Kahve Bardaklarına Çizimler Yapıp Satarak Dünyayı Gezen Berk’in Hikayesi

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Söz konusu hayallerimizi gerçekleştirmek olunca her birimiz son derece yaratıcı kişiliklere bürünebiliyoruz. 23 yaşındaki Berk Armağan da her genç gibi hayalleri olan, yaratıcı fikri ve becerileriyle de bunu gerçekleştiren ilham almamız gereken biri.

Berk’in yaratıcı kişiliğini ortaya çıkaran hayali ise dünyayı gezmekti.

Bundan yaklaşık 2 yıl önce otostop ile Türkiye’yi gezmeye başladı. Daha öncesinde İstanbul ve Tekirdağ dışında bir yer gördüğü söylenemezdi. Otostop sayesinde batı şeridini ve İç Anadolu bölgesinin bir kısmını gezebilen Berk, artık dünyaya açılmak istiyordu.

Tabi yurtdışında gezmenin bir maliyeti vardı, yüksek bir maliyet…

Maddiyat sorununu nasıl çözebileceğini düşünürken birden aklına o parlak fikir geldi: Küçüklükten beri çizime yeteneği vardı, bunu kullanmalıydı.

Daha öncesinde arkadaşlarına hediye olarak bardak üzerine çizimler yapan Berk, bundan para kazanabileceğini fark etti.

Böylece çizdiği bardakları alıp Taksim’e çıktı ve bir kartona “Avrupa’yı gezmek için para topluyorum. Bardaklarımdan satın alarak bana destek olmak ister misiniz?” diye yazdı. Ayrıca bardaklarını ve hedefini Interrail Türkiye grubunda da paylaştı ve çokça destek buldu.

Sonunda yaptığı çizimler ile seyahatini karşılayabilecek parayı topladı. Ayrıca gittiği yerleri de resmetmeyi unutmadı.

Bratislava, Brüj, Köln, Kopenhag, Kiev ve daha birçok şehrin en güzel yanlarını resmetmiş bardaklarına.

Bardakların gücünü anlayan Berk, Avrupa gezisinden döndüğünde bardaklara kedi-köpek çizimleri yaparak sokak hayvanlarına mama toplamak için kollarını sıvadı.

Artık elde ettiği gelirin bir kısmını seyahat masraflarına bir kısmını ise sokak hayvanlarına harcıyordu.

Berk, bu yaratıcılığı ile şimdiye kadar 19 ülke, 36 şehir gezdi. Şimdi ise yaşadığı şehir olan İstanbul’u düzgünce gezmeye ve resmetmeye karar vermiş.

Yaptığı çizimler ile yurtdışında da viral hale gelen sanatçı gezginimizin İstanbul projesi ülkemizin tanıtımı için de çok önemli.

İşte Berk’in çizimlerinden bazıları:

Yaptığı diğer muhteşem çizimleri instagram hesabından görebilirsiniz.
Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/