Game of Thrones’un Tyrion Lannister’i Peter Dinklage’ın Başarı Hikayesi

Nefes kesici sahnelerin sahibi, dudakları uçuklattıracak kadar büyük bütçeli, HBO’nun hit dizisi Game of Thrones popüler kültürün tahtında oturuyor. Yoğun olarak işlenen savaş, cinsellik, entrika unsurlarının yanı sıra GoT’un karakterleri tanıtma ve geçmişlerini kurgulayış biçimi de izleyicinin diziye sımsıkı bağlanmasına sebep teşkil ediyor. Tyrion Lannister; dizide dışlanmış bir çocukluk geçiren, buna rağmen çevresine kıyasla daha nazik ve duyarlı aynı zamanda tedbirli ve kurnaz olan çok yönlü karakterlerden bir tanesi. Bu karakter kadar ona hayat veren Peter Dinklage’in de bir o kadar ilgi çekici bir hikayesi var.
Dinklage kendi tabiriyle hayatını değiştirmeye karar verdiğinde 29 yaşındaydı, bilgi-işlem işindeydi, işinden nefret ediyordu fakat kımıldayacak gücü de yoktu. Hayatından kesitleri paylaştığı bir konuşmasından herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm cümleleri paylaşıyorum:
“Her şeyi kabullenmiş gibiydim. Tam 10 yıl ısıtması olmayan bir evde yaşadım ve sevmediğim işime 6 yıl boyunca devam ettim. Belki de değişimden korkuyordum. Siz de korkuyor musunuz?”
Aktörlüğe duyduğu tutkuyla, maddi manevi tüm zorlukları göze alıp radikal bir karar vererek işinden ayrıldı.
“Kendime alacağım tüm aktörlük işlerinde, ne kadar kazandırırsa kazandırsın, bundan sonra işler ister daha iyi olsun ister daha kötü, çalışan bir aktör olacağım. Ne internetim vardı, ne cep telefonum ne de bir işim… Fakat güzel şeyler olmaya başladı. ‘Imperfect Love’ isimli bir oyunda düşük ücretli bir tiyatro işi buldum. 29 Yaşımda, bilgi-işlem işinden ayrılmak… Evet çok
korkmuştum. Fakat bu beni çok acıktırdı, gerçekten acıktırdı. Tembellik
edemezdim.”
“Bu hikayeyi paylaşıyorum çünkü dünya hala olanağın olmadığını söyleyebilir. Lütfen başkalarına sormak için uğraşmayın bile. Dünyaya hazır olduğunuzu söylemeye çalışmayın. Gösterin, yapın. İnanın bana rayına oturuyor.”
“Yaşamınızın geri kalanını kendinizle tanışmak için inşa edin. Dönüm noktaları aramayın çünkü hiçbir zaman bulamayacaksınız. Sizi tanımlayan anlar halihazırda gerçekleşti ve gelecekte de halihazırda gerçekleşmiş olacak.”

Konuşmasını ise dizideki karakteri kadar bilge bir tutumla sonlandırıyor:

“Herkese merhametli davranın ve geceyi aydınlatın.”

Konuşmanın tamamını altyazılı olarak şuradan izleyebilirsiniz.
Kategoriler: İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/