Google’ın Kurucu Ortağı ve Alphabet CEO’su Larry Page’in Büyüleyici Hayatı

Larry Page, dünyanın en güçlü insanlarından biri. Tuhaf, yumuşak bir hitaba sahip olan bu bilgisayar bilimcisi, önce Google’ın kuruluşuna ortak oldu ve şimdi Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altında birleştiren Alphabet’i yönetiyor.
Peki bugünkü bulunduğu konuma nasıl geldi? İşte onun hikayesi.

Larry, 26 Mart 1973’te dünyaya geldi. Annesi ve babası bilgisayar bilimi alanında öğretim görevlisiydi ve evlerini genç Larry’yi büyüleyen bilgisayar ve teknoloji dergileri ile doldurdular.

Larry, Gloria ve Carl Page çiftinin ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Ebeveynlerinin ikisi de Michigan State Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi dersleri veriyordu.

Ailesi onu bir Montessori okuluna yazdırdı. İlginçtir ki; Google’ın diğer kurucu ortağı Sergey Brin de Montessori okuluna gitmiştir.

Montessori eğitimi; çocuğun bireyselliğini ön planda tutarak, çocuğun özgür bir ortamda bedensel, psikolojik ve duygusal potansiyellerine tam olarak ulaşmasını sağlayan bir eğitim anlayışıdır. Ailesinin onu bir Montessori okuluna yazdırması Larry Page’in tutum ve çalışmalarını bir hayli etkilemiş. Kuralları ve emirleri oldukları gibi kabul etmemek ve sorgulamak, kendini motive edebilmek gibi nitelikler kazandırmış.

Larry Page12 yaşındayken Nikola Tesla hakkında bir biyografi okur. Biyografinin sonu onu çok etkilemiş ve o gün dünyada bir şeyleri değiştirmek istediğine karar vermiş.

Borç ve belirsizlikler nedeniyle hayatını kaybeden mucit Nikola Tesla’nın biyografisini okuyan Larry, sadece dünyayı değiştiren teknolojileri oluşturmak istemediğini, aynı zamanda bunları bütün dünyaya yaymak istediğini anlamış.

Michigan Üniversitesi’nden mezun olan Page, 1995’de doktorası için Stanford’a gitti ve burada Sergey Brin ile tanıştı. Çok geçmeden yakın arkadaş olan ikili, bilgisayar bilimi hakkında saatlerce muhabbet çeviriyorlardı.

Eylül 1997’de Google.com domain adını aldılar ve hedefleri tüm dünyadaki bilgi havuzunu organize etmekti.

Larry Page, şirket yönetimine oranla büyük resme odaklanmaktan daha hoşnut olduğunu ve insanlarla ilgilenmekten hoşlanmadığını itiraf etti. Bir lider olarak, sonuç odaklı ve daha hırslı fikirlere yakınlığı vardır. Google’ın işletme kurucusu ve Page’in sırdaşı olan Omid Kordestani, onu “mantıklı, idealist ve teknolojinin etkileriyle dünyayı değiştirmeye odaklanmış bir deha” olarak tanımlıyor.

2001 yılına kadar Google’da CEO görevini Larry Page üstlenmişti. Fakat 2001 yılında Eric Schmidt’i “yetişkin gözetimi” için CEO olarak göreve getirdiler.

Bu kararı alırken hem Brin hem de Page dikkatli davrandılar ancak Schmidt’in yazılımcı olduğunu öğrenmeleri, şirkette ‘kültürel bir uyum’ sağlayacağını hissettiler. Page başlarda CEO pozisyonunu bırakmaktan mutlu değildi, fakat şirketin günlük yönetiminde daha az yer almaktan dolayı oldukça rahatlamıştı.

Bu süre zarfında yine de Google’ın ürün ve vizyonuyla çok aktif bir şekilde ilgileniyordu. Android şirketinin satın alınmasının planlarını tamamladı ve anlaşmayı imzalayana kadar Schmidt’e haber vermedi.

Page, 10 yıl sonra, 2011 yılında tekrardan CEO ünvanını geri almaya karar verdi.
2011-2015 yılları arasında Google hızla büyüdü ve teknoloji alanında büyük adımlar atıldı.

Şirketin üst düzey yönetimini yeniden yapılandırdı ve şirket 2012 bitmeden; Google + ‘ı, ilk Chromebook dizüstü bilgisayarı, Google Glass’ı, yüksek hızlı internet hizmeti Fiber’i ve daha fazlasını başlattı.
Şirketin kurumsal yapısını değiştirdiği 2015 yılına kadar Google’ın liderliğini sürdürdü. Page, 2015 yılında Google ve diğer bütün şirketlerin bağlı olduğu Alphabet’i kurarak CEO’su oldu.

Şu anda Forbes’un milyarder listesinde 8. sırada ve net değeri 39 milyar dolar.

Page, şu anki rolünde zamanının çoğunu yeni teknolojileri araştırarak, çok akıllı insanlarla buluşarak ve Alphabet’in gelecek ay hisselerinin nasıl arttırılabileceğini planlayarak geçiriyor.

Page zenginliği ile gösteriş yapmayı seven bir insan değil ancak iyi bir yaşam sürmesi kaçınılmaz. Eşi ve iki çocuğu ile Palo Alto’da, 7 milyon dolarlık bir evin yanı sıra bir bahçesi ve güneş panelleri içeren bir eko-konağın bulunduğu arazide yaşıyor.

Page’in en gösterişli satın alması belki de 2011 yılında 45.000.000 $ için satın aldığı, “Senses” olarak adlandırılan 194 ayak süper yat. Güvertede bir helikopter ve bir jakuzi bulunuyor.

Kurduğu vakfa, sosyal sorumluluk projelerine ve hayallerine yatırımlar yapmaya da devam ediyor.

Page aynı zamanda servetinin bir kısmını her zaman inandığı hayallere ayırıyor. Asteroid madenciğini hedefleyen ‘Planetary Resources’(Gezegensel Kaynaklar)’a , Tesla’ya ve kendi kız kardeşinin kurduğu kişileştirilmiş bir çocuk kitabı girişimi Twigtale’a kişisel olarak yatırım yapıyor.
2006 yılında, babası adına Carl Victor Page Anıt Vakfı’nı kurdu. Carl page, Larry çocukken, çocuk felcinden kaynaklanan komplikasyonlar yüzünden öldü. Vakıf, 2014 yılı sonunda 1.37 milyar dolardan fazla varlığa sahip oldu.
Şimdilerde ise Page’in en büyük hayali uçan arabalar. Söylentilere göre Page, uçan araç teknolojisi üzerine çalışan iki şirketin yatırımcılığını üstlenmiş: Kitty Hawk ve Zee.Aero. Page’in kendi parasının 100 milyon dolarlık kısmını Zee.Aero’ya yatırdığı bildirildi.
Kategoriler: Girişimcilik, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/