İlber Ortaylı’nın ‘Bu Kadarı Bir Hayata Nasıl Sığar?’ Diye Düşündüren Özgeçmişi

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Başarılı tarihçimiz İlber Ortaylı 1947 yılında Bregenz, Avusturya’da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çoçuğu olarak dünyaya gelmiş. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara’da tamamlayan İlber Ortaylı’nın ‘Bu kadarı bir hayata nasıl sığar?” şeklinde düşündürerek devam eden bir başarı yolculuğu var.
Bir insan, hayatı boyunca ne kadar çok şey öğrenebilir, daha ne kadar emek verebilir, daha ne kadar okuyabilir derken İlber Ortaylı’nın hayatı tüm bu kalıpları altüst ediyor.

1970 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Tarih bölümünü bitirdi.

Sonrasında Viyana Üniversitesi’nde Slavistik ve Orientalistik(Slav ve doğu Avrupa dilleri) eğitimi gördü.

Yüksek lisansını Chicago Üniversitesi’nde yaptı.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Tanzimat sonrası mahallî idareler” adlı tezi ile 1974 yılında doktor, “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman nüfûzu” adlı çalışmasıyla 1979’da doçent oldu.

1982 yılında devletin akademik politikalarına tepki olarak görevinden istifa etti. Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı.

1989’da Türkiye’ye dönerek profesör oldu ve 1989-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin İdare tarihi anabilim dalının başkanlığını yaptı.

2002 yılında Galatasaray Üniversitesi’ne, iki yıl sonra da Bilkent Üniversitesi’ne konuk öğretim üyesi olarak geçiş yaptı. Şu anda Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Türk Hukuk Tarihi derslerini vermektedir. Kendisi aynı zamanda Galatasaray Üniversitesi senato üyesidir.

Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ile Avrupa İranoloji Cemiyeti ve Avusturya-Türk Bilimler Forumu üyesidir. İlke Eğitim ve Sağlık Vakfının ve Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti üyesidir.

2005 yılında Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı olmuştur.

İlber Ortaylı; ileri seviyede Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Rusça; orta seviyede Kırım Tatarca, Slovakça, Romence, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice, Bulgarca, Antik Yunanca ve Yunanca bilmektedir.

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/