Etkili Yazmak

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

“Genel inanışın aksine, yazmak sadece “yazarların” yaptığı bir şey değildir; yazmak yaşamı sürdürmek için temel bir beceridir.” Darius Foroux
Birçoğumuz etkili yazmanın dil bilgisi, noktalama işaretleri veya yazımla ilgili bir şey olduğunu düşünüyoruz. Ama bu doğru değil. Etkili yazmak, ne olursa olsun, hedefinizi tam on-ikiden vurmak ile ilgili bir şeydir. Kelimelerinizi kullanmaya başladığınız zaman en önemli şey budur. Hedefini vuran yazıdır etkili olan.

Peki etkili yazmak tam olarak nedir?
Etkili bir yazı, aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:
– Açık olmalıdır: İnsanların söylediklerinizi her zaman anlayabilecekleri bir şekilde yazın. Açık yazının tek bir yorumu vardır ki farklı anlaşılmalara kapı açmaz. Onu etkili kılan şey de budur zaten.
– Güvenilir olmalıdır: Okuyucunun size inanmasını sağlayamazsınız. Okuyucunuz sadece güvenilir bir şekilde yazarsanız size inanır. Neden bahsettiğinizi bilerek yazın. Eğer çarpıtırsanız veya sahtekârca yazarsanız, okuyucunuz bunu hemen hissedecektir.
– İkna edici olmalıdır: Etkili bir yazar insanlara kelimelerle ilham verir. İkna edici bir şekilde yazdığınızda, bu okuyucunuzda bir tepki yaratır. Aslında, insanların hiçbir şey yapmasını sağlayamazsınız. Sadece etkili yazı yazarak onları harekete geçirebilirsiniz.
Gördüğünüz gibi, bu özelliklerin hiçbirisinin dil bilgisi ile bir ilgisi yok. Etkili bir yazar dil bilgisi hataları yapabilir, ve bundan uzak durmak da çok zordur. Günlük hayatta hepimiz hata yapabiliriz değil mi? Ve konuştuğumuzda da, sadece birkaçımız mükemmel seviyedeyiz.
Bu yüzden tanıdığım insanların % 99’u adeta dil bilgisi polisliğine soyunmuş insanlardan nefret ediyor. Bu benim için de böyle ki, “Virgül değil, noktalı virgül yazmalısın” gibi aptalca ayrıntılara takılan insanlara tilt oluyorum ve kimsenin umurunda değil bu gibi şeyler.
Yazmak Bir Araçtır
Etkili yazmak, her şeye rağmen açık, güvenilir ve ikna edici bir dile öncelik verilerek gerçekleştirilir. Ben kendimden örnek vermem gerekirse; “Güzel” bir cümleyi umursamam ya da süslü kelimeler veya dil bilgisi kurallarını kullanarak başkalarını etkilemeye çalışmam.
Bana göre iletişim kanallarından biri de yazmaktır ve artık günümüz dünyasında, her zamankinden daha fazla yazılı bir biçimde iletişim kuruyoruz.
Geçmişte, etkisiz yazmak aşağıdaki sorunlara neden oldu:
– Zaman kaybı: İş arkadaşları, müşteriler, ortaklar, öğrenciler ve öğretmenlerle e-posta alışverişinde bulunduğum birçok durumu buna örnek gösterebilirim. İnsanlar ne söylemeye çalıştığınızı anlamıyorlar. Çünkü düşünceleri kelimelere çevirmek gerçekten çok güç. Bu anlama süreci yanlış şekilde ilerlediğinde, mesajınızı netleştirmeniz gerekiyor ve bu da çok zaman alıcı bir hal alabiliyor. Amacım ilk temas kurduğumda bunu en doğru şekilde yapmaktır. Başka bir deyişle: Bir e-posta gönderdiğimde, hiçbir şeyi netleştirmek ve anlaşılır kılmak için zaman kaybetmemem için mesajım açık olmalıdır.
– Tartışmalar: Hepimiz bunu yapıyoruz ve sürekli yaşıyoruz. Eşinize, arkadaşınıza, veya patronunuza yanlış bir şeyler yazıyorsunuz, ve birdenbire, bir tartışma içinde bulursunuz kendinizi. “Öyle demek istememiştim aslında!” diyoruz sonra, o zaman böyle yazmayın kardeşim! değil mi! Sadece ne demek istediğinizi yazın ve yanlış anlaşılmaya mahal vermeden.
– Kayıp fırsatlar: Geçmişte pek çok insana her türlü şeyimi anlatırdım. Başkaları ile / veya başkaları için çalışmak istiyorsunuz. Birini işe almak istiyorsunuz. Yatırımcıları çekmek istiyorsunuz. Ve böylece. Ama insanlara ulaşıyorsunuz fakat kimse yanıt vermiyor. Bu etkisiz yazmaktır.
Yazmaya bir araç olarak baktığınızda, kendinizi bir okçu gibi düşünebilirsiniz. Bir okçunun amacı, ok ile hedefin ortasındaki sarı noktayı tam on-ikiden vurmaktır.
Yazılarınızı etkili kılmak istiyorsanız, bu farkındalığa sahip olmanız önemlidir. Yazmaktan korkuyordum çünkü önemli olmayan şeyler için endişeleniyordum. Günlük yaşamda hiç kimsenin umurunda değildir dil bilgisi. Yazınızın ne kadar güzel olduğuna dair herhangi bir ödül kazanmak zorunda da değilsiniz. Kimse sizi bu gibi şeyler konusunda yargılayamaz, ki buna da hakları yok.
Önemli olan tek bir şey var burada: Yazılarınız amacına ulaşıyor mu? Belki de hedefiniz sadece bilgilendirmektir. Bu durumda da, her ayrıntıyı net bir şekilde paylaşmanız gerekir.
İster kabul edin ister de etmeyin, her yazının muhakkak bir hedefi vardır. Etkili yazmak, kelimelerinizle işte o sarı noktayı tam on-ikiden vurduğunuz andır.
Effective Writing | Darius Foroux
Technical and Technological sharings… / facebook.com/technicalibrary
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/