Su Şişelerinden Milyon Dolarlık Şirkete Uzanan Başarılı Yolculuk: Sarah Kauss

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Sarah Kauss, Harvard Business School’dan mezun olduktan sonra birkaç firmada çalıştı. Fakat çalışma hayatının içindeyken aklına gelen bir fikirle milyon dolarlık bir şirketin başına geçmiş oldu. Gelin, bu hikayeye biraz daha yakından bakalım:

2010 yılında üretmeye başladığı su şişelerinin temel amacı soğuğu 24 saat, sıcağı ise 12 saat muhafaza etmekti. Fakat Sarah Kauss, rakiplerinden çok daha farklı bir şey yapmak, ortaya adeta bir yıldız gibi parlayarak çıkmak istiyordu.

İstediğini de yaptı, işine sanatın renkli dünyasını ekledi. Şimdi, ürettiği su şişeleri renkli ve farklı tasarımlarıyla moda haftasından fırlamış gibi görünüyor.

Kauss, ürünlerinin tasarımını yaparken herkesin sadece bir su şişesi taşımasından ziyade şık ve dikkat çeken bir ürünü elinde tutmasını hayal ediyordu. Bu hayali 2012 yılında Starbucks ile yaptığı anlaşmayla daha fazla insana ulaşarak ve yine aynı dönem ünlü moda tasarımcısı Anna Sui ile yaptığı iş birliği ile gerçeğe dönüştü.

Böylelikle 2010 yılında oluşturduğu S’well markasının satışları 2015’te 50 milyon dolar, 2016 yılında ise 100 milyon doları buldu.

Sarah Kauss, işe tüm birikimi olan 30 bin dolarla başladığını ve bunu yaparken kazancının bu kadar artacağını tahmin edemediğini söylüyor.

S’well markası, farklı tasarımlarının yanında doğaya olan katkısıyla da dikkatleri üzerine çekti. Çünkü, üretilen şişeler içerisinde zararlı kimyasallar bulundurmuyor ve hatta şişeler bakır kaplamalı paslanmaz çelikten oluştuğu için de plastiğin doğaya verdiği zararı bir nebze olsun engellemeye çalışıyor.

Öyle ki, S’well kurucusu Sarah Kauss bu konuda oldukça hassas. Kendisi şirketi adına, Afrika ülkelerindeki çocukların temiz su ihtiyacını karşılamak için UNICEF’e bağışlarda bulunuyor.

Sarah Kauss bu başarısını hayallerinin ardında pes etmeden koşmasına, fikrine olan inancına ve gelen yatırım tekliflerine hayır diyerek uzunca bir süre tek başına ayakta kalma çabasına borçlu olduğunu söylüyor.

Kauss, S’well markası için ünlülerle anlaşma yapmaya ve sosyal medyanın gücünü kullanmaya devam ediyor. Doğa ve insanlık için yılmadan çalışıyor…
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/