4 Maddede Olumsuz Duygulardan Kurtulmak İçin Kullanılan NLP Tekniği (Çapa Atma)Çapalama Nedir?

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Adını bir yere tutunma, bağlantı kurmaktan alan ve NLP tekniği olan çapalama yöntemi olumsuz düşünceleri beyninizden arındırırken, oluşan boşlukları olumlu düşüncelerle dolduruyor. Böylece stresli, gergin bir deneyimi daha huzurlu ve mutlu bir ana çevirebiliyorsunuz.

1) NLP Nedir?

Tıpkı bilgisayarlar gibi beynimizin de programlama dili vardır ve NLP tekniği dediğimiz aslında bu beyin dilin kısaltmasıdır. “Neuro Linguistic Programming” diye açılımı olan bu programlama dili, 1973 yılında zamanının önemli dil bilimci ve terapistlerinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Zihin süreçlerinin modellenmesine dayanan bir yöntem olan NLP, bazı bakış açılarına göre tartışmalıdır ancak birçok kişi bu uygulamadan fayda gördüğünü ve etkili olduğunu söylemektedir.
 NLP’nin temel amacı, beynimizde olan kodlamaları olumlu bir bakış açısıyla yeniden düzenlemek. Çapalama tekniği de buradan yola çıkarak oluşturulan etkili bir yöntem gibi görünüyor.

2) Resimler, Kokular ya da Sesler Hayatımızdaki Çapalar Olabilir

 
Çapa atma tekniğinin olumsuz duyguların yerini olumlu duygulara bırakmaya yarayan bir teknik olduğunu söylemiştik. Çapa dediğimiz bağlantılar hayatımızda karşımıza çıkan ve bizde etki bırakan uyarıcılardır. Bu, çok sevdiğimiz birinin parfüm kokusunu aldığımızda hissettiğimiz duygulardan; çok eski bir resme baktığımızda hissettiğimiz burukluğa kadar her şey birer çapa olabilir. Bu bağlantılar bizim kontrolümüz dışında bilinçaltında oluşur.

3) Duygusal ve Zihinsel Yollar Çapa Oluşumunda Etkilidir

Zihinsel çapaların oluşması için süreklilik gerekse de duygusal çapalar için bir sefer bile uyarıcıya maruz kalmak yeterli olmaktadır. Bunun için en güzel örnek kokulardır. Özellikle sevdiğimiz bir kişinin kokusunu bir kere bile alsak, o kokuyu her aldığımızda aklımıza o kişiyi gelir. Duygusal çapalar hayatımızda çok daha etkili bir yer bırakırken zihinsel çapalar içinde duygu barındırmaz.
Zihinsel çapaların oluşması için tekrar edilmesi önemlidir. Buna en uygun örnek reklamlar ve müzikleridir. Eti reklamında kullanılan ‘Bir bilmecem var çocuklar, haydi sor sor’ diye başlayan diyalog buna örnek olabilirken, McDonalds dediğimizde aklımıza direk kırmızı ‘M’ logosunun gelmesini de söyleyebiliriz.

4) Çapalarımızı Nasıl Kontrollü Atarız?

Daha önce başımıza gelmiş ya da gelebilmesi muhtemel bir örnek üzerinden anlatalım. Örneğin bir iş görüşmesine gideceksiniz ve çok gerginsiniz, kendinize de fazla güvenmiyorsunuz. İş görüşmelerinde heyecandan eliniz ayağınıza karışıyor ve ne söyleyeceğinizi bilemiyorsunuz. Bunu aşmak için çapalama yöntemi etkili bir yoldur.
Çapa atmak istediğinizde çapayı atacak kişi sizden kendinizi her şeyi yapabilecek ve özgüvenli bir anınızı hatırlamanızı istiyor. Eğer aklınıza gelmiyorsa kendiniz de uydurabilirsiniz. Kendinize en çok güvendiğiniz o anda çapayı atan, vücudunuzda önceden belirlediğiniz bir noktaya (örneğin elinizin üstü) dokunuyor. Daha sonra siz bunu bir ya da birkaç hafta hiç aralık vermeden her gün bir kaç defa tekrarlıyorsunuz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yorumlar (0) Yorum Yap

/