Mario’nun Yaratıcısı ve Nintendo’nun Kurtarıcısı: Shigeru Miyamoto

Gamist.co

Gamist.co

Oyun ve Oyuncu Kültürü; Son Haberler, İncelemeler, Ürünler, Kampanyalar, Çekilişler

Oyun sektöründe Japonların yarattıkları farklar kuşkusuz bugünün oyunlarını şekillendiriyor. Oynadığımız nice efsane oyuna katkısı olan Shigeru Miyamoto’nun çocukluğunda kurduğu hayaller ve kurgular bugün oynadığımız oyunların temellerini inşa etti. Oyun tasarımı denilince akla gelen ilk isimlerden bir tanesi ve hayatından alınması gereken dersler var. İşte hayatından ufak bilgiler;

Shigeru Miyamoto, 16 Kasım 1952 yılında Japonya/Sonobe’de mütevazi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Yaşadığı yerin betonla kaplı bir şehirden ziyade mağaraların bulunduğu kırsal bir yer olması ufkunu açmış. Merakı ve araştırma tutkusu ile büyüyen Miyamoto, çocukluğunda sık sık eline fener alarak mağaraların içerisine girer ve hayal gücünü beslermiş.

Çocukluğunun bir hayli heyecan verici geçtiğini aktaran oyun yapımcısı, 1970 yılında Kanazawa Munici Beceri ve El Sanatları Üniversitesi’ne başladı.

Okuldan mezun olduktan sonra babasına, o zamanlar Nintendo’nun başkanlığını yapan eski arkadaşı Hiroshi Yamauchi ile görüşmek istediğini söyledi.

İşe alındı ve 1977 yılında Nintendo’nun sanatçı kadrosunda çalışmaya başladı.

Nintendo Amerika’nın zor zamanlarında işe alınan Miyamoto’dan bir oyun yapması istendi. Bu oyun hem onun kariyerinin bir kırılma noktası hem de Nintendo’yu batmaktan kurtaran bir hamle olacaktı.

Miyamoto çocukluğundaki hayallerini kurguladı ve ortaya 1981 yılında ‘Donkey Kong’ gibi efsane bir oyun çıktı.


‘Donkey Kong’ elde ettiği başarılar ile hem Nintendo’yu hem de Miyamoto’nun ismini tüm dünyaya duyurmayı başardı.


Bu oyunun daha derinlerine inebileceğini ve daha bir çok ayrıntı ile geliştirebileceğini düşünen Miyamoto, 1985 yılında Mario Bros. adında bir oyun tasarladı. Öyle ki bu oyun başarıları bir yana Mario, Nintendo’nun başrol karakteri haline geldi.

“Oyun geliştirirken, ana karakterin kim olduğu o kadar da önemli değildir, ama Mario tanındı ve çok sevildi. Yıllarca gelişen teknoloji yardımıyla da gelişimini sürdürdü.”


Ünlü oyun tasarımcısı ve yapımcısı bundan sonra da The Legend of Zelda, Star Fox, Wave Race gibi serileri geliştirerek oyun dünyasında muazzam katkılar sağladı.


 
 

Oyuna ve oyuncu kültürüne dair son haberler, incelemeler, ürünler, kampanyalar, çekilişler ve dahası için Gamist.co‘yu aşağıdaki sosyal medya bağlantılarından takip edebilirsiniz. ?

 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

 

 

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/