin renk tayfını simgelemesi hem de güneş gibi yaratıcı özelliklere sahip olmasıdır. Sarı, pembe, turuncu, kahverengi ve kırmızı gibi pek çok rengin çeşitli tonlarını içerir. Kuvarsit minerallerinden elde edilen taşın ayırt edici özelliği ise hayatı simgelemesidir. Güneş taşı her şeyden önemlisi hayat hakkında olan bir taştır. Tam da bu nedenle günümüzde sık karşılaşılan ve tercih edilen bir doğal taş olma özelliği taşır.

Güneş taşı, diğer doğal taşlar ve anlamları ile benzerlik gösterir. Bu benzerlik daha çok diğer taşların sahip olduğu nitelikleri bünyesinde barındırma olarak da değerlendirilebilir. Şansın açılması, pozitif enerjinin çekilmesi, stresten kaçınma ve algısal kontrolü sağlama gibi çok yönlü işlevleri vardır.

Kişinin kendi hayatının kontrolünü eline almasını sağlama konusunda da oldukça etkilidir. Kişinin kendi yaşamsal bütünlüğünü bulmasını sağladığını da söylesek yanılmış olmayız. Kişisel hedefler ve yaşamsal yörüngemiz konusunda güneş taşının yol gösterici olma rolü bulunur.


16) Jasper Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Kalsedon taş ailesine ait olan Jasper taşının, günümüzde çok sık biçimde denizlerde karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Özünde kuvars nitelikleri bulunan taşın, çoğunlukla meditasyon amacıyla kullanıldığını belirtelim. Gündelik yaşam içerisinde jasper taşına temasta bulunmak, kişinin kötü enerjiden korunmasını sağlar. Bu anlamıyla taşın doğal bir koruyucu olması dikkat çeker. Mat ve pürüzsüz görünümü ile oldukça etkileyici olan jasper taşı, turuncu ve kırmızı renk tayfını sonuna kadar yansıtır.

Doğal taşların anlamları arasında stres ve endişenin uzaklaştırılmasının çokça karşımıza çıktığını belirtmiştik. Jasper taşı da bu durumu en etkili biçimde sağlayan doğal taşlar arasında yer alır. Kişinin iç huzurunu sağladığı gibi kendine güvenli bir alan yaratmasını da sağlar. Benzer şekilde teknolojik cihazların yaydığı elektromanyetik ışınların da çevresel olarak temizlenmesi gibi bir işlevi bulunur. Jasper taşının bir diğer niteliği ise yaratıcılık sorununu aşmasıdır. Taşın en etkili özelliklerden olan yaratıcılık ve ilham yayma, çok tercih edilmesinin de sebepleri arasındadır.


17) Kan Taşı

Kan Taşı

Kan taşı adının vermiş olduğu bir etkiyle genellikle kara büyü ve kötü enerji ile özdeşleştirilen bir taştır. Lakin taşın özellikleri ve anlamları düşünüldüğünde bunlarla zıt bir konumda yer aldığını belirtmek gerekir. Kan taşı, spesifik bir şekilde dolaşım sistemi bozuklukları ve kanın hızlı bir şekilde toksinlerden arındırılmasını sağlar. Latin Amerika’da sıkça karşılaşılan kan taşının, yeşil ve mavi tonlarında renk bütünlükleri bulunur. Bu renk bütünlüğü üzerinde yer alan ve kanı andıran noktalar ise taşa adını veren özelliğidir.

Kan taşının kan dolaşımını dengelemesi dışında farklı özellikleri de bulunur. Bunlar arasında ön plana çıkanlar, ilham sürecini destekleme ve sorunların üstesinden gelmeyi sağlama gibi niteliklerdir. Yeni ve deneyimlenmemiş durumlar için hızlı bir oryantasyon sürecine girmenizi sağlar. Sinir ve öfke problemi yaşayanlar içinse kan taşının oldukça yararlı bir doğal taş olduğunu unutmadan ekleyelim. Çeşitli çalışmalarda anemi hastalığının çeşitli etkilerini ortadan kaldırdığına yönelik bir inançta bulunur.


18) Labradorit Taşı

Labradorit Taşı

Labradorit taşı adını Labrador bölgesinden ve o bölgeden çıkan dalgalardan alır. Yapısı kuvvetli dalgaları andıran labradorit taşının çok çeşitli nitelikleri bulunur. Bir mineral olan labradoritin, yapay ve mat bir görünümü vardır. Lakin labradorit taşını kendi çevresinde döndürdüğünüzde taşın renk değiştirdiğini fark edebilirsiniz. Bu bir anlamıyla da taşın sahip olduğu renklerin ve ışığın kırılması anlamına da gelir. Mavi, sarı, yeşil ve mor gibi renkler ve tonları taşın hakîm dokusunu oluşturur.

Başkalaşım kayaçlar arasında yer alan labradorit taşının, gündelik hayata oldukça yararları dokunmaktadır. Doğal taşların anlamları düşünüldüğünde labradoritin en cana yakın ve sıcakkanlı doğal taş olduğunu söylemek mümkündür. Zihinsel ve bedensel dengelemeyi sağlama başta olmak üzere insanın çevresine yaydığı aurayı da düzenler.

Kişinin özgüven problemini aşmasını sağladığı gibi aynı zamanda psişik hareketlenmeyi de tetikler. Zihinsel uyarılmayı sağlar ve kişinin daha kesin kararlar vermesinin yolunu döşer. Labradorit taşı diğer doğal taşların bir bölümünde olduğu gibi ilhamı kuvvetlendirir.


19) Kaplan Gözü Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Doğal taşlar ve özellikleri listemizin bir diğer taşı kaplan gözü taşıdır. Mat ve güçlü taşlar grubuna ait olan kaplan gözü taşı, gücünüzü zirveye çıkarmanızı sağlar. Bu bir anlamıyla taşın sahip olduğu özle de ilişkilidir. İyi ve kötünün bir arada bulunduğu ying-yang felsefesi kökenine dayanan taş, iyinin baskın gelmesini amaçlar. Bu bakımdan kaplan gözü taşının koruyucu ve muhafaza eden taşlar arasında yer aldığını da söyleyebiliriz.

Taşı kullanan kişinin zihinsel keskinliği arttığı gibi ona aynı zamanda iyi şans getirir. Kişinin karşısına çıkan problemlerin üstesinden gelmesini tetikler. Korku dolu anların yarattığı bulanık ruh halini de yırtıp atmayı amaçlar. Kişinin kendi yaşamında anlamları bulamadığı anlarda ona yardımcı olur.

Kaplan gözü taşı kişinin öz değerini yükseltir. Böylece kişi kendi için yaşamanın ve özgül bir birey olmanın önemini fark eder. Ruhsal karakter değişimleri ve duygu yükleri salınımı açısından kaplan gözü taşı kullanılabilir. Kişinin kendi yaşamına odaklanmasını sağlar. Bu sayede kişi kendi yaşamı konusunda adımlarını doğru bir şekilde atabilir ve kararlar verebilir.


20) Lapis Lazuli Taşı

Lapis Lazuli Taşı

Lapis Lazuli taşı, doğal taşlar arasında etimolojik olarak en köklü olanlar arasındadır. Birçok antik medeniyet ve uygarlık tarafından lapis lazuli taşının kullanıldığı bilinmektedir. Sümer uygarlığı tarafından taş, tanrının ruhunun bulunduğu kaynak olarak kabul edilir. Antik Mısır’da ise taş, gece gökyüzünün yaşadığı yer olarak tanımlanmıştır.

Taşın ismini aldığı lapis lazuli ise Latince ve Farsça kökeni ile dikkat çeker. Latince lapis, taş anlamına gelirken; Farsça maviden anlam kazanır. Lapis lazuli pek çok açıdan güç ve kudretin, erdem ve bilginin bir arada bulunduğu anlamlar taşır.

Lapis Lazuli kötü enerjilerden korunmak ve özellikle psişik müdahalelerden kaçınmak için kullanılır. Bu yanıyla taşınabilir ve aksesuar olarak kullanılabilir doğal taşlar arasında yer alır. Doğal taşların anlamları arasında sıklıkla karşımıza çıkan koruyuculuk özelliği, Lapis Lazuli içinde geçerlidir. Bir diğer ortak özelliği ise iletişimsel sorunları ortadan kaldırmaya yarar sağlamasıdır. Gerçek ve hakikat arasındaki ilişkiyi açığa serdiği gibi kişinin gerçeklikle yüz yüze gelmesine destek olur.


21) Malahit Taşı

Malahit Taşı

Malahit taşı doğal taşlar arasında yeşilin tüm tonlarını içerenler taşlardandır. Açık yeşilden koyu yeşile dek geniş bir renk tayfına sahiptir. Malahit taşının en önemli özelliğinin kötü düşünceleri, enerjileri ve özleri bedenden uzaklaştırmasıdır. Diğer birçok doğal taşta olduğu gibi teknolojik cihazların yaydığı elektromanyetik dalga ve ışınları önler. Daha doğrusu radyasyona maruz kalmış vücuttan radyasyonu atmayı sağlar. Bununla birlikte yüreği derin bir sevgiyle buluşturarak kişiye yüksek sevgi özellikleri kazandırır.

Malahit taşı aynı zamanda kişinin doğru kararlar verebilmesi için risk almaya teşvik eder. Kişisel farkındalığı ve öz sorumluluk sürecine katkıda bulunduğunu da söylemek gerekir. Arzuların ve duyguların bastırılmasını engeller. Kişinin kendisini evrene açmasını tetikler.

Kişinin anlık hali ve geleceği üzerinde etkide bulunan geçmişin hayaletlerini kovmaya yarar sağlar. Kişinin ruhsal ve duygusal değişim anlarında dengelenmesini sağlar. Bu sayede kişide oluşabilecek radikal dalgalanmalar da engellenmiş olur. Malahit taşı tüm bunların yanı sıra rüyaları da şekillendirmek için kullanılan bir doğal taştır.


22) Necef Taşı – Dağ Kristali

Necef Taşı

Doğal taşlar ve anlamları listemize necef taşı bir diğer adıyla dağ kristali taşı olarak da bilinen doğal taş ile devam ediyoruz.. Necef taşı ile kristal kuvars taşı arasında yakın akrabalık bulunur. Necef taşının ayırt edici özelliği ise kristal kuvarsa nazaran daha saydam görünüşüdür. Benzer şekilde damarlı bir forma sahip olan dağ kristali taşı, bünyesinde bulunan damarları su ve karbondioksite borçludur. Latin Amerika ve Okyanusya’nın çeşitli bölümlerinde çıkarılan doğal taş, pek çok yararlı özelliği sahiptir.

Necef taşının en önemli özelliği şüphesiz zihinsel yaşama katkısıdır. Zihinsel engelleri aşmayı sağlayan doğal taş, diğer doğal taşların anlamları ile ortaklık kurar. Çakraları temizler ve arındırır. Bununla birlikte kişinin görülerini keskinleştirir. Necef taşının özellikleri bunlarla da sınırlı kalmaz. Aynı zamanda fiziksel ve psikolojik olarak da sahibine katkı sağlar. Dengede olma durumunu en iyi sağlayan doğal taşlardan birisi olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Ayrıca şanssız olduğunu hisseden herkes için necef taşının büyük katkısı olacaktır.


23) Obsidyen Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Koruyucu doğal taşlar grubunda yer alan obsidyen taşı, oldukça etkili güce sahiptir. Gündelik hayatta önünüze çıkan engeller ve sorunların aşılması için obsidyen taşının size destek olacağını da söyleyebiliriz. Kökeni volkanlara ve volkanik kayaçlara dayanan obsidyen taşının, bu nedenle oldukça sağlam ve sert bir yapıya sahip olduğunu da belirtelim. Her ne kadar şeffaf bir görünümü olmasa da taşıyan kişinin içsel yapısını yansıttığına inanılır.

Obsidyen taşı, doğal taşların anlamları konusunda gündelik olarak yanınızdan ayırmamanız gereken doğal taşlardan birisidir. Gerek iş yaşamında gerekse de evinizde sürekli yakınınızda bulundurmanız sizi daha aktif ve şansı açık hale getirecektir. Zihinsel olarak çok güçlü etkilere sahip olan obsidyen taşının, zihin kökenli tüm sorunları ortadan kaldırmaya destek olduğunu da belirtelim. Oldukça karmaşık ve komplike durumların üstesinden gelebilmeniz için size hiç olmadığı kadar destek olacağını da hatırlatalım.


24) Cesaret Taşı – Oniks Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Doğal taşlar ve anlamları listemizde yer alan cesaret taşı bir diğer adıyla oniks taşı olarak da bilinir. Bu taşın önemi esasında Satürn sistemine ait bir taş olmasıdır. Satürn sistemi ise en yalın haliyle evrensel neden ve sonuç yapısını temsil eder. Bu yönüyle cesaret taşının olaylar, eylemler, davranışlar ve pratiklerin neden ve sonuçlarını belirlediğini söylemek mümkündür. Kuvarsit bir kalsedon olan oniks taşı, lav kaynaklı bir yapıya sahiptir. En sık karşılaşılan renk formu siyah olmasına rağmen kahverengi, kırmızı veya pembe olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Oniks taşı her şeyden önemlisi sahibine doğru akıl yürütme sürecinde yardımcı olan bir taştır. Doğal taşların anlamları söz konusu olduğunda taşlar ve sahipleri arasında yakın bir ilişki olduğunu görmüştük. Oniks taşı da taşıyıcısı ile çok yakın bir ilişki kurar. Sebatkarlık ve direnç konusunda hiç olmadığı kadar etkili bir taştır. Oniks taşı aynı zamanda yas sürecinde olan kişiyi, sürecin yarattığı kederden de bağımsız hale getirmeye çalışır. Bu anlamıyla taşıyıcısı ile çok yakın bir ilişkisi olduğunu unutmamak gerekir.


25) Sitrin Taşı

doğal taşlar ve anlamları

Doğal taşlar ve anlamları listemizin son doğal taşı sitrin. Sarı ve kahve tonlarının en çok yakıştığı doğal taş şüphesiz sitrinden başkası değildir. Kuvarsit bir yapıya sahip olan sitrin, diğer doğal taşların anlamlarına benzer şekilde yaşamsal enerjiyi güçlendirmeye yarar sağlar. Bunu yaparken de gerek kişinin mental düzenini dengeler gerekse de kişiye yenilenme yaratır. Sitrin taşı aynı zamanda maddi kazanç ve ekonomik bolluk anlamlarına da gelir. Kişinin gündelik hayatta zevk ve haz sürecini de artırmaya yarar sağlar.

Sitrin taşı aynı zamanda kişinin kendine güvenmesini de tetikler. Özgüven sorunu olanlar için sitrin taşı mutlaka edinilmesi gereken doğal taşlardan birisidir diyebiliriz. Doğal taşların anlamlarında çokça karşılaştığımız bir diğer özellik olan yaratıcılığı destekleme karşımıza çıkar ayrıca. Yaratıcı üretim sürecini itici hale getirdiği gibi kişinin öz motivasyonunu da üst seviyelere çıkarmayı amaçlar. Hafif ruhsal dalgalanmaları da çözdüğünü ekleyelim.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Kültür, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/