Malta’ya Dil Okuluna Gitmek

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Hepimizin bildiği gibi kariyer planlamamızı yaparken yabancı dile önem vermek en önemli şartlardan. Bir dili öğrenebilmek içinse o dili yaşamak gerekiyor. Saatlerini masa başında kelime ezberlemekle geçirmek yerine sokağa çıkıp o dili konuşmak her zaman çok daha etkili bir yöntemdir. Peki hem uygun fiyata hem de eğlenerek nasıl İngilizce öğrenebiliriz? İşte son dönemde popülaritesini iyice arttıran Malta’daki dil okullarıyla ilgili bilmeniz gerekenler ve size tavsiyelerimiz!
1) Malta ufak bir ada olduğu için burada bir yandan yaz tatilinizi yaparken bir yandan da yabancı dil öğrenebilirsiniz.
2) Her ne kadar İngilizce resmi dilleri olsa da Malta’nın yerli halkının kendine ait bir dili de var, oraya gittiğinizde bu insanlar ne diyor böyle diye şaşırmayın sakın ☺ 
3) Popeye Village, Mdina, Gozo, Comino ve daha nice birbirinden güzel gezip görebileceğiniz yerler mevcut. Canınızın sıkılması pek de mümkün değil gibi! 
4) Eşsiz güzellikte bir denize hiçbir şekilde “ücret ödemeden” istediğiniz plajda girebilirsiniz.
5) Malta’da tahmin edeceğinizden daha fazla sayıda Türk öğrenci var, size tavsiyemiz zamanınızı Türk arkadaşlarınızla geçirmek yerine yabancı arkadaşlıklar kurup hem dilinizi hem de kültürel birikiminizi geliştirmeniz. Elinizden geldiğince anadilinizden uzaklaşmaya çalışmalısınız. 
6) Çok farklı milletlerden insanı bir araya toplayan bu küçük ada size dil eğitiminin yanı sıra asla unutamayacağınız deneyimler de kazandıracaktır, birçok kültürü bir arada tanıma fırsatı elde edeceksiniz. Hem Avrupa’dan hem Asya’dan hem de Amerika’dan birçok öğrencinin bir araya geldiği bu adada sınırların nasıl ortadan kalktığına tanıklık edeceksiniz.
7) Birçok yabancı arkadaş edinmiş olacaksınız ve bu arkadaşlarınız sizin için zamanla bir çeşit “mektup arkadaşı” haline gelecektir. Aradan zaman geçse bile hala onlarla iletişim halinde olup dilinizi canlı tutmanızı sağlayacaktır.
8) Malta’da geçireceğiniz 4 hafta, okulda o dili öğrenmek için harcayacağınız 4 yıldan çok daha verimli ve değerli olabilir. 
9) Yerel gazeteleri alıp Malta’da ve dünyada olup bitenleri yakından takip ederek bir yandan dilinizi de geliştirebilirsiniz.
10) Elinize bir harita alıp kendinizi sokaklara atın, hem macera yaşamış hem de yolunuzu bulmak için yabancılarla iletişim kurarak kendinizi geliştirmiş olacaksınız. 
Hem eğlenmek hem de öğrenmek bu küçük adada sizin elinizde! Ve tüm bunların yanı sıra asla hata yapmaktan korkmayın. Hata yaparak öğreneceksiniz ve kimse sizden mükemmel olmanızı beklemiyor. “Yabancı bir dili konuşurken utanıyorum” diyenlerdenseniz unutmayın ki oradaki insanların çoğu da sizin gibi ve bu sayede hep beraber bu sorunun üstesinden geleceksiniz! 
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/