KÖPEKLER VE KEDİLER GERÇEKTEN DÜŞMAN MI?

Köpekler ve kedilerin birbirlerini sevmediğini düşünüyoruz. Karşılaştıkları zaman aralarından soğuk rüzgarlar estiğini, kedilerin kendilerini kabarttığını, köpeklerinde havlayıp kovalamaya başladıklarını sayısız kez görmüşüzdür yada duymuşuzdur. Peki bunun altında yatan gerçek nedir? Köpekler ve kediler gerçekten birbirlerine düşman mı?
Öncelikle kedi ve köpeklerin doğal yapılarına bakmamız gerekir. Her köpek kendisini “sürü lideri” olarak görür. Bir gruba öncülük eder. Kediler ise “bölge sahibi” dir. Bulunduğu bölgeyi korur. Köpekler çok sosyal canlılardır ve itaat ederler. Kediler ise tam bir özgürlük düşkünüdür. Böylesine zıt yapıya sahip iki canlının birbirini sevmemesi mantıklı geliyor aslında. Ama gerçek böyle değil. Köpekler ve kediler birbirlerinden nefret etmezler. Düşman değillerdir. Birbirlerine karşı takındıkları davranışları açıklaması için de yine zıtlıklar üzerinden gideceğiz. 
Köpekler anlaşmak ve ilişki kurmak için koklaşırlar, bu onlar için en iyi yöntemdir. Ancak kediler bu davranışı bir tehdit olarak algılar, rahatsız olurlar. Köpek tamamen tanımak için yaklaşsa bile bu davranış kedi için tehdit demektir. Bu yüzden birbirini tanımayan ve büyümüş olan bir kedi ve bir köpeğin anlaşması çokta olası durmaz. Köpekler doğaları gereği kendilerinden küçük bir şey gördükleri zaman “onu avla” duygusuna kapılırlar. Bu aynı zamanda hızlı hareket eden şeyler içinde geçerlidir. Yani bir köpek uzakta bir kedi gördüğü zaman içgüdüsel olarak onu avla duygusuna kapılarak harekete geçerler. Bu yüzden birçok kedinin bir yerlere hızlıca kaçtığını ve tırmandığını görürüz. 
Bu zıtlıklar yüzünden kedi ve köpekler karşı karşıya geldiklerinde, vücut dilleri bir karmaşıklık yaratır. Yani işin aslı birbirlerinden nefret etmeleri değil, doğalarının tamamen zıt olması ve birbirlerini anlayamamalarıdır. İnternette çoğumuzun gördüğü gibi aynı evde yaşayıp dost olan birçok kedi ve köpek vardır. Birbirleriyle büyüdükleri zaman, beden dillerini bildikleri için bir sorun yaşamadan birlikte vakit geçirirler. Bende evde hem kedi hem de köpek besleyen biri olarak bu duruma uzun zamandır şahit oluyorum. 
İnsanların dostları olan bu güzel canlılar birbirlerinden nefret etmemekte, birbirlerine düşman gözüyle bakmamakta. Sadece birbirlerine alışmaları ve birbirlerini anlamaları gerekmekte. İletişim ve anlayış, kediler ile köpekler arasında ki iyi bir bağın anahtarıdır.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/