Amerika’nın En Başarılı Girişimcilerinden Gary Vaynerchuk ile Tanışın

Batıhan Dizdaroğlu

Batıhan Dizdaroğlu

batihandizdaroglu.com

Gary Vaynerchuk: girişimcilik ve başarı hikayeleri denildiğinde son 10 yılda ABD’nin en çok konuşulan hikayelerden birinin kahramanı. Girişimci, yatırımcı ,konuşmacı, hikaye anlatıcısı, yazar ve daha birçok unvan. Kendi başına inşa ettiği serveti, aile şirketini 5 yılda 3 milyon dolar cirodan 60 milyon dolar ciroya ulaştırması, birçok farklı sektörde attığı başarılı adımlarla Vaynerchuk bugün binlerce girişimciye ilham kaynağı oluyor.

Gary Vaynerchuk, Belarus kökenli olup SSCB’ nin dağılmasıyla ABD’ ye göç eden bir ailenin çocuğu. Göçün ardından babası Amerika’ da şarap işiyle ilgilenmesi, ardından kendi şarap şirketini kurması Vaynerchuk’ ın erken yaşlarda aile işine girmesini sağlamış. 14 yaşından itibaren babasının yanında çalışmaya başlayan Vaynerchuk, üniversiteden mezun olduktan sonra da bu işte devam eder. Onun talihini döndürecek adımı 90’lı yılların sonunda o zaman henüz trend olmayan alanlardan biri olan e-ticarete girmesidir. Bu yıllarda winelibrary.com adlı siteyi kurar ve online olarak şarap satışlarına başlar. İnternet dünyasının ciddi getirilerinin olacağını erken yıllarda anlamasıyla aile şirketinin önemli bir başarı yakalamasını sağlamış, şirketin yıllık cirosunu 3 milyon dolardan 60 milyon dolara çıkarmıştır.

Gary Vaynerchuk’ ın internet ile ilgili tek başarısı bu değildir. İnternet dünyasının önüne geçilemez gücünü arkasına almaya çoktan karar vermiştir ve e-ticaret adımını 2006 yılında kurduğu YouTube kanalı açma adımı takip eder. Her gün 20 dakikalık vloglarda şarap kültürü, tadımı ile alakalı içerikler paylaşır. İlk başlarda büyük başarılar elde edemese de sürekliliğe sahip olması Vaynerchuk’ a YouTube’ da da başarının önünü açar. YouTube kanalı kişisel ve şirket olarak markalaşma yolunda ona önemli katkılar sağlar ve bu sayede adını milyonlara duyurur. 1000 bölümü geçtikten sonra Vaynerchuk, yayını sona erdirir.

YouTube sayesinde inşa etmiş olduğu “İnternet Kişiliği” sayesinde büyük kitlelere ulaşabilme imkanını artık elinde bulundurmaktadır. YouTube çalışmasını yatırımcılık, konuşmacılık ve yazarlık takip eder.

İlk kitabı Crush It!’ i 2008 yılında yayınlayarak yazarlık dünyasına giriş yapar. Bundan sonra yazmış olduğu kitaplarla birlikte 4 defa Amerika’da en çok satanlar listesine girer.

İnternet Dünyasında inşa etmiş olduğu ünü ve çalışmalarıyla birlikte birçok CEO ve girişimciyle tanışma fırsatı yakalar. Bu sayede melek yatırımcılığa da başlayan Vaynerchuk, Facebook, Twitter, Tumblr gibi şirketlere erken dönemlerde yatırım yapar.

Gary Vaynerchuk, Youtube yayınlarını sonlandırmasının ardından en başarılı kararlarından birisini alır ve üniversiteden mezun olan kardeşiyle birlikte VaynerMedia adlı dijital ajansı kurar. Kısa zamanda hızla büyüyen VaynerMedia şirketiyle Pepsi-co, General Electric gibi Amerika’ nın ve dünyanın en büyük şirketlerine hizmet vermeye başlar.

VaynerMedia şirketiyle başarılarını devam ettiren Vaynerchuk, 2014’te Youtube’ a The #AskGaryVee Show ile geri döner. #AskGaryVee yayını ile izleyicilerinden ve takipçilerinden gelen soruları yanıtlayan Vaynerchuk 250 den fazla bölüm yayınlamıştır. Aynı zamanda günlük olarak da DailyVee başlığıyla Youtube yayını yapmaktadır.

Gary Vaynerchuk’ ın hikayesi bize çok şey anlatabilir. İnsanın kendisini tek bir meslekle sınırlandırmak zorunda olmamasını, internet  dünyasının fırsatlarıyla sıfırdan başarılı bir hikaye inşa edilebileceğini kanıtlıyor bize Vaynerchuk. Başarılı olmak için sahip olmamız gereken şey azim ve çalışkanlık.

Hadi siz de hikayenizi yazmaya başlayın!

 

 

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/