Yapılan Araştırmalara Göre Zeki İnsanlar Neden Geç Uyur?

UniverList

UniverList

Hayalinizdeki Üniversiteyi Bulun!

Eskiden bu konuda kesin konuşmak mümkün değildi fakat yaratıcılığı yüksek insanların daha geç yatmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyordu. Artık bilim konuştu! London School of Economics, BBC (British Broadcasting Corporation), Psychology Today ve American Study Dergisi’nin ayrı olarak ve farklı zamanlarda yaptığı araştırmalarıyla ortaya çıkan sonuç: Zeki insanlar daha geç uyuyor! Bu insanlara ise psikolojide “gece baykuşu” deniliyor.
Londra School of Economics Psikoloji Profesörü Satoshi Kanazawa, IQ seviyesi ve uyku düzeninin birbiriyle doğrudan bağlantısı olduğunu, geceleri uyanık kalan ve zihnini kullanması gereken aktiviteler yapan insanların daha zeki olduğunu savunuyor. Zeka düzeyi daha daha düşük olanlar ise yatağa erken girmeyi tercih ediyor. Bu insanların ise gündüz,iş süresi zarfında daha üretken ve aktif olduğunu belirtiyor.
American Study Dergisinin Amerikalı gençler üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonuçları ise şunu gösteriyor; Zeki insanlar, hem hafta içi günlerde hem de hafta sonları, normal bir IQ seviyesine sahip insanlardan çok daha geç yatıyor, zihinsel aktivitileri gece gerçekleştiriyor.
Yapılan en bilimsel açıklama ise BBC‘den geliyor. Yayınlanan bir rapora göre geç yatan insanların ruh sağlıklarının yerinde olduğu ve daha az stres yaşadığı kanıtlanmış. Bunda en büyük etki kortizol adında kas ağrısı, baş ağrısı ve soğuk algınlığına neden olan bir madde. Araştırmaya göre sabah erken kalkanlar daha fazla kortizol kullanıyor bu da fiziksel yorgunluğa sebep oluyor. Bu fiziksel etki ruhsal huzursuzluklara da yol açıyor. Ancak gece geç saatte uyuyanlar için bu huzursuzluk riski daha az.
IQ seviyesi daha yüksek insanların genel olarak olaylara ve sorunlara daha çok kafa yordukları için kafaları daha meşgul olduğundan geç saatlere kadar ayakta kalmaları olağan bir sonuç. Yorgun oldukları için yatağa erken saatlerde girseler bile kafaları sürekli çözemediği problemlere gideceği için uyuyamamaları gibi bir gerçek de var.Geç saatlerde aktif olmalarının diğer bir sebebi ise, etrafta kimse olmadan ve insanlarla muhattap olmak zorunda kalmadan işlerine daha iyi konsantre olabilmeleri.
Son olarak Psychology Today dergisinde yayınlanan bir makalede gece insanların yattığı saatler ve IQ seviyeleri karşılaştırılmış. Ortaya çıkan sonuç şöyle;
IQ<75
Hafta içi: 23:41-7:20
Hafta sonu: 00:35-10:09
90<IQ<110
Hafta içi: 00:10-7:32
Hafta sonu: 01.13-10:14
IQ>125
Hafta içi: 00:29-7:52
Hafta sonu: 01:44-11:07

En kapsamlı üniversite platformu UniverList.com seni bekliyor.

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/