Zamanın Eskitemediği Edebiyat Devlerinden Yazmak Üzerine 7 Değerli Tavsiye

Hepimizin ilkokul yıllarında başlayan kompozisyon yazılarından, günlük tutmalarından başlamış olan bir yazma serüveni vardır. Kimimiz bunları o çağlarda zirvede bıraktı, kimimiz ise bunu bir tutkuya dönüştürdü. Ne için yazdığımız, hangi konularda ilerlemek istediğimiz belli ama nereden başlayacağız, bu yol nasıl ilerleyecek? Büyük yazarların bu konuda bize birkaç tavsiyesi var. Gelin bakalım, iyi bir yazı için neler yapmak gerekiyormuş.

1) Jeanette Winterson, ne olursa olsun devam etmeniz gerektiğini söylüyor.

“İşe dönün. Disiplin yaratıcı özgürlüğe izin verir. Disiplin özgürlüğe eşittir.”


2) Jennifer Egan, bu işin bir disiplin işi olduğunu söylüyor.

“Sadece kötü yazmaya istekliysen düzenli olarak yazabilirsin. Düzenli ve iyi yazamazsınız. Kötü yazmayı, pompanın doldurulmasının bir yolu olarak iyi yazmanızı sağlayan bir ısınma alıştırması olarak kabul etmesi gerekir.”


3) Ursula K. Le Guin, ifade etme gücünün geliştirilmesi gerektiğini söylüyor.

“Bir yazar olarak, dilin gerçekten önemli olmasını ve tam olarak ne dediğini kastetmesini istiyorsun. Bu yüzden acımasız sinyallerden ziyade her şeyden boş olan siyasetçilerin dili, bir yazarın mümkün olduğunca uzağa atması gereken bir şeydir. Kelimelerin, benim yaptığım gibi, davranış olduğuna inanıyorsanız, o zaman insanların yaptıklarından sorumlu yazarlar bulundurmalıdır.”


4) Rachel Carson, yaratıclık için yalnız kalmak gerektiğini ve kendini tanımanın yolu olduğunu söylüyor.

“Biraz yalnız” olmanın kötü bir şey olmadığını anlayacak kadar akıllısınız. Bir yazarın mesleği, yalnızlık sadece içsel bir yalnızlık ve tecrit olsa bile, gerçekten yaratıcı olması için zaman zaman sahip olması gereken, dünyadaki en yalnızlardan biridir. Ve sadece yalnızlığı bilen ve yalnızlıktan korkmayan bir kişinin yazar olmayı arzu etmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak zengin ve özel olarak tatmin edici olan ödüller de var.”


5) TS Eliot, kendin için yazmaya başlamanı söylüyor.

“Gelecek ve gelecek olan yazarlara” tavsiyem, ilk başta kendinizden başkası için yazmayın. Bir üniversitede kaç kişinin veya kaç üniversiteye gittiğinin, üniversitelerde veya kendi başına öğrenmenin ne olduğu önemli değildir. En sevdiğim makalem, bence, Dante hakkındaki makalem, Dante hakkında çok şey bildiğim için değil, yazdıklarımı çok sevdiğim için. Waste Land benim en ünlü eserim ve bu yüzden belki de en önemlisini ispatlayacağım, ama benim favorim değil.”


6) Anne Lamott, mükemmeliyetçiliğin yaratıcılığı öldürdüğünü söylüyor.

“Mükemmeliyetçilik, baskıcıların sesi, halkların düşmanıdır. Tüm hayatınızı sıkıştıracak ve çılgına döndürecek, ve seninle boktan bir ilk taslak arasındaki ana engel.”


7) Ernest Hemingway, yazmanın ve sahip odluğun bilgi üzerinde egonun tehlikeli olduğunu söylüyor.

“Tüm kötü yazarlar destanlara aşık.”


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/