NLP Tekniği Çapalama (Çapa Atma) Yöntemi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Çapalama nedir? Adını nereden alır? Adını bir yere tutunma, bağlantı kurmaktan alan ve NLP tekniği olan çapalama yöntemi, çapalama tekniği ya da diğer adıyla çapa atma; olumsuz düşünceleri beyninizden arındırırken oluşan boşlukları olumlu düşüncelerle dolduruyor. Böylece stresli, gergin bir deneyimi daha huzurlu ve mutlu bir ana çevirebiliyorsunuz.

NLP Nedir?

NLP
Tıpkı bilgisayarlar gibi beynimizin de programlama dili vardır ve NLP tekniği dediğimiz aslında bu beyin dilin kısaltmasıdır. “Neuro Linguistic Programming” diye açılımı olan bu programlama dili, 1973 yılında zamanının önemli dil bilimci ve terapistlerinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Zihin süreçlerinin modellenmesine dayanan bir yöntem olan NLP, bazı bakış açılarına göre tartışmalıdır ancak birçok kişi bu uygulamadan fayda gördüğünü ve etkili olduğunu söylemektedir. NLP’nin temel amacı, beynimizde olan kodlamaları olumlu bir bakış açısıyla yeniden düzenlemek. Çapalama tekniği de buradan yola çıkarak oluşturulan etkili bir yöntem gibi görünüyor. Peki çapalama tekniği tam olarak nedir?

Çapalama Nedir? Çapalama Ne Demek?

Çapalama
“Çapalama yöntemi nedir?” sorusuna cevap olarak olumsuz duyguların yerini olumlu duygulara bırakmaya yarayan bir teknik olduğunu söylemiştik. Çapa dediğimiz bağlantılar hayatımızda karşımıza çıkan ve bizde etki bırakan uyarıcılardır. Bu, çok sevdiğimiz birinin parfüm kokusunu aldığımızda hissettiğimiz duygulardan; çok eski bir resme baktığımızda hissettiğimiz burukluğa kadar her şey birer çapa olabilir. Bu bağlantılar bizim kontrolümüz dışında bilinçaltında oluşur. Çapalama yöntemi de bu prensiplere dayanır.

Duygusal ve Zihinsel Yollar Çapa Oluşumunda Etkilidir

çapalama nedir
Çapalamada iki tür çapa vardır. Zihinsel çapaların oluşması için süreklilik gerekse de duygusal çapalar için bir sefer bile uyarıcıya maruz kalmak yeterli olmaktadır. Bunun için en güzel örnek kokulardır. Özellikle sevdiğimiz bir kişinin kokusunu bir kere bile alsak, o kokuyu her aldığımızda aklımıza o kişiyi gelir. Duygusal çapalar hayatımızda çok daha etkili bir yer bırakırken zihinsel çapalar içinde duygu barındırmaz.
Zihinsel çapaların oluşması için tekrar edilmesi önemlidir. Buna en uygun örnek reklamlar ve müzikleridir. Eti reklamında kullanılan ‘Bir bilmecem var çocuklar, haydi sor sor’ diye başlayan diyalog buna örnek olabilirken, McDonalds dediğimizde aklımıza direk kırmızı ‘M’ logosunun gelmesini de söyleyebiliriz.

Çapalama 101: Çapalarımızı Nasıl Kontrollü Atarız?

çapalama yöntemi
Daha önce başımıza gelmiş ya da gelebilmesi muhtemel bir örnek üzerinden anlatalım. Örneğin bir iş görüşmesine gideceksiniz ve çok gerginsiniz, kendinize de fazla güvenmiyorsunuz. İş görüşmelerinde heyecandan eliniz ayağınıza karışıyor ve ne söyleyeceğinizi bilemiyorsunuz. Bunu aşmak için çapalama yöntemi etkili bir yoldur.
Çapa atmak istediğinizde çapayı atacak kişi sizden kendinizi her şeyi yapabilecek ve özgüvenli bir anınızı hatırlamanızı istiyor. Eğer aklınıza gelmiyorsa kendiniz de uydurabilirsiniz. Kendinize en çok güvendiğiniz o anda çapayı atan, vücudunuzda önceden belirlediğiniz bir noktaya (örneğin elinizin üstü) dokunuyor. Daha sonra siz bunu bir ya da birkaç hafta hiç aralık vermeden her gün bir kaç defa tekrarlıyorsunuz. Psikolojide çaapalama bu şekilde yapılıyor.

Çapalama Yönteminin Faydaları

Çapalama Yöntemi

Nöro-Dilbilimsel Program (NLP), davranış değişikliği ve düzenlemeleri için etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. NLP, birçok insan üzerinde efektif olmuştur çünkü düzenlemeleri yaparken zihniniz ve bedeniniz arasındaki bağlantıları kullanır. Davranış değişikliğine en zeki yaklaşımlardan biri olan bu programın bazı faydalarını detaylı olarak sizler için derledik.

1) Çapalama Amaca Sadık Kalırken ve Başarıya Ulaşırken Yanınızdadır

Birçok insan belirli bir hedef ya da amacı olmadan harika olmak ister. Ancak bir işte başarılı olmanın temel yolu hedef belirlemektir. Başarılı insanların ortak özelliği amaçlarına sadık kalarak bunu başarmalarıdır. Ancak erteleme davranışı, hedefe ulaşmak için çabalamaktan daha kolay bir kaçış yoludur. Bununla başa çıkmada yardımcı olan NLP, sizin öz disiplin ve başarıya ulaşma becerilerinizi geliştirerek etkili bir yaklaşım sunar. 

2) Çapa Atmak Anksiyete ile Kolayca Mücadele Etmenizi Sağlar

Anksiyete ve stres günümüzün temel problemlerinden birisidir ve zihinsel performans üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Aynı zamanda sosyal ilişkilerimizi de kötü etkileyerek istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Nöro Dilbilimsel Programlama, anksiyetenin bilinçaltından kaynaklandığını düşünür ve köklü değişimler yapabilmek için bilinçaltının alanına girmeyi amaçlar. Böylece, üretkenliğinizi ve hayatınızı etkileyen sorunlarla baş etmenizi kolaylaştırır.

3) Çapa Yöntemi Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmanızda Yardımcı Olur

NLP, temel olarak sizi olumsuz alışkanlıklardan kurtarırken faydalı olduğunu düşündüğünüz alışkanlıklarla ve yaşam biçimleriyle ilişki kurmaya yöneliktir. Genellikle bireyin bir davranışının kötü olduğunu kabul etmesiyle başlayan bu süreç, insanların ne yapacağını bilememesinin çaresizliğiyle son bulur. Bu durumlarda NLP size yardımcı olacaktır. 

4) Çapa Tekniği Liderlik Özelliklerinizi Geliştirir

Disiplinli ve hedefe yönelik hareket eden insanların liderlik becerileri daha gelişmiştir. NLP, bu amaç doğrultusunda istemediğiniz davranışlarınızla mücadele etmenizde sizin yanınızdadır. Liderlik özeliklerine daha uygun bir insan olma konusunda uygun davranış becerileri geliştirirken NLP, sizinle aynı yolda yürüyecektir.

5) Çapa Atma Daha Pozitif Olmanız İçin Destek Sağlar

Daha sakin, gerilmeyen, olaylara pozitif yaklaşabilen bireyler olmak birçoğumuzun hayalidir. Zorlu koşullarla mücadele etmekte ve olumsuz duygularla başa çıkabilmede size destek olan NLP, daha fazla başarıya ulaşmanız için sizinle beraber çalışır. Algınızı değiştirme prensibiyle yola çıkan NLP, bilinmeyenle baş edebilme konusunda da zihninizi güçlendirmeye yardımcı bir programdır.

6) Çapalama Yöntemi Kilo Vermenize de Yardımcıdır

Hastalıkları ve karşılaşılan sorunları bir kenara bırakırsak fazla kiloların çoğu yanlış yeme biçimleri ve yemek tercihlerinin sonucudur. Kilo aldıran alışkanlıklarla mücadele, kilo vermemizde en etkili yoldur. Obeziteye yol açan davranışlarımızı belirledikten ve bunlarla ilgilendikten sonra, NLP bireylerin egzersiz yapmasına ve fitness programlarına uymasına da mental olarak yardımcı olur.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/