Down Sendromlu Moda Tasarımcısının Azim Dolu Başarı Öyküsü

Guatemalalı moda tasarımcısı Isabella Springmuhl, hayalini gerçekleştirmeden önce birtakım engellerle karşılaştı. Ancak hayalinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Şimdi ise 20 yaşında olan Down sendromlu tasarımcı azmi ve kararlılığıyla moda dünyasındaki birtakım kalıpları yıkıyor.

Genç modacı 6 yaşındayken, oyuncak bebekleri için kıyafetler tasarlamaya başlamış ve çok küçük yaşta tasarımcı olmaya karar vermişti. 

Hayallerini gerçekleştirmek, moda tasarımı eğitimi almak için ülkesi Guatemala’da okullara başvurdu. Ancak maalesef bu okullar down sendromunu bir engel olarak gördüğünden, Isabella’nın başvuruları reddedildi. 

Isabella hayallerinden vazgeçmedi ve okullardan geri çevrildikten sonra bir dikiş kursuna yazılmak istedi. Bu eğitimde Isabella’dan oyuncak bebekler için kıyafetler hazırlaması istendi. Isabella ise küçük ölçülerde kıyafetler dikmek istemiyordu. 

Önce gerçek insan boyutlarında bebekler tasarladı ve gerçek insan boyutlarındaki bebekler için kıyafetler dikti. Daha sonra ise insanlar için de kıyafetler üretmeye başladı. Ve ardından down sendromlulara tam oturacak kıyafetler üretmeye karar verdi.

Çalışmaları moda dünyasının dikkatini çekti. İlk defilesini Londra Moda Haftası’nda gerçekleştirdi ve moda haftasındaki ilk Down sendromlu tasarımcı oldu. Koleksiyonunun ismi ise “Sevgi ve Barış” idi.

Isabella, en büyük ilhamı kendisi gibi tasarımcı olan büyükannesinden alıyor. Ve annesi Isabella’nın çok kararlı olduğunu belirtiyor. 

Isabella çalışmalarını şimdilik Londra, Roma ve Meksika’da sergiledi. Önümüzdeki yıl için ise Chicago, Miami ve Paris’e davet edildi.

Isabella’nın bu hikayesi, özellikle kararlılığı ve cesurluğu bizlere vazgeçmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Her zaman engellerle karşılaşabiliriz ancak asla hayallerimizden vazgeçmemeliyiz ve başkalarının koyduğu sınırlara takılıp kalmamalıyız. 

Kategoriler: Başarı, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/