Bir Memur Maaşıyla 7 Kıtada 101 Ülke Gezmek: Osman Muzaffer Afyon

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Elimizde bir adet memur maaşı ve 8 yılda gezilen 7 kıta, 101 ülke var… Osman Muzaffer Afyon hayallerimizin bize hiç de uzak olmadığını kanıtlayanlardan. O, kendimizi sınırladığımız; işimiz, maddi durumumuz ya da diğer sorumluluklarımızın isteyince nasıl da aşılacağını ya da lehimize kullanılabileceğini gösteren en yakın örnek! Peki bunu nasıl başardı?

Osman Muzaffer Aydın, Ankara’da bir memur. Çocukluğunda izlediği “80 Günde Devri Alem” çizgi filminden oldukça etkilenmiş ve daha o yaşlarda not defterine “Bir gün dünyayı gezeceğim.” notunu düşmüştü.

8 yılda tam 7 kıtada 101 ülkeyi biriktirdiği maaşıyla gezdi. Çocukken başlayan hayalinin peşinden koştu. Hayalini hiç unutmadı. Kazandığı parayı yalnızca yeni yerler görmek için kullandı.

Peru, Moğolistan, Japonya, Avustralya, İzlanda, Kolombiya, Filipinler, Seyşeller, Madagaskar ve Finlandiya gezdiği yerlerden sadece birkaçı…

Kazandığı paranın gezmek için yettiğini hatta arttığını söylüyor memur gezgin. Onun için önemli olan yeni yerler keşfetmek ve yeni insanlar tanımak olduğuna da dikkat çekiyor.

Çünkü gittiği yerlerde lüks aramadığını, yeme-içmeye çok para harcamadığını, şehrin ucuz hostellerinde konakladığını söylüyor.

Kazandığı parayı konu seyahat olunca sadece uçak biletleri için kullanıyor demek de mümkün.

Para birikimi ile ev ya da araba hayalinin kendisine göre olmadığını fark etmesi çok zamanını almamış ve iş hayatına atılır atılmaz maddi olanaklarını gezmeye ayırmış.

Özellikle plansız gezmeyi sevdiğini çünkü bunun çok daha heyecan verici, keyifli ve aksiyonlu olduğunu dile getiriyor.

Bulduğu her fırsatta (resmi ve dini tatiller, hafta sonu ve yıllık izinlerinde) yeni bir yer keşfetmek ya da çok sevdiği yerleri yeniden deneyimlemek için yola koyuluyor.
Memur gezginin; gezmek isteyip de bir türlü yola çıkamayan, bahanelerin arkasına saklananlara bir de tavsiyesi var:

“Bahane üretmeyin. Aklınıza geldiğinde direkt alın uçak biletinizi. O zaman zaten mecburen gitmek zorunda kalacaksınız.”

Kategoriler: Başarı, Seyahat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/