Zümran Ömür Çiftliği – Kars’ta Peynir Müzesi Açan, Fransızca Konuşan Güçlü Bir Kadın: Zümran Ömür

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Kars’ın Boğatepe Köyü’nde yaşayan ve kadının toplumda daha fazla yer alması, kendi ayakları üzerinde durması için çalışmalarda bulunan Zümran Ömür herkese örnek olması gereken güçlü kadınlarımızdan biri.
Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği kuracak kadar ilerlemiş, Zümran Ömür Çiftliği ile gönülleri fethetmiş güçlü bir kadının hikayesini okuyacaksınız.

46 yaşında üç çocuk annesi ve ilkokul mezunu olan Zümran Ömür, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’nin başkanı.
Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği çalışmaları ise tıbbi bitkiler üzerine. Zümran Ömür Boğatepe köyünde 650 bitki çeşitliliği olduğunu söylüyor ve bunun farkına vardıklarında ise 2007’de Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneğini kurduklarını belirtiyor. Dernek ise 45 kadın, 15 erkek üyeden oluşuyor.

Köylerinde yetişen 35 tür tıbbi bitkinin nasıl yetiştirilmesi ve işlenmesi gerektiğini öğrenmişler. Bitki literatürünü iyi kavrayabilmek içinse tam 1 sene boyunca Fransızca eğitim almışlar. ✏

Hindistan’dan gelen Vinot Kumar isimli bitki doktoru köylerinde misafir eden kadınlar, doktor Vinot sayesinde köylerindeki endemik bitki türlerini öğrenmişler. Sonrasında bu bitkiler Türk uzman hekimler tarafından incelenmiş. Hekimler kadınlarımıza bu bitkileri nasıl kurutmaları gerektiklerini ve tıbbi değeri olan kremler, yağlar üretmeyi öğretmiş. Bitki literatürünü iyi kavrayabilmek içinse tam 1 sene boyunca Fransızca eğitim almışlar. Fransızca dışında sağlık kursları, beslenme kursları da almışlar.

“Atatürk bize seçme ve seçilme hakkımızı vermiş, evde mi otursaydık”?
Kadınlar olarak üretime çok önem verdiklerini söyleyen Zümran Ömür, “Üretmeyen toplum mahvolmaya mahkumdur” diyor. Yaz aylarında 3-4 günlük bir programa dahil olup bitki türlerini, nasıl kurutulduklarını, hangisinin ne işe yaradığını dilerseniz size anlatıyor köyün kadınları ve sizi köy evlerinde misafir ediyorlar.

Zümran Hanım ve arkadaşları Kars’ın en meşhur 32 peynirinin gelecek nesillere aktarılması için 2010 yılında Türkiye’nin ilk peynir müzesini açmışlar. ?

Başta gravyer, eski kaşar, Türkmen saçak, Malakan, tulum, otlu, kelle, tel, çürük, çanak gibi çeşitler olmak üzere onlarca peyniri bulabiliyorsunuz. Kaldı ki bu peynirlerin bir benzeri dünyanın hiçbir yerinde yok ve hepsi tescilli.
Müzeye gelen ziyaretçiler isterlerse peynir üretimi hakkında eğitim alabiliyor, tadım yapabiliyor ve bu özel peynirlerden satın alabiliyorlar.

Zümran Ömür’ü geçtiğimiz hafta sosyal medyadaki bu video ile tanıdık hepimiz aslında. (Videonun başında sular seller gibi Fransızca konuşuyor olması da oldukça şaşırtıcı.) ?
“Atatürk bize seçme ve seçilme hakkımızı vermiş, evde mi otursaydık”

“Kadının yeri eşinin arkası değil, yanıdır”

Bu sözleriyle kadınları daha fazla toplum hayatına dahil etmek için elinden geleni yapan, üreten, üretmeye teşvik eden ve gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam bırakmak isteyen Zümran Ömür’ü gönülden tebrik ediyoruz. İlham olması dileğiyle… ???
Görsel: nextdestination.net
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/